Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Çalıştayların önemi ve Espiye çalıştayı – Belgesel Yayıncılık
Ana Sayfa

Çalıştayların önemi ve Espiye çalıştayı

Başarıya giden yol, ortak akıl ve işbirliğinden geçer. Ortak hareket etmeyenler, birlik ve beraberlik içerisinde olmayanlar, en önemlisi de bilgi – birikimine değer vermeyenlerin başarılı olması mümkün değildir. Bunun için kurum ve kuruluşlar sempozyumlar, paneller ve çalıştaylar düzenleyerek ortak akıl üretip, iş birliği yaparak başarıya ulaşmaya çalışırlar.

40 yıllık gazetecilik hayatımda kim düzenler ise düzenlesin panel, konferans, sempozyum ve çalıştayları yakından takip etmekte, bu toplantılarda çok önemli bilgi sahibi olmaktayım. Bugüne kadar gerek yurtiçi gerekse yurtdışında birçok konferans, seminer, panel ve sempozyumlara davetli olarak katılıp görüş ve düşüncelerimi aktarmaya çalıştım.
1. ESPİYE ÇALIŞTAYI
Doğduğum memleket olan Giresun’un Espiye ilçesini hiç ihmal etmemekteyim. Okuyucularım ve Devri Alem program izleyicilerim Kocaeli’ye verdiğim önem kadar, Giresun’a verdiğim önemi de yakından bilirler. Espiye Belediye Başkanımız değerli dostum Mustafa Karadere beyefendi “Espiye çalıştayı düzenliyoruz. Sizlerde katılıp, modaratörlüğünü yapın” dediğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ki belgesel çekimlerini yarıda bırakıp Türkiye’ye dönerek, Pazar günü düzenlenen çalıştaya katıldım.
1. Espiye çalıştayı bir ilkti. Sadece Espiye açısından değil, Giresun’un tüm ilçeleri açısından bir ilk yaşandı. İlk kez Giresun’da bir ilçe çalıştay düzenledi. Temennim tüm ilçelerimiz bu tür çalıştaylar düzenlemeli. Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Yanık ve çalıştayın organizasyonunu gerçekleştiren Espiye Dernekler Federasyonu Başkanı Temel Kahveci, Sayın Başkan Mustafa Karadere’nin başkanlığında bir program dahilinde çalıştay gerçekleşti. Türkiye’nin birçok bölgesinden 230’dan fazla Espiye’nin kanaat önderi, fikir adamı, siyasetçisi, bürokratı, gazetecisi bir araya gelerek çok güzel bir çalıştay gerçekleştirdi. Çalıştayda yüzden fazla üst düzey insan Espiye ile ilgili görüş ve düşüncelerini yazılı olarak komiteye teslim etti. Milletvekilinden, Belediye Başkanına kadar birçok kişi konuşma yaptı. Çalıştayla ilgili haberin önemli noktalarını burada sizlerle paylaşmadan önce çalıştay ne demektir kısaca hatırlamak istiyorum.
ÇALIŞTAY NE DEMEKTİR?
Çalıştay veya workshop, bireylerin ortak bir konu üzerinde çalışmalarını, düşünmelerini ve öğrenmelerini sağlayan uygulamalı bilimsel öğretim tekniği. Çalıştay; daha çok yüksek düzeyli bilişsel süreçlerin kullanıldığı akademik bilgi aktarım uygulamalarında tercih edilen, uzmanlık alanlarına dönük bir uygulamadır. Çalıştay, bilim adamlarının ve uzmanların; bir konuda ön hazırlık yapmak üzere inceleme ve değerlendirme amaçlı toplantılarında kullanılan temel tekniktir. Ayrıca bu çalışma toplantılarına da çalıştay adı verilir.
İSTANBUL’DA ESPİYE ZİRVESİ
**Espiye Kaymakamlığı ve Espiye Belediyesi’nin himayelerinde Espiye Dernekler Federasyonunun organizasyonu, İlim, Kültür ve Tarih Araştırmaları Merkezi’nin desteği ile düzenlenen 1. Espiye çalıştayında ilçenin geleceği tüm yönleri ile tartışıldı. İstanbul’da bir ilk olan büyük buluşma katılımcılardan tam not aldı.
ESPİYE’NİN GELECEĞİ TARTIŞILDI
Espiye’nin sorunlarına çözüm yolu arandığı ve geleceğinin tartışıldığı büyük Espiye buluşmasına, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadare, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Soğukpınar Belediye Başkanı Özcan Özdemir, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Kemal Oğuz, Espiye Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Yanık, Giresun İl Genel Meclis Üyesi Hayrettin Öztürk, Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, Giresun Federasyonu Kurucu Başkanı Halil Kütük’ün yanı sıra Giresun, İstanbul, Bursa, Kocaeli ve yurdun değişik yerlerinden gelen işadamı, bürokrat, akademisyen, serbest meslek mensupları ile siyasetçiler, dernek başkanları ve yöneticilerden oluşan 230 kişi katıldı.
BİRLİK VE BERABERLİK MESAJLARI
Espiye’lerinin birlik ve beraberlik mesajı verdiği üst düzey buluşmanın sunuculuğunu Eğitimci Ali Akıllı yaparken, modaratörlüğü ise İlim, Kültür, Tarih araştırmaları merkezi kurucusu ve Devr-i Âlem Belgesel program yapımcısı İsmail Kahraman yaptı. Kahraman 1. Espiye Çalıştayı açılış konuşmasında, Espiye’nin her yönleri ile ele alındığı çalıştayın ilçenin geleceği açasından büyük önem taşıdığını belirtti. Kahraman konuşmada; “Hem doğduğumuz, hem de doyduğumuz yeri unutmamalıyız. Sılayı rahimi ihmal etmemeliyiz. Ülkemizi ve insanları tanımalıyız. İnsan unsuruna değer vermeliyiz. Köy ve beldelerimizin tarihi geçmişimizi bilerek, evlatlarımıza baba, dede memleketlerini tanıtmalıyız. Espiye tarihi geçmişi, kültürel değerleri, doğal güzelliği ve en önemlisi insan unsuru ile çok önemli bir bölge. Giresun’un ilçeleri arasında ilk kez Espiye böyle bir çalıştay düzenledi.” Diyerek çalıştayın ev sahibi Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere ve emeği geçenlere teşekkür etti. Espiye Federasyonu Başkanı Temel Kahveci, organizasyon komitesi adına yaptığı açılış konuşmasında, “Çalıştayın önemini belirterek Espiye’nin marka değerlerini, insan potansiyelini, tanımak ve tanıtmak için önemli bir fırsattır” dedi. Yaklaşık 4 saat süren çalıştayda, dernek başkanları adına İstanbul, Espiye ve Gebze Espiyeliler Derneği başkanları Hüseyin Acar duygu ve düşüncelerini belirten birer konuşma yaptılar.
HESAP VERMEYE GELDİM
Organizasyonun ev sahipliğini yapan Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere çalıştayda çok önemli açıklamalar yaptı.” Espiyelere hesap vermeye geldim.” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Karadere, Giresun’un ikinci büyük ilçesi olan Espiye’nin daha gelişmesi ve büyümesi için çalıştıklarını, Espiyeli tüm hemşerilerinin görüş, öneri ve düşüncelerinin kendileri için çok değerli olduğunu söyledi. Espiye’lerinin birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi halinde tüm zorlukların üstesinden geleceğini ifade eden Başkan Karadere,” Güzide ilçemizin geleceğini gelin birlikte şekillendirelim. Gençlerimize ve geleceğimize güzel bir Espiye bırakmak için omuz omuza verilim. Espiye’nin geleceği için bu çalıştayı bir dönüm noktası olarak görüyorum. Bugünkü gördüğüm tablodan büyük bir enerji ve sinerji aldım. Allah’ın izni ile sizlerle beraber Espiye’yi Karadeniz’de parmakla gösterilecek bir ilce yapacağız” diye konuştu.
ESPİYE KABUĞUNU KIRDI
AK Parti İstanbul Milletvekili ve Eski Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan ise, Giresun’un bir ilçesinin ilk defa İstanbul’da bir çalıştay düzenlemesinin çok önemli olduğunu belirterek, Espiye’nin de kabuğunu kırdığını söyledi. Giresun’luların dernekçilikle çok önemli başarılara imza attığını ifade eden Hasan Turan, Federasyon yedek yönetim kurulu üyesinin Eyüp Belediye Başkanı, Federasyon başkanın da milletvekili olduğunu belirterek, sivil toplum kuruluşunda görev almanın önemine dikkat çekti. (Haberin tüm detaylarını gazetemizin dördüncü sayfasından ve www.gebzegazetesi.com adresinden okuyabilirsiniz)
Sonuç olarak keşke tüm kurum ve kuruluşlar, ilçeler ve illerimiz çalıştaylar düzenleyip, ortak akıl oluşturup, birlik ve beraberlik sergileyebilseler. Ortak aklın ve beraberliğin olmadığı hiçbir iş başarıya ulaşmaz. Birlik ve beraberlik her şeyden önemli. 1. Espiye Çalıştayı’nda bu birlik ve beraberliği gördüm. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür. Doğum yerim ve çocukluk yıllarımı geçirdiğim güzel ilçeme azda olsa vefa borcumu vermemin huzuru içerisindeyiz.
Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bayan | mersinescorthande.com | trt 1 canlı