Ekim, Yıl 2012

Cumhuriyet Bayramı kavgası

Ne kadar acı… Halkın bayramı olan cumhuriyeti bile kavga konusu yaptık. Ankara’da ki yürüyüş siyasi demeçlerin bayram üzerinden yapılması. Üstelik, Cumhurun yani Halkın bayramı üzerinden yapılması ancak böyle olur.Halkın bayramı anlamına gelen cumhuriyet bayramı üzerinden yapılan siyasi kavgalar, demeçler, açıklamalar, bayrama gölge düşürdü. Birilerinin bayram üzerinden siyaset yapması gerçekten üzücü. Cumhuriyeti kim kurdu? Cumhur kimdir? Cumhuriyet kurulurken, cephelerde şehit olanlar, gazi olup esir kamplarına düşenler, malını mülkünü kaybedenler, deyim yerindeyse bedel ödeyenler kimlerdi?  Bunlar maalesef araştırılamadı. Cumhuriyet’in ilanına giden yolda nice isimsiz kahramanlar ve bedel ödeyenler unutuldu gitti. Bunu bizzat Kurtuluş Savaşı’nın geçtiği bölgelerde araştırma yapmış bir gazeteci olarak söylüyorum.

DALGIÇ RIZA VE İSİMSİZ KAHRAMANLAR
  Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarından öncülüğünden cephelerde savaş yapılırken Din adamlarından esnafa, gazeteciden düşünüre kadınıyla, erkeğiyle büyük bir mücadele verildi. Bu mücadeleyi verenlerin her biri araştırılıp tarihe altın harflerle isimleri yazılmalıdır. İşte onlardan birisi Gebzeli mahya ustası Dalgıç Rıza Efendi. Hiç kimse adını sanını bilmiyor. Dün onu kamuoyu gündemine getirerek vefa borcumuzu ödemek istedik. Daha bunlar gibi nice isimsiz kahramanlar ve şehitler  bizden vefa bekliyor.
 
ANKARA’DA YAŞANAN OLAYLAR

Bugün birileri Cumhuriyete sahip çıkarken, sanki  başka birilerinin Cumhuriyete karşı gibi gösterilmesi mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Dün Ankara’da yaşanan bu olayların ne Cumhuriyete ne bayrama yakışmadığı bir gerçektir. Bana göre Ankara’da ki olayların bir numaralı sorumlusu Ankara Valisi Alaattin yüksel ile olayı siyasi boyuta taşıyan partililerdir. Ankara valisi Bayramı yasaklamamalıydı, CHP’de bu işi siyasete alet etmemeliydi. Sözü uzatmak istemiyorum. Bu konuda yazılıp söylenecek çok şey var. Türkiye Cumhuriyeti’nin sevmek, vatana sahip çıkmak, sözde değil özde olur. Türkiye’de herkes işini çok iyi yapmalı. Herkes ama herkes ulusal tarih bilincine sahip olmalıdır. Tarih bilincine sahip olmak her şeye sahip olmaktır diyor, sizleri Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden Kurtuluş Savaşı ile ilgili hazırladığım belgeseli www.gebzegazetesi.com ‘da ki Gebze Gazetesi TV’den izlemeye davet ediyoruz.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir