Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Hayırlı olsun – Belgesel Yayıncılık
2015, Kasım 2015

Hayırlı olsun

Türkiye Cumhuriyeti parlamenter demokrasi ile idare edilen bir yönetim biçimine sahip. Vatandaş olarak bizleri yönetecekleri oylarımız ile seçim belirliyoruz. Seçim yasalarındaki çarpıklığa hiçbir anlam ifade etmeyen baraj sistemine ve en önemlisi de inandığı partiye ve kişiye oy vermesine rağmen milyonlarca insanın mecliste temsil edilmemesine rağmen, parlamenter demokrasi yine de en iyi yönetim şeklidir.
Seçimlere 16 siyasi parti katıldı. Az veya çok herkes vatandaşın oyunu aldı. Gönül ister ki tüm vatandaşların görüş ve düşüncesi mecliste temsil edilsin. Ama henüz öyle bir yöntem ve yol bulunamadı. İnşallah önümüzdeki dönemlerde böyle bir yöntem de bulunur.
Dün yeniden sandık başındaydık. Türkiye son 5 aydır gerçekten çok önemli olaylar yaşadı. Böyle bir olağanüstü dönemde, olağanüstü seçime gittik. Oyumu kullandıktan sonra bu satırları kaleme almaya başladım. Öncelikle seçimlerin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.
TÜRKİYE SEÇİM YORGUNU
Dün Türkiye için tarihi önemi büyük olan bir seçim için bizlerde sandık başına giderek vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. İstediğimiz siyasi partiye oyumuzu kullanarak, bir oyun bile önemli olduğu bu seçimlerde üzerimize düşeni bir vatandaş olarak yaptık. Türkiye son 15 ayda 4 seçim yaşadı. Değim yerinde ise tam anlamı ile seçim yorgunuyuz. Geçen yıl mart ayında yapılan yerel seçimlerden sonra Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gittik. 5 ay önce, 7 Haziran 2015 tarihinde genel seçimler için sandık başına giderek vekillerimizi seçtik. Tam anlamı ile seçim yorgunuyuz.
7 Haziran seçimlerinde hiçbir siyasi parti tek başına iktidar olamadı. Ardından yaşanan tarihi süreçte partiler arasında koalisyon anlaşması da sağlanamayınca Türkiye 1 Kasım seçimleri için harekete geçti. 7 Haziran’dan birkaç gün önce tam 4 yıl seçim yok derken, bir seçim daha kapıya dayandı. İnşallah dün yapılan seçimler millet ve memleketimize hayırlı olur. Birlik ve beraberliğimiz pekişir. Gerçekten kıran kırana birçok ilklerin yaşandığı gerginliklerin tavan yaptığı birçok komplo teorilerinin ürettiği seçim sürecini dün noktalamış olduk.
OYUMU KULLANDIKTAN SONRA YAZMAYA BAŞLADIM
Torunum 3 yaşındaki Asım Eymen ve oğlum Ahmet Emirhan Kahraman ile sandık başına gidip, oyumu kullandıktan sonra bu satırları yazmaya başladım. Henüz kimin kazandığı belli değildi. Tam anlamı ile belirsiz sonuçların ne olacağını merak edilen bir seçim ile ilgili yorum yapmakta oldukça zor. Önemli olan zoru başarmak ve sonuçlar belli olmadan yorum yapabilmek.
Akşam geç saatlerde seçmenin eğilimi, kimin kazandığı, Türkiye gelecekte kim yönetecek belli olacak. Kazananlar ve kaybedenler ortaya çıkacak. Önemli olan seçim sonuçlarını hazmedebilmek, demokrasinin en güzel tarafı sandık başına gitmek, bizi yönetecek insanları kendi oyumuzla tespit edebilmektir.
Kazananların yanında kaybedenlere de tarihi görev düşüyor. Gergin geçen, ağır itham ve suçlamaların yapıldığı tarafların birbirini adeta yok etmeye çalıştığı bir seçim sürecinden sonra birlik ve beraberliği sağlamak biraz zor olsa gerek. Kazananlar mutlaka sadece kendilerine oy verenlerin değil, oy vermeyenlerin de milletvekili, bakan ve başbakanı olduğunu onlara kabul ettirmesi, onların gönüllerini kazanarak Türkiye’yi huzur ve barış ortamı içine getirmeleri gerekiyor.
SEÇİMLERDEN SONRA NE OLACAK?
Seçim sonuçları ne olursa olsun, seçimleri kim kazanırsa kazansın hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu seçimler her bakımdan bir milat. Seçim sonuçları uzun süre tartışılacak. Bu seçimler Türkiye’nin farklı bir kulvara girdiğini de göstermiş olacak.
Seçimler ile ilgili bugüne kadar birçok yazı yazdım. En son 7 Haziran öncesi yazdığım yazıda birçok konuya değenmiş ve değim yerinde ise,  Türkiye’nin kader seçimi olan 7 Haziran seçimlerini, seçim ile ilgili görüşlerimi sizinle paylaşmıştım. İsterseniz cumartesi günü yazdığım köşeyi http://www.gebzegazetesi.com/siyaset/54-milyon-secmen-550-vekil-sececek-h2401.html linkinden okuyabilirsiniz.
7 HAZİRAN’DAN NE SONUÇ ÇIKMIŞTI?
7 Haziran’da yapılan seçimler sebep ve sonuçlarıyla daha uzun yıllar tartışılacaktır. Tarihi bir seçim, kazananın olmadığı bir seçim olarak siyasi tarihte yerini alacak olan 7 Haziran seçimlerinde sandıktan çıkan sonucu sizinle paylaşmak istiyorum.
TÜRKİYE GENELİ SEÇİM SONUÇLARI
%41.43 AK PARTİ (258 Milletvekili)
%25.01 CHP (132 Milletvekili)
%16.28 MHP (80 Milletvekili)
%13.39 HDP (80 Milletvekili)
KOCAELİ GENELİ SEÇİM SONUÇLARI
%46.41 AK PARTİ (6 Milletvekili)
%24.26 CHP  (3 Milletvekili)
%15.21 MHP (1 Milletvekili)
%7.66 HDP  (1 Milletvekili)
7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan gerilim, koalisyon görüşmelerinden olumlu sonuç çıkmaması, artan terör olayları, Ankara’da yüzün üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırı ve 1 Kasım seçimleri için yaşanan süreç. Tüm sebep ve sonuçlarıyla tarihi bir seçimi birlikte yaşadık. Seçim sonuçlarını yarınki köşe yazımda değerlendireceğim. Bu seçimlerden ister tek başına iktidar, isterse koalisyon çıksın. Türkiye son bir yıl içinde çok önemli olaylar yaşadı. Hepimiz bu olaylardan ders ve ibret almalıyız. İnşallah bu seçimler ülkemize, milletimize barış, huzur, mutluluk getirir. 1 Kasım seçimlerinin ülkemize, milletimize birlik ve beraberlik getirmesini temenni ediyorum.
NE YAZMIŞTIK?
1 Kasım seçimleri ile ilgili kaleme aldığım yazıları başlık ve linkleri ile birlikte sizlerle paylaşıyorum.
Seçimler ve tarihin canlı şahitleri
http://www.gebzegazetesi.com/secimler-ve-tarihin-canli-sahitleri-makale,1275.html
Başbakan’ın Gebze ve Kocaeli vizyonu
http://www.gebzegazetesi.com/basbakanin-gebze-ve-kocaeli-vizyonu-makale,1261.html
Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir