Ekim, Yıl 2012

Eskihisar’a sahip çıkmalıyız

Eskihisar ile ilgili dert, şikayet, sorunlar bir türlü bitmiyor. Son günlerde 2 firma arasında ki rekabet Eskihisar üzerinde oynanan oyunları bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Firmaların birbirlerini suçlamaları, Arap ve İskoç ortaklı iki özel firmanın birbirlerini suçlayan açıklamalarından sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gebze Belediyesi’nin ilgili firmalardan birinin sözleşmesini iptal ettiğini açıklamasından sonra ortalık yine karıştı. Negmar firması kendini savunan açıklamalarla olaya yeni bir boyut getirdi. Özetle iki firma arasında ki kıyasıya mücadele ve rekabet giderek büyüyecek türden. Dün de olaya taraf olan Negmar firmasının ortağı Gök Denizcilik’in açıklamaları Eskihisar’ı yeniden gündeme getirdi.

Otuz yıllık gazetecilik hayatımda Eskihisar ile ilgili sayısız yazılar kaleme aldım. Belgeseller ve Tv programları çektim. Son taşımacılık olayıyla ilgili bir çok makaleye imza attım. Bu konu da ki fikrim Eskihisar, Körfez köprüsünün yapılmasından sonra tümüyle Deniz taşımacılığına kapanmalı. Eskihisar önlerinde park eden tehlikeli yük dolu gemiler ve tankerler buradan başka yere kaydırılmalı, Eskihisar binlerce yıllık tarihi geçmişi, Osman Hamdi Bey gibi Ressam ve müzecisiyle, Eskihisar kalesiyle, Anibalıyla, muhteşem manzarasıyla açık hava müzesi, kültür merkezi ve tarih hazinesi olarak saklanmalıdır. Eskihisar ile ilgili yazdığımı yazıların bir kısmının linkini sizlerle burada paylaşıyorum. Lütfen onları bir kez daha okuyun, Eskihisar’ı yakından tanımıyorsanız Eskihisar ile ilgili hazırladığım belgeseli www.gebzegazetesi.com’da ki Gebze Gazetesi TV ve www.belgeselyayincilik.com’dan izleyerek Eskihisar’a sahip çıkma adına fikirler üretin, ortak çalışmalar yapalım, Eskihisar’ı değil Türkiye, Unesco tarafından korunan kültür ve tarih merkezi haline getirelim.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ESKİHİSAR AYIBI

İki deniz taşımacılık firmasının Eskihisar kavgasını Uluslarası boyuta taşırken ve kamuoyu bununla meşgul olurken, Kocaeli büyükşehir belediyesi sessiz sedasız Eskihisar’ınh İmar planıyla ilgili Eskihisar’dan uzakta, İzmit’te gözden ırak, küçük bir odada çalışma yapıyor. Değerli dostum Kocaeli Büyükşehir belediye Başkanı sayın Karaosmanoğlu’nun bu çalışmalardan haberinin olduğuna inanmıyorum. Sayın başkana buradan çağrıda bulunmak istiyorum. Eskihisar ile ilgili lütfen Eskihisar’da çalışmaları yapalım. Ve Eskihisar da ki imar planları, Eskihisar halkının bilgisi dahilinde olmalıdır.

GAZETEMİZİN BUGÜNKÜ ESKİHİSAR MANŞETİ

Gazetemiz Eskihisar ile ilgili Objektif haberciliğini sürdürmekte. Bugün manşetimizde Eskihisar ile ilgili şu haberi dile getirdik: İdo ve Negmar rekabeti ise karşılıklı açıklamalarla giderek büyüyor. Olan ortada kalan Eskihisar’a oluyor. Negmar firmasının Eskihisar – Topçular arasında Ro-ro taşımacılığı yapacağını açıklamasının ardından başlayan tartışma savaşa dönüştü. İDO ve Negmar arasında kılıçlar çekilirken iki firma ardı ardına açıklamalar yaptı. Tartışmalar hakkında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Negmar firmasının Eskihisar´da taşımacılık yapamayacağını söyleyerek firmaya ret kararı vermişti.

İDO’YA DA TEPKİ VAR

Öte yandan feribot taşımacılığının bir diğer muhatabı İDO’da uygulamalarıyla tepki topluyor. özelleşen İDO fahiş fiyata taşımacılık yaparken, araçlar 45 dakikada 50 TL ücretle topçular arasında geçiş yapıyor. 860 Milyon dolarla ihale alan İskoç Ortaklı İDO’nun da ismini değiştirmesi isteniyor ve tekelcilikten oluşan yüksek fiyata taşımacılığının son bulması isteniyor.

GÖK DENİZCİLİKTEN AÇIKLAMA

Gebze Belediyesinin Gök Denizcilik ile yapılan ek protokolü iptal ettiğini açıklaması üzerine  Gök denizcilik tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Gebze Belediyesi ile ek protokolle yapılan kira sürecinin devam ettiğini ve her iki taraf limanları için işletme belgesine sahip olduklarını ifade eden Gök denizcilik, belediyenin ek protokolü tek taraflı olarak kaldırmasının mümkün olmadığına dikkat çekti.

ESKİHİSAR YAZILARIMIZ

Eskihisar ile ilgili yazılarımızın bazılarını aşağıda ki linklerden okuyabilirsiniz:

http://www.gebzegazetesi.com/Koseyazisi-1389-Eskihisar´a-sahip-cikalim.html

http://www.gebzegazetesi.com/GebzeHaber/yazar.asp?yaziID=12345

http://www.gebzegazetesi.com/GebzeHaber/yazar.asp?yaziID=11867

http://www.gebzegazetesi.com/GebzeHaber/yazar.asp?yaziID=11785

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir