Kıbrıs Barış harekatı emrini Erbakan mı verdi?

Kıbrıs barış Harekatının 38.yıl dönümü törenlerle kutlanırken, bu tarihi olayın yıl dönümüyle ilgili Devri Alem programı olarak çok önemli araştırmalar yapmış, Şubat ayında  vefat eden dönemin Başbakan yardımcısı merhum Necmettin Erbakan hocayla en son konuşan gazeteci ve televizyoncu olmuştum. Konuyu bir de Rauf  Denktaş ile konuşarak her iki konuşmaları belgesel görüntülerle kayıt altına almıştım.
Merhum Erbakan ve Denktaş ile yaptığımız söyleşiler bir çok televizyonda yayınlandı. Çok büyük ses getiren röportajımız ve açıklamalar bugün www.gebzegazetesi.com sitesinde Kıbrıs barış harekatı ile ilgili Erbakanla söyleşi bölümünde belgesel görüntülerle yayınlanıyor. Sizlerde sitemize girerek izleyebilirsiniz.
Bugün konuyu tekrar gündeme getirerek merhum Erbakanla yaptığımız söyleşiden bir bölüm yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Türk Siyasi tarihinin son 50 yılında önemli izleri olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve başbakan Erdoğan başta olmak üzere Türk siyasetine bir çok yeni isim kazandıran Erbakanla yaptığımız söyleşi tarihe ışıt tutması açısından çok önemli.
Merhum Erbakanla sadece Kıbrıs Barış harekatını konuşmamıştık. Milli Görüş’ün kuruluş tarihi, 12 Mart Muhtırası, CHP ile kurulan hükümet, 1. Ve 2. MC hükümetleri, 12 eylül askeri darbesi, 28 şubat süreci ve AK Parti’nin kuruluşu ile ilgili çok önemli açıklamaları Erbakan’ın ağzından devri alem kameralarına kaydetmiştik.
Kıbrıs Barış Harekatı sadece Erbakan’ın sözü değil, belgesel çekimlerini yaptığımız gün Star gazetesinde yayınlanan İngiliz arşiv belgelerinde de yer aldığı gibi barış harekatı Merhum Erbakan’ın eseridir. Barış Harekatı emrini bizzat merhum Erbakan tarafından verildiği İngiliz belgelerinde de kaydedilmiştir. Merhum Erbakan’ın Kıbrıs Barış harekatıyla ilgili açıklamalarının bir bölümünü sizlerle paylaşıyorum.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI
Kıbrıs Barış  Harekatı’nın  tarihi   olay olduğunu açıklayan  Erbakan  “ Şayet bizim  emrini  verdiğimiz harekat  planı  aynen  uygulansaydı  Kıbrıs olayı  40 yıldır sürüncemede kalmazdı “ dedi.  Kıbrıs Barış Harekatı’nın  arka planını Devr-i Alem  kamerasına şöyle anlatı..
…”  Başbakan Ecevit  Kıbrıs harekatına isteksizdi, ancak Kıbrıs’da çok acı olaylar  oluyor ve  hergün bir çok Türk Rumlar tarafından öldürülüyordu. Dönemin  Genel Kurmay başkanı  Semih Sancar  sürekli   hükümetle görüşmeler yapıyor, ve askeri  istihbarattan  gelen  bilgilere göre  Kıbrıs’da yaşanan Rum  vahşetine dur demek için bir an önce  müdahale yapılması gerekiyordu”..
O yıllarda tüm  dünya bizim böyle bir harekat yapmamıza  karşıydı. Ancak   savaşa  Ecevit’de   karşıydı.Son görüşmeler için  Kıbrıs’ın  garantör ülkelerden  olan İngiltere  ile  birlikte harekat yapalım  diyen Ecevit  bizim karşı çıkmamıza  rağmen   Londra’ya  gitti, Ecevit yanlış bir şey yapmasın diye Oğuzhan Beyi de  Ecevit’in yanına verdik. Genel kurmay başkanı  Semih Sancar ve diğer yetkililerle Ecevit ve Türk heyetini   Esenboğa hava limanından uğurladıktan  sonra  Semih Sancar paşa  bana  özel bir görüşme yapalım dedi ve  Esenboğa hava limanında  Genel kurmay başkanı Semih Sancar paşa ile aramızda  şu tarihi   konuşma geçti.
SAVAŞ EMRİNİ   ESENBOGA’DA VERDİM
Genel Kurmay başkanı Semih Sancar ile  Esenboğa havalimanında  bir odada  görüşme  yaptık. Sancar paşa bana, Sayın  Erbakan  sizler  şuandan itibaren Başbakan vekilisiniz. Kıbrıs’da büyük katliamlar yaşanıyor. Sayın Ecevit’in  Londra’dan  dönmesi  uzun  zaman alacaktır.   Başbakan vekili sıfatı ile bizlere hareket emrini verirseniz biz  çıkarma için hazırlık yapabiliriz, harekat emrini verebilir misiniz diye sordu?
Bende  harekat  emrini  verebilirim dedim. Tekrar söz alan Sancar paşa   daha öncede bu tür  harekat emirleri verildi ancak harekat yapılmadan   geri alındı. Bu kez geri alınmamalı,   Geri almamak ve kesinlikle çıkarma yapmak üzere verilmeli. Bir kez daha geri alınırsa   askerlerin morali bozulur,Kıbrıs tümü ile elimizden  gider ..” dedi.
Daha önce’de bir kaç kez  Kıbrıs’a çıkarma emri verilmiş ve sonradan geri alınmıştı. Sancar paşa bunları hatırlatıyordu. Orada harekat  emrini verdim ve  Türk Silahlı Kuvvetleri  hazırlık yapmaya başladı. Ecevit Londra’da  İngilizlerle  birlikte Kıbrısa’a çıkarma yapalım  diye görüşmeler yaparken, verdiğim emir üzerine  Türk Silahlı Kuvvetleri çoktan çıkarma  hazırlığına başlamıştı.
KEMAL KAYACAN  BEN KIBRIS’I ALIRIM
Genel Kurmay Başkanı Semih Sancar’a  harekatın teknik durumu ve  başarı oranını  sordum. Toplantıda yer alan   dönemin Deniz kuvvetleri Komutanı Kemal Kayacan   söz alarak sayın  Erbakan  hiç merak etmeyin  ben Karadenizliyim,denizi ve denizcilik  tarihini çok iyi bilirim. Sadece  Türk Deniz Kuvvetler Kıbrıs’ı alma imkanı  var dedi. Her türlü hazırlık yapıldı ve  Kıbrıs harekatı  başarı ile   tamamlanacak diyen  Askerlerin  verdiği  bu bilgileri  aldıktan sonra  çok rahatladım.
Kıbrıs harekatı karadan, karaya. Havadan Karaya. Havadan Denize, Deniz’den Karaya  bir çok  harekat  unsurunu bir arada kapsıyordu. Böyle bir harekat  çok iyi planlanmıştı.  Askerimiz çok başarılı  çalışma yapmıştı.
ECEVİT  ÇOK KORKTU
Sayın  Ecevit büyük umutla gittiği  İngiltere’den eli boş dönüyordu..  İngilizler,  Türkiye ile birlikte  çıkarma  yapmayacaklarını söyleyince  Ecevit  büyük umutla gittiği  Londra’dan hayal kırıklığı içinde Türkiye’ye  döndü. Ecevit’i Türkiye’ye döndükten sonra  hava limanında karşılayıp ,  harekat emrini verdiğimizi  söyleyince  Ecevit  şok oldu ve şaşırdı birden  ..”Dünya ne der?.. bu çıkarmayı dünyaya nasıl anlatırız..” diye  endişesini dile getirdi. Ecevit’e cevaben  sayın Başbakan hiç endişe etmeyin  dedim.
Biz çıkarma planı yaptık ve 5 günde   varmak  istediğimiz yere varabileceğimiz  söyledik ve  bilindiği gibi  harekat başladı ve  bizim 5 günde  gerçekleştireceğimiz planı  Askerlerimiz  3 günde gerçekleştirdi.  Askerimizin  hazırlık  yapması ve  harekata dünya ülkelerinin  tepkisini ölçmek  için  geçici olarak ateş kes   kararı aldık..
LARNAKA ALINMALIYDI
Mili görüş lideri   Erbakan  sorularımıza cevap verirken Devr-i  Alem kamerasına  açık açık konuşarak tarihe not düşüryodu.  Sayın Erbakan  adeta o  günleri  yeniden yaşıyor  gibi  heyecanlanıyordu ve  ikinci harekatın  başlamasından sonra  planlanan  hedefe ulaşıldı, öngörülen  yere ulaştık  diyordu.   Zor  durumdaki  Türkler kurtuldu .Ancak bize haber vermeden   Ecevit harekatı  sona erdirdi. Bizim  planımız  Hala sultanın  türbesinin bulunduğu Larnaka’yı almak  vardı. Larnaka’nın alınmaması   ve  Maraş bölgesinin iskana açılmaması büyük bir hata. Ecevit ve ondan sonra gelen hükümetlerin  Kıbrısla ilgili milli  bir politikaları  olmadığı için  sürüncemde  kaldı..1974 yılında  Milli Selamet partisi hükümetd e olmasaydı  Kıbrıs Barış Harekatı olmazdı diye konuştu.

Paylaşmak istermisiniz ?

About Belgesel Yayıncılık