Çevre kirliliği ve hafriyat rantı

Kocaeli’nin ve özellikle Gebze bölgesinin en önemli sorunlarından birisi çevre kirliliği. Çevre kirliliği ile ilgili bir çok haber, araştırma yazısı ve makaleler kaleme alıyoruz. Gazetemiz bugün yine çevre kirliliği ile ilgili önemli bir konuya yer verdi. Valilikten yapılan açıklamada Çevre ve Orman bakanlığının son 7 yılda içinde 61 milyon yatırım yaptığı var. Kocaeli Büyük Şehir Belediye’sinin 63 trilyonluk Arıtma Tesisini de katarsak ciddi bir yatırım yapıldığı gözlenmekte. Hem Çevre Bakanlığından hem de Büyükşehir Belediyesine de çevre için yaptığı yatırımdan dolayı teşekkür ediyoruz.

ÇEVREYE YAPILANA YATIRIMLAR YETERSİZ

Çevre için sadece alt yapı yatırımı yetmiyor. Çevre için eğitim ve kültür yatırımı da yapmak gerekiyor. Acaba  insanımız ne kadar çevre bilincine sahip?

Yetişen gençlerimize çevre eğitimi, çevre kültürü verebiliyor muyuz? Çevre bilincine sahip miyiz?  Neden halen okullarda bir çevre dersi yok? En önemlisi binlerce küçük ve büyük çaplı sanayi kuruluşunun bulunduğu Kocaeli bölgesinde Çevre İl müdürlüğünde neden birkaç tane Çevre mühendisi görev yapıyor. Çevre konusunda tam bir başı bozukluk yaşanıyor. Büyükşehir Çevre Dairesi ve Çevre İl müdürlüğü neden bir çatı altında toplanmıyor? Çevre ve Orman Bakanlığı Kocaeli gibi çevre sorunlarının yoğun olarak yaşandığı bölgelerde neden daha fazla eleman istihdam etmiyor. Çevre konusunu neden bir milli devlet politikası haline getiremiyoruz. Gazetemizin çevri ile ilgili yorumları

YİNE DE YETERSİZ

Çevre ve Orman Bakanlığı ilimize son yıl 7 yıl içerisinde 61 Milyon 501 bin TL yatırım yapıldığı açıkladı. Çevre sorunlarıyla boğuşan Kocaeli’de ne yazık ki bu rakam çevre sorunlarını çözmeye yetmedi. Özellikle Dilovası ve Gebze çevre sorunlarıyla boğuşurken, yaşanan acı tablo devlet elinin yanı sıra özel sektörün de olaya el atması gerektiğini ortaya koydu.

TOPACA İLE GELEN DEĞİŞİM

Vali Ercan Topaca bölgemizin en büyük sorunun çevre olduğunu gördüğü için ciddi tedbirler aldırmaya başlamıştı. Valilik kararınca baca gazı arıtma sistemi zorunlu hale getirildi, ancak hala kullanmayan kuruluşlar da bulunuyor. Online ölçüm denetimleri sıklaştı ancak henüz bunlar yeterli gelmedi.  Vali Topaca çevreyi kirleten işletmeleri de kapattırıp, ağır cezalar da kesti ancak yine çevreye zarar veren işletmelerin bir çoğu üretime devam ediyorlar.  Çevre noktasında tedbirlerin artırılması ve özel teşebbüsün de harekete geçmesi gerekiyor.

PELİTLİ MEZARLIK YOLU HAFRİYAT DOLU!

 “Pelitli mezarlığına giden yol kenarlarına dökülen hafriyatlar tepkiye neden oluyor. Bazı kişiler tarafından gece geç saatlerde yol kenarlarına dökülen inşaat malzeme parçaları ve çöpler, bölge halkı tarafından tepki görüyor. Konu ile ilgili olarak önlem alınmasını isteyen vatandaşlar, bilinçsiz bir şekilde boş görülen yol kenarlarına dökülen hafriyatlar için yetkili kişilerin çözüm bulmasını istiyoruz dediler.”

 HAFRİYAT RANTI

Bugün Gebze bölgesi hafriyat çöplüğüne döndü. Büyükşehir Belediyesinin z haksız ve yanlış tutumu yüzünden Gebze bölgesi kaçak hafriyat tehdidi altında. Döküm yerinde Yüksek fiyat uygulandığı için orman içleri ve bir çok bölgeye gizli kaçak hafriyat dökülüyor.büyükşehir belediyesi sırf hafriyattan para kazanmak için bu yanlış tutumu sergiliyor. Hafriyat olayı gelecekte daha fazla büyük tehdit ve tehlikeye sebep olacaktır. Gebze bölgesi İstanbul’un hafriyat çöplüğü haline getirilmemeli. Büyükşehir belediyesi hafriyatı rant vasıtası görmemelidir. Valilik ve Çevre ve Orman Bakanlığı Gebze’nin hafriyat sorununa el koymalıdır.

Paylaşmak istermisiniz ?

About Belgesel Yayıncılık