Eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe nerede?

Orman konusu yine ülke gündeminde. 2B arazileriyle ilgili yapılan çalışmada yavaş yavaş sona doğru geliniyor. Hükümet şubat ayında 2B arazileriyle ilgili düzenlemeyi meclise getiriyor. Ormanlar konusu bizim için büyük önem taşıyor. Yok edilip, talan edilen ve ranta kurban verilmen ormanlarla ilgili defalarca haber yapıp bu köşede defalarca yazı yazdık. Kurum ve kuruluşlara da yazılar yazarak onlardan bu konuda bilgi talebinde de bulunduk. Devlet eliyle yapılan orman katliamlarını belgeleriyle gözler önüne serdik. Bugün binlerce ağaç yeniden ağaçlandırma adı altında kesildi. Gerekçe olarak da ağaçların ömrünü doldurduğu gösterildi. Ancak bu ağaçlandırma adı altında kimlerin rant sağladığı açıklanmadı. Geçmişte çevre bakanı Eroğlu’na bu konuda dilekçe yazı yazıp uyarılarda bulunmuştum. Gebze bölgesinde ki orman arazilerinin mercek altına alınmasını istemiştim.
Aynı şekilde Çevre eski bakanı ve Kocaeli Milletvekili Osman Pepe’yi de defalarca uyararak orman arazilerine sahip çıkmasını ve mercek altına almasını istemiştik. Ancak ne yazık ki Pepe bu çağrılarımıza kulak asmadı. Bugün Pepe Orman Bakanlığı’nda değil. Pepe yine Kocaeli milletvekili olmasına rağmen orman arazileriyle ilgili hiçbir şekilde ilgilenmiyor. Bırakın ilgilenmeyi ortada bile görünmüyor. Pepe’nin ormanlarımızın sahipçisi olmasını istiyoruz.
Şimdi gelin bu köşeden Osman Pepe ile ilgili daha önce yazdığım makaleyi okuyalım:

Gebzelilerden Çevre Bakan Pepe’ye Açık Mektup

Çevre ve Orman Bakanı Sayın Osman Pepe’ye Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) tarafından, ”2006 Avrasya Çevre Ödülü” verilmesi Gebzeli seçmenler tarafından sevinçle karşılandı. .

ASİAD Ödül töreninde konuşan Pepe, Türkiye’nin geri kalmış teknolojilerin ithal edildiği bir pazar olmaması gerektiğini söylüyor ve ekliyor , “Türkiye, gelişmiş ülkelerin sanayi çöplüğü olmaktan mutlaka ve mutlaka kurtulmalıdır” diyerek Türkiye’yi bugüne kadar yönetenleri adeta ikaz ediyordu. .

Sanayici ve İşadamlarına da seslenen Pepe, dinleyelim :“Çevre sektörüne yatırım yapın. Çevre sektörü çok ciddi istihdam, üretim ve ciro rakamlarını ortaya koyabilecek bir sektördür. Bugün Almanya’da çevre sektöründe 1,5 milyon insan çalışıyor. Çevre sektörünün Fransa’daki sadece 2 firmasının yıllık ciroları 40 milyar avro. İnsan, işçi ve çevre sağlığına riayet etmeden ekonominin sürdürülmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Pepe son noktayı şöyle koydu

. “Sürdürülebilir kalkınma ancak ve ancak çevre değerlerine sahip çıkmayla mümkün olabilir. Aksi halde, ‘üretim, daha fazla üretim, ne pahasına olursa olsun üretim’… Bunun devri geçmiştir” şeklinde konuşması önemli. İnsan ve çevre sağlığı her şeyin başında geliyor. Ancak acı Gebze halkı bu temel haktan yoksun.

Bakan bey Çevre ile ilgili net konuşuyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe geçtiğimiz yıl da bir dergi tarafından yılın bakanı seçilmişti, şimdide ASİAD tarafından çevre ödülüne layık görüldü. Çevre bakanı Sayın Osman Pepe’yi kutluyoruz. Bakan beyin başarısı Gebze’nin ve Kocaeli’nin başarısı. Ancak Türkiye seçim yılına girdi Çevre Bakanı Pepe’den Gebze için çevre hizmetleri bekliyoruz.

Bakan Pepe’nin muhalefet milletvekili olduğu dönemlerde TBMM’de yaptığı konuşma metinleri ve TBMM başkanlığına verdiği soru önergelerinin tümü arşivimizde bulunuyor. Muhalefet milletvekili olduğu dönemlerde Gebze ve Kocaeli ile yakından ilgilenen Bakan Pepe bakan olduktan sonra kendisinden daha çok hizmet bekleme hakkımız.

Türkiye’nin çevre açısından en kirli olan bölgesinden seçilen Pepe seçim bölgesi Gebze’de hiç bir çevre sorunu olmamalıydı. Dünde yazdım TBMM’de araştırma komisyonu kurulması sorunları çözmedi. TSE ve GYTE gibi devlet kurumları çevre konusunda Gebze’ye yardımcı olması gerekirken Bakan beye rağmen köstek olmaları üzücü.

Bakan Pepe’nin görev alanı olan Çevre ve Orman konusu Kocaeli ve Gebze’nin en temel sorunu. Çevre felaketi yüzünden insanlar ölüyor. Çarpık sanayi ve kentleşme yüzünden insan hayatı tehdit ediliyor. İşgal edilmiş orman alanları ve sahillerimiz halka açılacağı günü bekliyor. Bakan Pepe 5 yıla yakın bakanlığı süresince Gebze’ye birçok arıtma tesis hizmeti yapabilirdi.

İşte Bakan Pepe’den Gebze halkının beklediği temel hizmetler. Geçen yıl bir dergi tarafından yılın Bakanı seçilen ve bu yılda ASİAD’ın çevre ödülü verdiği Pepe keşke Gebze ye bir arıtma tesisi yaptırsaydı, Yinede geç kalınmış değil seçime daha 10 ay var, Gebze’ye bir arıtma tesisi yaparsa, Bakan pepe’ye Gebze halkı gönlünü vererek hiç kimsenin veremeyeceği hizmet adamı ödülü verirdi.

Bakan Pepe bakanlığı süresince seçim bölgesi Gebze’ye hangi hizmetleri yapabilirdi?

– 39 Bin metre sahile kıyısı olan Gebze’nin işgal edilmiş sahillerini halka açabilirdi.
– Gebze halkına hayatı zehir eden ve insan ölümlerine neden olan Dilderesi, Eskihasar deresi ve Çayırova Deresi’nin ıslah ederek arıtma tesisi yaptırıp çevrenin kirlenmesini önlerdi.
– Yaz aylarında Gebze’yi duman altı eden ve etrafa pis kokular yayan Gebze Çöplüğünü ıslah edebilirdi.
– Çayırova, Güzeltepe ve Şekerpınar halkını zehirleyen Tuzla Deri Sanayi’nin pis kokusunu kesebilirdi.
– Ballıkayalar tabiat parkını açık hava meyhanesi olmaktan kurtarıp Gebze halkının hizmetine açabilirdi.
– Yangın Tehlikesi altında olan Çayırova Çamlığı, Gaziler Dağı, Anibal tepe ve Eskihisar Çamlığını halkın hizmetine açabilirdi.
-Dilovası, Gebze ve Çayırova’da havayı ve çevreyi kirleten fabrikalara karşı tavır koyarak çevrenin kirlenmesini önleyebilirdi.
– Gebze çevresinde çeşitli bahanelerle işkâl edilen milyonlarca M2 orman yerini devlete yeniden kazandırırdı.
– Gerçek sanayicilerin bile tepki gösterdiği, Rant için kurulan Organize Sanayi bölgelerine dur deyip vatandaş ve devlet yerlerin haksız olarak ele geçirilmesini önleyebilirdi.

Evet, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe oy aldığı Gebze halkına hizmet borcu var. 5 yıla yakındır Gebze halkı bekledi.

Geçen yıl bir dergi şimdide ASİAD tarafından yılın Bakanı seçilen Osman Pepe genel seçimlere kadar Gebze bölgesine kalıcı hizmetler yaparak Gebze halkı tarafından yılların ve gönüllerin bakanı seçilmesini istiyoruz.

Temennim Çevre ve Orman Bakanı Sayın Osman Pepe Gebzelilerin açık mektubunda sıraladığımız isteklerini genel seçime kadar yerine getirir.
6 Şubat 2007

Paylaşmak istermisiniz ?

About Belgesel Yayıncılık