Haziran 2014, Yıl 2014

Adıyaman Nemrut Dağı’ndan Canlı Makale

Güneydoğu Anadolu gezimizin önemli bir merkezindeyiz, Adıyaman’dayız. Adıyaman Fırat havzasında GAP bölgesinde kültür ve Turizm merkezi. İlk kez 20 yıl önce Adıyaman’a gitmiştim. Geçtiğimiz yıllarda Çanakkale şehitleri anma konferansı için Adıyaman’a gittim. Bir çok bölgeyi gezdim. Ancak, Nemrut Dağı’na çıkamamıştım. 20 yıl önce çıktığım nemrut dağında 20 yıl sonra tekrar çıkıyorum. Adıyaman’da Devri Alem programının çok sayıda izleyicisi var. Valilik Basın müdürü Mehmet bey. Adıyaman kültür Turizm il müdürü yakından ilgi gösterdiler. Adıyaman Müze Müdürü Fehmi beyin rehberliğinde Nemrut dağına çıktık. Gerçekten çok önemli yatırımlar yapılmış. Müze Müdürü çok çalışkan proje üreten Adıyaman’ı dünyaya tanıtmak için önemli çaba sarf eden bir isim. Kendisiyle nemrut dağında Devri Alem TV ve Kocaeli Gebze TV olarak canlı yayın yaparak Nemrut Dağını tanıttık. Çok önemli bilgiler verdi. Adıyaman müze müdürü ile yaptığımız söyleşide sayın müdürümüzü özetle şu görüşlere yer verdi.

MÜZE MÜDÜRÜ İLE CANLI YAYIN

Fehmi bey Adıyaman’da bulunan Komagene Karlılığı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Komagene 150-200 yıl hüküm sürmüştür. Barış içerisinde hüküm süren bir uygarlıktır bu. Sedir ağaçları ihraç ederek ayakta kalmıştır. Kralın burada vasiyeti vardır. Burada sanatçı dokunulmazlığından bahseder. Müzisyenlere kimsenin müdahale etmeyeceğini söylemişti. 1800’lü yıllarda Osmanlı döneminde burası ortaya çıkarılmıştır. Burası çok özel bir yer, güneşin doğuşunu buradan izliyoruz. Nemrut dağında güneşin battığı kısımda 30 bin metreküp mıcır dolu. Orijinal yüksekliği 55 metreydi, deprem nedeniyle irtifa kaybetmiş ve 50 metreye düşmüş. Taşların bir kısmı hemen yanı başında bulunan ocaktan getirilmiş. Bir kısmı ise kayalardan kesilip heykel yapılmış ve artan taşlarından doldurulmuş. Yılda bir milyon turist hedefliyoruz ve bu bir hayal değil. Bizimki dünya mirası 2 bin yıllık bir yer, ziyaretçi sayısı 100 binler civarında. Bu daha çok olmalı, bu sayıyı artırmalıyız.

BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Evet bir ilki gerçekleştirdik Adıyaman’da. 2150 metre yükseklikte 2 bin yıllık geçmişi olan Komagene krallığının merkezi Nemrut dağından canlı yayın yaparak tarihe not düşüp zamana noterlik yaptık. Adıyaman Müze Müdürü Fehmi beye bizlere gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Oldukça heyecanlı ve bilgili olduğunu gördüğümüz, bir o kadar da çalışkan bir Müdür olan Fehmi beyi yaptığı çalışmalardan dolayı kutluyoruz. Sizleri de Nemrut dağında ki tarihi Eserleri görmeye davet ederken bizler Güneydoğu Anadolu bölgesinde ki Kültür ve araştırma gezimizi sürdürüyoruz. Yaptığımız canlı söyleyişi internet televizyonumuz olan www.kocaeligebze.tv ile www.devrialem.tv internet televizyonumuzdan izleyebilirsiniz.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir