Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Eylül 2015 – Belgesel Yayıncılık

Singapur ve Malezya’da Devr-i Alem

Pasifik ve uzak doğu Asya ülkeleri hep ilgimi çekmiştir. Orta Asya deyince gönül telimiz titrer. Aslında Orta Asya dediğimiz coğrafya bizim ata yurdumuz, kültür coğrafyamız ulu Türkistan’dır. Biz bu coğrafyaya çok uzak kalmış, Avrupa ülkeleri kadar önem vermemişiz.
Uzak Doğu’ya ilk gidişim 1994’lü yıllara rastlar. İlk kez uzun bir seyahate çıkmıştık. Dönemin Aslan Çimento Genel Müdürü olan değerli dostum Cengiz Özdemir beyin davetlisi olarak Uzak doğuya gidiyorduk. Önce uçağımız Dubai’ye indi, ardından da Maldiv adalarına geçtik. Sonra da uzun bir yolculukla Singapur’a indik. Singapur’da birkaç gün kaldıktan sonra Malezya hava sahasından Tayland’a geçtik. Aradan 21 yıl geçti. Yeniden Uzak doğu seyahatine çıkıyoruz. Bu kez bizleri bu seyahate Türkiye’nin kültür turizminde söz sahibi, merkezi Ankara’da bulunan Üçbey Turizm’in davetlisi olarak yine Uzak Doğu Asya ve Pasifik coğrafyasına gidiyoruz.
UZAK DOĞU ASYA’DA DEVRİ ÂLEM
30 yıldır belgesel çekimleri yapan bir gazeteci olarak kültür ve medeniyet tarihimizin kilometre taşlarını araştırmaya devam ediyoruz. Devr-i Alem programı olarak çektiğimiz belgeseller bir çok ulusal ve yerel kanalda ilgiyle izleniyor. Doğu Karadeniz ile ilgili yaptığımız çalışmalar ve kaleme aldığımız makaleler büyük ilgi uyandırdı. Doğu Karadeniz çalışmalarına Kanuni Sultan Süleyman’ın Trabzon’da ki evinin önünde gerçekleştirdiğimiz çekimlerle son verirken, bu hafta 10 günlük bir program ile araştırma ve belgesel çekimi yapmak üzere Singapur ve Malezya’ya gidiyoruz.
Asya kıtasının iki önemli yeri olan Singapur ve Malezya’da Devr-i Alem programı olarak bir çok araştırma ve bilgileri belgeselleştirerek tarihe not düşüp zamana noterlik edeceğiz.
NERELERİ GEZECEĞİZ?
10 günlük programımızın ilk durağı İran’ın başkenti Tahran olacak. Burada Azadi Meydanı ve tarihi Rey şehrindeki Büyük Selçuklu imparatorluğunun kurucusu Tuğrul beyin kabrini ziyaret edeceğiz. Buradaki kısa gezimizin arından Malezya Kualalumpur’a hareket edeceğiz. Kualalumpur’a yaklaşık 25 km mesafesi olan Putrajaya Tüm Malezya Hükümeti’nin ev sahipliğini, misafirperliğini yapan şehirdir. Hükümet Binası, Belediye Meclis Binası ve Dünya çapındaki en önemli mimari yapılardan olan Putra Cami  Putrajaya’nın merkezinde yer almaktadır. Şehir merkezi bütün güzellikleri ile yaşadıktan sonra Putrajaya’yı birde yapacağımız tekne turuyla temaşa edeceğiz. Daha sonra birkaç gün Malezya’nın şehirlerini gezerek Devr-i Alem kameraları farkıyla belgeselleştireceğiz.
SİNGAPUR’DA CAMİİ GEZİSİ
Singapur’un en önemli camileri ile tanıyacağımız araştırmalarımız esnasında; Sultan Cami, Hacı Muhammed Cami, Temenggong Daeng İbrahim Cami, Ömer Cami ve bazı Osmanlı eserlerinin de korunduğu Ba’alwie Camisi göreceğimiz yerler arasında. Ayrıca Abdulhamit hanın son elçisi Ataullah Efendinin kabrini de belki ziyaret eden ilk Türk grubu olacağız.
Kültür ve Medeniyet tarihimizin izlerini araştıracağımız gezimizin son gününde, Malezya doğa kültürünü yakından tanıyabileceğimiz yeşilin her tonunu görebileceğimiz muhteşem doğayı yaşayabileceğimiz (FRIM) Orman Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret edeceğiz. Burada doğa yürüyüşü yapıp tropical ve doğal ortamın tadını çıkartıp huzurunu hissedeceğiz. Rengarenk uzun gagalı ve belki çoğunu ilk kez göreceğimiz tropikal kuşların cenneti olan; Kualalumpur Kuş Parkına gideceğiz. Bu kuş parkı; 200 çeşitten fazla kuş ve toplamda 3000’e yakın kuş çeşit ve âdeti ile Dünya’nın en büyük kuş parklarından bir tanesi olma özelliğini elinde bulunduruyor.
Evet, Dünya’nın bir çok bölgesinde tarih ve kültürümüzün izlerini araştıran Devr-i Alem programının, 10 günlük gezide neler yapacağını sizlerle paylaştım. Kültür ve Medeniyet tarihimizde önemli yeri olan Singapur’un tarihi 11. yüzyıla dayanmaktadır. 14. yüzyılda Srivijayan Prens Parameswara’nın egemenliği altındayken adanın önemi arttı. 1613 yılında Acehnese akıncıları tarafından yıkılana dek önemli bir liman kenti haline gelmişti. İngiliz Sir Thomas Stamford Raffles’in 1819 yılında İngiliz limanı kurmasıyla Singapur’un modern tarihi başladı. İngiliz sömürgesi altında Hindistan-Çin ticaret merkezi ve Güney Asya antrepo ticaret merkezi olmasıyla önem kazandı. Beş yıl içerisinde nüfus 10.000’i geçti ve liman yılda 3.000’i aşkın ticari işleme ev sahipliği yapmaya başladı. 1824’te imzalanan anlaşmayla bölge, Britanya ve Hollanda egemenliği arasında paylaşıldı ve ada, daimi olarak Britanya’nın eline geçti. Süveyş Kanalı’nın 1869’da açılmasıyla Singapur bir zenginleşme ve gelişme dönemine daha girdi. Doğu-Batı ticaretinin giderek artan trafiğini kontrol edebilmek ve yeni buharlı gemilere yakıt aktarabilmek için liman genişletilir ve Çin’den işçiler getirtildi.
Turizm açısından Dünya’nın önemli bölgelerinden birisi olan Singapur aynı zamanda en pahalı yerlerden bir tanesi. İnsanlar burada yasalara karşı oldukça saygı gösteriyor. Güvenlikle ilgili oldukça ciddi önlemler alınmış ve asayiş olayları yok denilecek kadar az.
Sigapur’dan sonra Malezya hakkında da bilgiler vererek bugün ki makaleme son vermek istiyorum. 13. yüzyılla kadar 500 yıl süreyle Malezya, Srivicala Hindu ve Buddha’cı krallığının bir parçası olarak Sumatra’dan yönetildi. Malezya daha sonra Cavalılar ve Malakka’nın Malezyalı hükümdarlarının egemenliği altına girdi. 15. yüzyılda Malakka’da İslamiyet yayıldı ve bütün yarımadayı kapladı. Portekizliler 1511’de Malakka’yı ele geçirdiler. Ancak Hollandalılar ile Portekizliler arasında sürekli bir mücadele başladı. 1641’de Portekizliler Malakka’dan çekildi. Hollandalılar 1795 yılına kadar buraya egemen oldular. Penang’da 1786’da ve Singapur’da 1824’de yerleşmeye başlayan İngilizler giderek ticari ve siyasi etkinliklerini artırdılar. Bu arada çeşitli Malezya devletleri üzerinde hak iddia eden Tayland’la mücadeleler yapıldı. Malakka’yı Hollandalılar 1826’da tekrar işgal ettiler. Ancak 1826’da İngilizler Boğazlar Hükümeti’ni kurdu ve 1914’te son Malezya eyaleti olan Johore İngilizlere boyun eğdi.
II. Dünya Savaşı sırasında Malezya, Japonya tarafından işgal edildi. 1948’de Malezya Federasyonu hükümetine karşı gerillalar bir ayaklanma başlattılar. 1956’da yapılan İngiltere-Malezya konferansından sonra 1957’de Malezya’nın İngiliz Milletler Topluluğu içinde kalması şartı ile bağımsızlığı kabul edildi.
Evet, Dünya’nın iki önemli yeri hakkında tarihi bilgiyi sizlerle paylaştık. İlerleyen günlerde yaptığımız araştırmalar ve çalışmalarla ilgili de makaleler hazırlayarak bu köşede sizlerle buluşturacağız.
bayan | mersinescorthande.com | trt 1 canlı