Haziran 2014, Yıl 2014

Hoş geldin Şehr-i Ramazan

11 Ayın sultanı mübarek Ramazan ayı dün akşam kıldığımız  teravih namazı  ve gece kalktığımız sahurla  başladı. Ramazan ayı sadece oruç İbadetinin yerine  getirildiği ay değil başlı başına  bir kültür, medeniyet ve tarihin yaşanması ve yaşatılması demek. Ramazan  kültürünü doya doya yaşamak için  mübarek Ramazan ayına  hazırlık yaptık mı ?

      Ramazan ayı sadece İslamiyet’in 5 temel şartından birisi olan oruç tutulan dini bir ibadetin  ifade edildiği ay değil,  fakirlere fitre ve zekatların verildiği   sosyal  bir olaydır. “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” Hadisi şerifi ile “Tok olan acın halinden anlamaz” ata  sözümüz; anlamını  Ramazan ayında  tutulan oruçta bulmakta.

    Orucun nefis terbiyesi, insan İradesinin kuvvetlenmesi ve en önemlisi aç olan insanların  halini anlamak için  önemli bir fırsattır. Gösteriş ve israfa kaçmadan  verilen  toplu iftar yemekleri ve  fakirlere  erzak dağıtımı aç olan insanlara karşı  dini bir  görevdir. Bu dini ve toplumsal görev acaba ne kadar yapılıyor?

      Huzur, Bereket ve sağlık ayı  olan Ramazan´da verilen  gösterişli  iftar  yemeklerinde fakirin hakkı olan yemekler  zenginlere  verilmesi üzücü. Dini bir İbadet  olan iftar yemeklerine  gösteriş için  büyük paraların  harcanması  israftır. Gebze’de sayıları  hızla  artan  çok sayıda  insanın  kuru ekmek ve çorba ile iftar açtığını unutmamak gerekiyor.

GÖSTERİŞ İÇİN İFTAR YEMEKLERİ VERİLMEMELİ

    Gösteriş için verilen iftar yemeklerinde milyarlarca  lira  para harcayanlar   fakirler için acaba kaç lira  harcıyor?. Bir dilim ekmeğe bile  muhtaç insanların bulunduğu Gebze’de  fakirler neden  unutuluyor? Fakirlerin  Ramazan ayını huzurlu geçirmesi için, kurum ve kuruluşlara büyük görev düşüyor. Dini ve milli görevimizi acaba ne kadar  yapabiliyoruz?.

     Fak-Fuk -Fon olarak bildiğimiz  Kaymakamlık bünyesindeki   Gebze Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na Gebzeli  binlerce  fakir ailenin kaydı var. Her gün Kaymakamlık binası bir çok fakir insanın  istekleri ile  çınlıyor. Fakirler devlet kapısından yardım isterken  zenginlerin  gösterişli iftar sofralarında israf derecesinde para harcaması  hem  dini ve hem de  ahlaki geleneğimize  uymuyor.

BİNLERCE FAKİR İNSAN VAR

    Gösterişli iftar yemeği  veren kurum ve kuruluşlara bir çağrımız var. Gelin bu Ramazan ayında iftar yemeği paralarını  Kaymakamlık  bünyesindeki  Sosyal Yardımlaşma  ve Dayanışma Vakfına verelim.  Gayri resmi rakamlara göre Gebze’de binlerce fakir insan buluyor. Unutmayalım ki bu fakirler  bizlerden  yardım  bekliyor

    Ramazan ayında, kişi , kurum ve kuruluşlar vereceği iftar yemeği parası ile bir çok  fakir öğrenciye  burs ve yüzlerce fakir insana  yardım yapabilir.  Sözde zengin olan ancak gerçekte fakir insanların yaşadığı Gebze’de yardıma ihtiyacı olan fakat onurlu  olduğu için   yardım istemeyen çok sayıda insan olduğunu da  unutmayalım.

     Toplumu birbirine bağlayan sosyal olay sadece  İslam kültüründe ve Ramazan ayında yaşanmakta. Siz hiç çevrenizde ve oturduğunuz apartmanda yaşayan insanlarla  ilgili araştırma yapıp  durumları ile ilgilenip hatırlarını  sordunuz mu? Ramazan ayını fırsat bilip akrabalarımız ve  çevremizde yaşayan insanlara  yardımcı oldunuz mu ? Gelin bu  Ramazan ayını fırsat bilip  İmkanlarımız ölçüsünde  fakirlerin  ihtiyaçlarını  giderelim.

Ramazan  ayı Toplumu   bir biri ile  kaynaştıran çok önemli  sosyal bir olay. Ramazan ayını en güzel şekilde yaşayalım. Unutmayalım ki Ramazan fakirlerin hatırlandığı bir aydır. Kendi kendimize soralım, Ramazan ayında Fakirler için  ne tür yardım yapacağız sorusuna  cevap arayarak hep birlikte  Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan diyelim.

GEBZE RAMAZAN’A HAZIR MI?

Ramazan ayına Gebze’miz ne kadar hazır diye küçük bir araştırma yaptım. Tarihi Camilerimizi dün ziyaret ettim. Mustafa Paşa Camii ve İlyasbey Camii’nden www.devrialem.tv ve www.kocaeligebze.tv den canlı yayınlar yaptım. Dünkü canlı makale de de konuyu işledim. Geçtiğimiz yıl Mustafa Paşa Camii ramazan ayında kapalıydı. Ön tarafta ki bahçede teravih namazları kılındı. İlyasbey Cami’nin çevresi ise perişan. Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kurulu İlyasbey Cami’nin çevresinin düzenlenmesine izin vermediği gibi Gebze Fatihi İlyasbey’in türbesinin yapılmasına da karşı çıkıyor. Bu durum gerçekten çok ayıp. Konuyu her yönüyle canlı makalede işledim. Söz konusu makalemizi www.devrialem.tv www.kocaelgebze.tv adresinden izleyebilirsiniz. Ayrıca facebook sayfamızdan da izleyip görüş ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Keşke Gebze’de ki tarihi camilerimiz de Ramazan’a hazır olsaydı. Mustafapaşa camii 15 Ağustos’a kadar iç kısmı kapalı, vakıfların ve müteahhidin azizliğine uğradı. Yine de her şeye rağmen ramazanı doya doya yaşamak için elimizden geleni yapalım.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir