2015, Ekim 2015

Giresun’dan Kocaeli’ye Devr-i Alem

Kocaeli her bakımdan dünya kenti. Türkiye’nin bir çok il ve ilçesinden iş ve ekmek bulmak ümidi ile Kocaeli’ye gelip yerleştik. Uluslararası birçok sanayi kuruluşu ve ticari firma, üretim ve ticaret yapmak için Kocaeli’ye geldiler. Bu bakımdan Kocaeli bir dünya kenti.

Kocaeli bölgesinde binlerce dernek bulunmakta. Bu dernekler il, ilçe ve köylerinin kültürünü Kocaeli’de tanıtırken, Kocaeli’nin kültür değerlerine maalesef duyarsız kalıyorlar. Öncelikle Kocaeli’ye sahip çıkıp, il ve ilçe kültürlerimizi Kocaeli’de tanıtırken, Kocaeli’de kent kültür bilinci noktasında da çalışmalar yapmamız gerekiyor.
20 Ekim 2015 Salı günü akşam Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün daveti ile Kocaeli Başiskele’de düzenlenen Kocaeli Giresun platformu toplantısına katıldım. Toplantıda Kocaeli’de Giresun Vakfı kurulması ile ilgili karar alındı. Bizlere de söz verdiler. Biz hem Giresun’u hemde Kocaeli’yi anlatmaya, Kocaeli’de kent kültür bilinci konusunda hazırladığımız belgeseli sinevizyon eşliğinde katılımcılara izleterek Kocaeli Kent Kültür Bilinci oluşmasında katkı sunmaya çalıştım. Bu konuda ayrıntılı bir haberde gazetemizde yer aldı. Haberi sizlerle paylaşmak istiyorum.
KOCAELİ’YE GİRESUN VAKFI KURULUYOR
Kocaeli Giresunlular Platformu ikinci istişare toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Kocaeli Giresunlular Vakfı kurulması konuşuldu. Başiskele’de düzenlenen programa, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ak Parti Başiskele İlçe Başkanı Dr. Şahin Talus, İzmit İlçe Kaymakamı  Ersin Emiroğlu, Kocaeli Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, Körfez Askerlik Şube Başkanı Albay Seyit Mehmet Fırat, Kandıra SGK Müdürü Mustafa Karakaya, Kandıra Nüfus Müdürü Dursun Kaya Bıyıkçı,işdamı Halil İbrahim Şengün,  BBP İl Başkanı Nihat Yıldız, BBP Milletvekili Adayı Remzi Kaya birçok İşadamı daire müdürleri katıldı. Ayrıca Sırça Köşk Ortaklarından Emine Turan, Meryem Ustaoğlu, Sibel Nalbant geceye ev sahipliği yaptı.
VAKIF KURULMASI KAÇINILMAZ
Programda kürsüye ilk gelen KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, ‘’Kocaeli’ de 44 hemşeri derneği var. Dernekçilik fedakârlık ve emek ister. Mevcut köprüleri sağlamlaştıralım. Birlik ve beraberliğimizi pekiştirelim. Açılamayan kapılar varsa, birlik ve beraberliğimizden doğacak dayanışma ile o kapıları sonuna kadar birlikte açalım. Kocaeli’de TUİK verilerine göre 55 bin Giresunlu yaşamakta. Buna ilaveten kayıtlı olmayanlarla birlikte 100 binden fazla Giresunlu yaşıyor. Kocaeli Üniversitesi’nde 3 bine yakın Giresunlu öğrenci eğitim görüyor. 50 civarında eğitimci ve akademisyen Giresunlu hizmet veriyor. Kocaeli bölgesinde çok sayıda Giresunlu iş adamı ve bürokrat bulunmakta. Bu anlamda Giresun Kültürü’nü unutmadan gelecek kuşaklara ve Kocaeli kamuoyuna tanıtmamız gerekiyor. Kocaeli’ye de her bakımdan hizmet edip Kocaeli’nde kentlilik kültürüne sahip çıkmamız için çalışma yapmamız gerekiyor’’ dedi.
Kocaeli Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanı Hakim Muhittin Paça ise, “İş ve hayat şartları gereği Giresun’dan buralara gelmişsek te, doğduğumuz memleketimize hizmet borcumuz vardır. Kurulacak Vakıf emek isteyen bir iştir. Kocaeli Giresunlular Vakfı’nın kurulması artık kaçınılmaz hale gelmiştir’’ sözlerini kullandı.
KOCAELİ’DEKİ GİRESUN
Toplantıda bir konuşma yapan Araştırmacı – Gazeteci ve Devr-i Alem Belgesel Program yapımcısı İsmail Kahraman, Giresun’un tarih, kültür, ekonomi ve turizm alanlarında uluslararası marka değeri var. Bu değerlere sahip çıkılması gerekiyor. Kocaeli’de Giresunluların tarihinin oldukça eski. İlk kez Giresunlular 1936 yılında Kandıra-Kefken bölgesine yerleşti. Sonra da Değirmendere civarına yerleşerek Kocaeli’deki fındık ekiminin Giresunlular tarafından Kocaeli’ye getirildi. Kocaeli’ye Giresunlular olarak vefa borcumuz var” diyerek, Kocaeli ile ilgili hazırladığı sinevizyon gösterisini katılımcılarla paylaştı.
ŞEHİT BİNBAŞI ALPASLAN’A KOCAELİ VEFASI
Körfez Askerlik Şube Başkanı Albay Seyit Mehmet Fırat ise yaptığı konuşma, “Kocaeli önemli bir yer. Giresun içinde farklı anlamı var. 1911 yılında Kocaeli Jandarma Bölge Komutanı Giresunlu şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’dır. Balkan Savaşları, Birinci Dünya Harbi ve Kurtuluş Savaşı’na katılan ve Polatlı-Haymana yakınlarında Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’ı Kocaeli unutmayarak Gebze’de askerlik şubesi yanındaki bir parka adının verilmesi önemlidir” şeklinde konuştu.
ÖRF ADET GELENEKLERİMİZ VAR
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu selamlama konuşması için kürsüye gelerek, “Çok hayırlı işler yapan hemşeri derneklerimiz var. Ben gittiğim her yerde gördüğüm eksiklikleri de söylüyorum. Artıları eksileri de söylüyorum’’ ifadelerine yer verdi. Karaosmanoğlu, “Dernekler toplumu birleştiren adeta bir harç gibidir. Dernekler içerisinde yöresel müziğimiz, horon tepiyorsak, kuralına göre yapmak daha estetik yapabiliriz. Örfe adet geleneklerimiz var. Giresun demek, fındık demek. Mıhlama ve farklı yemek lezzetleri var. Çocuklarımıza yaşatmak lazım. Kültür, lehçemizi unutturmayalım. Milletimizin birliği beraberliği, vatan sevgisi etrafında toplanacağız. Bizleri Anadolu’dan çıkarmak için Çanakkale’ye haçlılar geldi. Dedelerimiz izin vermedi. Milli Birliğimiz beraberliğimiz Türkiye Cumhuriyetimizin gelişmesi ilaçtır, gıdadır. Kültürel çalışmalar yapacağız’’ dedi.
GİRESUN KİTAPLARI SERGİSİ
Toplantıda ilk kez gazetemiz kurucusu ve Devri Alem Belgesel Program yapımcısı İsmail Kahraman tarafından kurulan İlim Kültür ve Tarih Araştırmaları Merkezi’nin arşivinde yer alan Giresun ile ilgili kitap ve belgesel kültür eserleri sergilendi. Resmi ve özel kurumlar tarafından son 30 yıldır hazırlanıp basılan yüze yakın Giresun ile ilgili kitap ve belgesel sergisi büyük ilgi gördü. Toplantıyı organize eden KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu kitap sergisinin ilk kez açıldığına dikkat çekerek Giresun kültür tarihi açısından büyük önemi olduğunu söyledi. Sergiyi gezen Karaosmanoğlu’da kitapları tek tek inceleyerek sergiyi açan İsmail Kahraman’a teşekkür etti. (22 EKİM 2015 GEBZE GAZETESİ)
Sonuç olarak Kocaeli’deki tüm dernekler il ve ilçelerinin kültürünü tanıtırken, Kocaeli’nin değerlerine de sahip çıkıp Kocaeli’de kent kültür bilinci oluşmasına imkan sağlamalıdırlar. Bu konuda Giresun Vakfı kuruluş toplantısında biz Kocaeli Belgesel sinevizyonu ile bu görevi ifa ettik. Tüm sivil toplum örgütleri de bu şekilde Kocaeli’ye sahip çıkmaları gerekiyor.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir