Ekim, Yıl 2012

Eskihisar’a neden sahip çıkılmalı?

Eskihisar ile ilgili bugün farklı bir yazı kaleme almak istiyorum. İnsanlar sahip olduğu nimetin kıymetini bilemezler. Tıpkı balıklar suda suyun kıymetini bilmedikleri gibi. Dünyanın 70’den fazla ülkesi Türkiye’nin 76 ilini gezip gazetecilik yapıp, belgesel çeken birisi olarak Gebze’de yaşamaktan, Gebzeli olmaktan hep mutluluk duymuşumdur.

  Bana göre Gebze’de yaşamak yüce Allah’ın büyük bir lütfu. Gebze, adeta büyük bir misafirhane gibi herkese bağrını açmakta. Bir çok sözüm ona Gebzeli, Gebze’de yaşamak yerine İstanbul’u tercih ederek Gebzecilik yaparken, ben bir süre çocuklarımın eğitimi için İstanbul’da oturmama rağmen Gebze’ye geri dönmem benim için en güzel kararlardan biri oldu.

  Dünyanın bir çok yerini gezdiğimde Gebze kadar artısı olmayan bir çok bölgenin Uluslarası üne sahip olduğuna şahit oldum. Son olarak Anadolu turunda Ordu Valisi ile söyleşi yaparken, Vali’nin makam odası girişinde 3 metre boyundaki Osman hami’nin meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi resmi beni bir Gebzeli olarak gururlandırdı. Ordu Valisi Özel kalem müdürüne bu resmin nerede çizildiğini ve Osman Hamdi’nin evinin nerede olduğunu sordum, cevap veremedi. Gebze’de deyince, “Gebze bu kadar kültür bakımından önemli mi” diye bana cevap verdi.

   Evet Gebze bu kadar önemli. Eskihisar, Türkiye’nin Uluslarası Açık Hava Kültür ve turizm köyü olabilir. Fransa’nın film festivalleriyle Ünlü Cannes ne ise Eskihisar Türkiye’nin belgesel sinema festivallerinin yapıldığı bölgesi olabilir. Zira, Osman Hamdi gerek müzeciliği, gerek arkeolog olması ve bizzat çizdiği resimlerle dünyanın en önemli belgeselcilerinden birisidir.

  Eskihisar ile ilgili iki taşıma firmasının açıklamalarını gazetelerimiz boy boy yazıyor. Bende bu köşede dün bu açıklamalara yer verdim. Ücretle yayınlaması istenen açıklamayı ücretsiz olarak yayınladık. Amacımız herkese söz hakkı tanımak. Feribot taşımacılığı yapan firma sahipleri konuşurken, Kocaeli’yi idare eden Vali, Büyükşehir belediye Başkanı, Kaymakam ve Belediye Başkanı’nın konuşmaması, açıklama yapmaması, beni Eskihisar adına üzüyor ve kahrediyor.

  Eskihisar sadece Gebze ve Kocaeli için değil, Türkiye için önemli. Geçtiğimiz yıl, “Esikihisar Belgesel Sinema Filmi yarışması” düzenlemek için harekete geçtim. Bu fikrimi Kültür Bakanlığı’na da yazmak istiyorum. Kültür Bakanlığı’na tıpkı Safranbolu, Bursa Altın Koza Belgesel sinema yarışmaları düzenleyip, desteklediği gibi Eskihisar belgesel sinema akşamları neden düzenlenmesin. Bu konu da Kocaeli milletvekillerini de göreve çağırıyorum.

    Gebze’nin bir çok değeri ranta kurban giderken, Esikihisar’da ranta kurban gitmek üzere. Eskihisar’a topyekun sahip çıkmalıyız. Başka Eskihisar yok. Türkiye’nin başka Osman Hamdisi ve İstanbul’un yanı başında tarihi ve turistik köyü yok. Darıca Bayramoğlu sahillerinden Eskihisar Muallimköy sahillerine kadar bölge açılmalı, liman ve deniz taşımacılıkları buradan kaldırılarak Marinalar, yat limanları, sahilde insanların rahatlıkla gezebileceği sosyal ve kültürel mekanlar oluşmalı, Eskihisar başta olmak üzere değerlerimizi dünyaya tanıtmalıyız.

  Birkaç kez değişik zamanlarda dile getirdim: ressam Osman Hamdi’nin Eskihisar’da çizdiği resimler büyük boy tablolar haline getirilerek, E-5, Feribot yolu, Otoyolun değişik kesimlerine asılarak Osman Hamdi’nin Resimlerini çizdiği Gebze’ye hoş geldiniz diye yazılar yazmalıyız.

   Eskihisar’da Uluslarası Resim, Müzecilik ve Arkeoloji kongreleri düzenleyerek Eskihisar’ı Uluslarası alanda bir açık hava kültür merkezi haline getirmeliyiz. Eskihisar sahillerinden motorlarla Körfez Kültür turları organize edilmeli. Eskihisar’ın kültür ve turizm kimliği ön plana çıkartılmalıdır.

   Eskihisar’a sözde değil, özde sahip çıkmalı, vatandaşa sit bölgesi adı altında çivi çaktırmayan devlet, değişik yöntemlerle Eskihisar’ı ranta kurban ediyor. Koruma kurulları, Kültür Bakanlığı devletin ilgili ve yetkilileri Eskihisar’ı bir pilot bölge ilan ederek Dünya Kültürler başkenti İstanbul’un yanı başında Eskihisar’ı açık hava müzesi haline getirmelidir.

  Eskihisar’a neden sahip çıkmamız gerektiğiyle ilgili daha çok yazılar yazıp fikirler üretebiliriz. Ancak bu bir devlet politikası olmalı, kültür ve turizmin ülkeler için ne kadar önem ifade ettiği bilinmeli. Eskihisar’a sahip çıkmak için Gebze ve Kocaeli seferberlik ilan etmelidir.

   Biz hayalimizde ki Eskihisar’ı bu yazımızda sizlerle paylaştık. Ancak gerçekler çok acı. İki özel firma Esikihisar’da meydan savaşı yaparken, İktidar ve muhalefetiyle milletvekillerinden ses çıkmıyor. Kocaeli Valisi sayın Ercan Topaca sus pus. Her fırsatta açıklamalar yapan Büyükşehir belediyesi rantçılarla mücadele etme yerine, gizli kapaklı Eskihisar’da imar planı çalışmaları yapıyor.

   Özetle Eskihisar Gebze bölgesi ve Kocaeli’nin namus, şeref ve onuru olarak görüyorum. Başka Eskihisar’ın olmadığını bir kez daha hatırlatarak sizleri Eskihisar ile ilgili daha önce yazdığımı yazıların linkinden yazılarımı okumaya davet ediyor, www.gebzegazetesi.com adresinde ki Gebze Gazetesi TV’den Eskihisar belgeselini izlediğinizde bizim neden bu kadar feryat edip yazı yazdığımızı daha iyi anlayacaksınız. Milletvekillerimiz,  Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanından Eskihisar ile ilgili açıklama bekliyorum.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir