Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Gebze’deki Giresun Çalıştayı’na büyük ilgi – Belgesel Yayıncılık
Ana Sayfa

Gebze’deki Giresun Çalıştayı’na büyük ilgi

İsmail Kahraman’ın moderatörlüğü ve GİRİB’in organizasyonu ile düzenlenen çalıştaya çok sayıda yetkili, yönetici katıldı. Kanal 28 televizyonundan canlı yayınlanan programda önemli konular ele alındı.

Giresun Çalıştayı haberini pdf formatında okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Gebze’de tarihi Giresun Çalıştayı

Çalıştaya katılan Gebze protokol üyeleri
Çalıştaya katılan Gebze protokol üyeleri

Giresun fındığının dünyadaki marka değerinin bilimsel olarak anlatıldığı, kolesterolü düşüren çayın konuşulduğu, Giresun’un ekonomik ve turizm potansiyelinin tanıtıldığı, Giresun Harşit savunmasının belgeselinin sunulduğu Gebze’deki Giresun Çalıştayı büyük ilgi gördü.

Kanal 28 televizyonundan canlı olarak yayınlanan, birçok ilklerin gerçekleştirildiği çalıştayın ana sloganı “Doğduğumuz Giresun’da, doyduğumuz Kocaeli’de bizimdir” teması ile başladı. Çalıştayda Giresun tanıtım filminin yanı sıra Gebze’nin tanıtım filminin de gösterilmesi takdir topladı.

GİRESUN FOTOĞRAF VE KİTAP SERGİSİ

Giresun kitapları sergisi gezildi
Giresun kitapları sergisi gezildi

Genel Merkezi Gebze’de bulunan Giresun İş Adamları ve Bürokratlar Derneği’nin Gebze Kültür Merkezi’nde İKTAV tarafından Giresun çalıştayında Giresun’a ait fotoğraf sergisi ve Giresun’la ilgili basılan kitapların sergisi ile başlayan programa protokol üyeleri büyük ilgi gösterdi. Giresunlu iş adamları fotoğraf ve kitap sergisini büyük bir ilgiyle incelerken, program katılımcılar tarafından tam not aldı.

KİMLER KATILDI?

GİRİP yönetimi ve protokol üyeleri
GİRİP yönetimi ve protokol üyeleri

Düzenlenen programa CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, AK Parti Gebze İlçe Başkan Vekili Mustafa Yıldıztekin, CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun, MHP Gebze İlçe Başkanı Ferit Taşdemir, Sayıştay baş denetçisi Ahmet Ortak, Kocaeli Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Saygın, Körfez Askerlik Şubesi Başkanı Albay Seyit Mehmet Fırat, Kandıra Sosyal Güvenlik Müdürü Mustafa Karakaya, Kandıra Nüfus Müdürü Kaya Bıyıkçı, İzmit Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Celal Çobanoğlu, Gebze eski Milli Eğitim Müdürü Aydın Ceylan, Kocaeli Üniversitesi Hereke Melek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Harun Demirkaya, TÜBİTAK Gıda Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, Tuzla Belediyesi Özel Kalem Müdürü Hüseyin Koca, Gebze Belediye Meclis Üyeleri Musa Çınar, Metin Aksu, Cesur Kurtgöz, Giresun Gençlik Derneği Başkanı Halil Kütük, Giresun Dergisi sahibi Remzi Mamaşoğlu, Kanal 28 Onursal Başkanı ve Giresunda İnsanlığa hizmet Derneği Başkanı Ayhan Akten, Giresun Federasyonu Başkan Yardımcıları Fatih Aydın, Murat Ay, Gölcük Giresunlular Derneği Başkanı Hüseyin Meme, Türk Eğitim Sen İzmit Yöneticisi Mete Domaç, Çayırova Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü İbrahim Haliloğlu, İSU eski Bölge Koordinatörü Mahmut Yandık, Kocaeli Şebinkarahisarlılar Derneği Başkanı İlhan Avutman ve birçok Giresunlu iş adamı ve bürokrat katıldı.

DERNEĞİN AMACI VE HEDEFLERİ

Giresun Çalıştayına katılan davetliler
Giresun Çalıştayına katılan davetliler

Giresun İş Adamı ve Bürokratlar Derneği Başkanı Kemal Tokmak programda yaptığı açılış konuşmasında, “Derneğimizin amacı Giresun, Kocaeli ve bölgemiz başta olmak üzere ülkemizde bürokrasi ve ticaret alanında hizmet veren esnafları, sanayicileri, firmaları, işadamlarını ve serbest meslek gruplarını bir araya toplayarak eğitim, öğretim, kültürel ve sosyal faaliyetlerde bulunmak. Giresun ve Karadeniz bölgesinin coğrafi ve sosyal çevresini, kültürel, tarihsel, sanatsal, mimari, kentsel, çevresel ve doğal değerlerinin, çeşitliliğinin tanıtılması, korunması, geliştirilmesi için projeler üretmek, üretilen projeleri ilgili kurumlarla paylaşmak ve uygulamak. Dernek üyeleri arasında sosyal dayanışma, iş birliği alanında sağlıklı ilişkilerin geliştirilmesi, bu anlayışın gelecek kuşaklara taşınması amacıyla kurulmuştur. Amaçlarımız doğrultusunda geçen 11 aylık süre içinde çalışmalar yaptık. İşadamı ve bürokratlarımızı değişik toplantılarda bir araya getirdik. Derneğimizde konusunda uzman kişiler tarafından eğitim seminerleri düzenledik. İlimizdeki işadamı ve bürokratlarımızın envanterini çıkardık” dedi.

“KENTİN GELİŞMESİNE KATKI SUNUYORLAR”

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker yaptığı konuşmada, “Gebze’de ciddi anlamda bir Giresun’lu yoğunluğu var. Netice itibariyle burada belediyenin yapmış olduğu hizmetlerle birlikte ama derneklerimizin iş adamları dernekleri ile birlikte yapmış olduğu çalışmaların bu şehrin gelişmesine ciddi anlamda katkı sunduklarını biliyoruz. Ben bu anlamda dernek başkanı ve yönetimini tebrik ediyorum. Bizde belediye olarak yanlarında olmaya gayret edeceğiz. Gebze değişen ve gelişen yapısıyla her geçen gün gelişmeye devam edecek. Derneklerimiz ile birlikte bu gelişime katkı sunmaya devam edeceğiz. Ben İsmail Kahraman beye de teşekkür ediyorum. Güzel çalışmalara imza atıyor. Gebze’nin tanıtımında büyük emekleri var” dedi.

“ZENGİNLİK KATIYORLAR”

Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan yaptığı konuşmada, “Derneklerimize baktığımızda herkes içerisinde memleketlerini bırakıp gelmişlerdir. Bu ayrılış yakın tarihteyse bu özlem daha da fazla oluyor. Tüm hemşeri derneklerinde memleket için ne yapabilirim diye bir çalışma var. Bir yandan bulundukları yerde kültürünü yaşatmak için büyük bir çaba gösteriyorlar ki buda bulundukları yere büyük bir zenginlik katmaktadır” dedi.

“GİRESUN’UN YEŞİLİNİ KORUYUN”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan yaptığı konuşmada, “Hepimiz Anadolu’nun farklı yörelerinden buraya geldik. Aş için, iş için, ekmek için. Geldiğimiz bölgelerin kültürünü unutturmamalıyız. Eğer örf ve adetlerimize sahip çıkacaksak bu gibi örgütlenme içerisine girmeliyiz. Türkiye’de bildiğim kadarıyla bürokrat ve iş adamlarını getirmek tektir. Bu çok önemli. Sevgili başkan ve yönetimini tebrik ediyorum. Beylikbağı’nda bir organizasyon yapmışlardı. Son dönemlerde hep 5 yıldızlı otellerde iftar verirler, hep böyle görürüz. Dinimizde de günahtır. Fakat bu dernek Beylikbağı’nda yoksul insanlara iftar vermişlerdi. Bunu unutmuyorum. Giresun’un bu güzelliklerini gördüğüm zaman, her şey para değil. Onun için o kentin doğal güzelliklerini bozmamalıyız. Sayın Demirel bir gün gelecek dünyada petrol yasaklanacak. Gelecekte en değerli şey, hava, su ve oksijen olacak demişti. Onun için o fındık tarlalarını, o yaylaları koruyun. Giresun yeşil olarak kalmalı, o güzelliği ile kalmalı. Bu derneklerde bu çalışmaları gelecek nesillere taşıyın. Giresun’un yaylalarına, sahillerine, fındığına, cevizine ve Topal Osman’ın torunlarına selam olsun” dedi.

GİRESUN BİLİMSEL OLARAK ELE ALINDI

Giresun Fındığının besin değerini açıklayan Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvarlı
Giresun Fındığının besin değerini açıklayan Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvarlı

Düzenlenen çalıştaya konuşmacı olarak katılan Gazetemiz Kurucusu ve Devri Âlem program yapımcısı İsmail Kahraman Giresun’un tarihi ve Harşıt Savunması’nın 100. Yılı ile ilgili hazırlanan belgesel görüntülerle birlikte sunum gerçekleştirirken, Kanal 28 Onursal Başkanı Ayhan Akden Giresun’da iş hayatı ve yatırım yapmak isteyen insanlarla ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi. TÜBİTAK Gıda Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar ise fındığı bilimsel bir şekilde ele alarak tüm ayrıntıları ile fındığın ne kadar yararlı bir besin maddesi olduğunu anlattı.

Sunumu okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvarlı – Giresun Tombul Fındığı ve Toplum Sağlığı Üzerinde ki Etkileri Sunumu

HARŞIT SAVUNMASI 100. YILINDA ANILDI

Giresun tarihi ile ilgili İsmail Kahraman konferans verdi
Giresun tarihi ile ilgili İsmail Kahraman konferans verdi

“Bir Çanakkale geçilmedi, bir Harşıt” sözleri ile milli mücadele tarihimize damga vuran Harşıt Savunması’nın 100. Yılı Gebze’de düzenlenen Giresun Çalıştayı’nda anıldı. Harşıt savunması ile ilgili programda detayları anlatan Gazetemiz Kurucusu ve Devri Âlem Program Yapımcısı İsmail Kahraman, “Harşıt önemli bir bölge. Bu destan başka yerde yazılsaydı şimdi herkes bu destanı konuşuyordu. Burasıyla ilgili çalışmalar yapılmalı” dedi. Giresun’un tarihi ile ilgili bilgiler veren İsmail Kahraman, “Birçok yalan yanlış atasözü var (Dostunla alışveriş yapma. Doğduğun yer değil doyduğun yer önemli gibi) Bu atasözleri yanlış. Doğduğumuz yeri unutmamalıyız. Geçmişimizi hatırlamalıyız. Doğduğumuz yere sahip çıkarken, doyduğumuz yere de sahip çıkmalıyız” dedi.

Sunumu okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Araştırmacı – Gazeteci ve Belgesel Yönetmeni İsmail Kahraman – Giresunun Fethi ve Şehitlere Vefa

GİRESUN FINDIĞI İLK KEZ DETAYLARIYLA KONUŞULDU

TÜBİTAK Gıda Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, programda daha önce kendi tarafından yapılmış fındık çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi. Fındığın fiyatının inişli çıkışlı bir grafik çizdiğini belirten Alaşalvar, “Fındığı günde 40 gram yerseniz kilo almazsanız. Kalp hastalıklarına, kanser hastalıklarına bire bir. Fındığın kabuğunda ve yaprağında çok az miktarda bulunan bir maddeden Amerika’da kanser ilacı üretiliyor. Biz bunları değerlendirmeliyiz. Biz fındığı kavuruyoruz, yurt dışına satıyoruz. Sonra o çikolata olarak bize geliyor. Fındıktan üretilen gıdaları biz üretmeliyiz” diyerek fındık ile ilgili yaptığı detaylı çalışmayı katılımcılar ile paylaştı.

GİRESUN’A YATIRIM İÇİN FIRSATLARI ANLATTI

Giresun'a yatırım potansiyelini açıklayan Kanal 28 TV sahibi Ayhan Akten
Giresun’a yatırım potansiyelini açıklayan Kanal 28 TV sahibi Ayhan Akten

Giresun’un uydudan yayın yapan kanalı olan Kanal 28 Televizyonu Onursal Başkanı Ayhan Akden, Giresun’da yapılabilecek yatırımlarla ilgili katılımcılara bilgi verdi. Giresun’un içeride ve dışarıda yaşayan nüfusunun toplanıldığında 2 milyonluk bir güç olduğuna işaret eden Akden, kurumların Giresun’da yatırım yapmak isteyen kişilere sunduğu teşvik ve kredi olanaklarını anlattı. Giresun’lu iş adamlarını memleketlerine yatırım yapmaya davet eden Akden, “Oturmayacağız. Memleketimize hizmet edeceğiz. Başarılı bir iş hayatı kuracağız. Devlet zaten bu imkanları veriyor. Önemli olan girişimde bulunmak” dedi.

Sunumu okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Kanal 28 TV sahibi Ayhan Akten – Giresun Çalıştayı Sunumu

ÇALIŞTAYDA SPONSOR VE VEFA PLAKETLERİ VERİLDİ

GİRİP Başkanı Tokmak'tan Sayıştay Baş Denetçisine plaket
GİRİP Başkanı Tokmak’tan Sayıştay Baş Denetçisine plaket
Harşit Savunması ile ilgili tarihi belgesel sunumu yapan İsmail Kahraman'a plaket
Harşit Savunması ile ilgili tarihi belgesel sunumu yapan İsmail Kahraman’a plaket

Gebze’de düzenlenen çalıştaya sponsor olan ve Giresun ile ilgili yaptığı çalışmalarla büyük emek veren isimlere plaketleri verildi. Programda AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan adına temsilcisi, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Kocaeli Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Halis Aygün, Körfez Askerlik Şube Başkanı Albay Seyit Mehmet Fırat, Dursun Kaya Bıyıkçı, Kandıra Nüfus Müdürü, Devr-i Alem Program Yapımcısı İsmail Kahraman, Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, Giresun ve İnsanlığa Hizmet Derneği Başkanı Ayhan Akten, TÜBİTAK-MAM Gıda Enstitüsü Müdürü  Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, Tuzla Belediyesi Özel Kalem Müdürü,Ziya Birinci, Metin Turan, Halil Kütük, Av. Murat Toker, Remzi Mamaşoğlu, Sinan Yanık, Kemal Tokmak, Ramazan Kocaman,Muammer Turan,İrfan Orhan Aydın,Yahya KahramanUfuk Sarı,Gökhan Türk, İhsan Ateş,Paşa Ali Elmalı, Metin Gökçe, İsa Ateş, Yalçın Coştur,Nazım Ceylan, Selim Şahin ve Şükrü Kılıç plaket alan isimler arasında yer aldı.

KORO GİRESUN TÜRKÜLERİNİ SESLENDİRDİ

Çalıştayın ardından Giresun ve Kahramanlık Türkülerinden oluşan şarkıları seslendiren koro, salonda bulunanlara keyifli anlar yaşattı. Çalıştay katılımcılardan tam not alırken, çalıştayın bildirgesinin önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı öğrenildi.

Giresun halk müziği konseri büyük beğeni aldı

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bayan | mersinescorthande.com | trt 1 canlı