Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Kervan 1915 yazımız ilgi gördü – Belgesel Yayıncılık
2015, Kasım 2015

Kervan 1915 yazımız ilgi gördü

 Gazetemizin Cumartesi günkü sayısında yer alan “Kervan 1915 filmi ve Şebinkarahisar’da Ermeni mezalimi!” başlıklı yazı büyük yankı uyandırdı. Konuyla ilgili olarak Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar konunun çok önemli olduğunu dile getirerek, bu konuda daha önce kendisinin yazdığı yazıyı bizlerle paylaştı. İstanbul Milletvekili Hasan Turhan konuyu Başbakan ve Bakanla görüşecek. Gebze Şebinkarahisarlılar Derneği konuya el attı. Konuyla ilgili Pazar günü Tuzla’da toplantı düzenleyen Anadolu Yakası Giresunlular Derneği’nin toplantısına da katılarak, burada bir konuşma yaptım.
İstanbul Anadolu Yakası Giresunlular Derneği Başkanı Sayın Mürsel Parlakkılıç’ın daveti ile katıldığım toplantıda Kervan 1915 filmi ve Şebinkarahisar’daki Ermeni ayaklanması, zulmü ile ilgili konuşma yaptım. Toplantıya katılan İstanbul Milletvekili Hasan Turan ile görüşerek bilgi ve dokümanları kendisine ulaştırdım.
 
MİLLETVEKİLİ HASAN TURAN KONUYU GÜNDEME ALDI
 
İstanbul birinci sıra milletvekili adayı, Giresun Federasyonu Genel Başkanı Hasan Turan konuyla ilgili sorularımızı cevaplandırdı. Turan, “Çok önemli bir konu. Giresun’un adı üzerinde kimse oyun oynayamaz. Konuyla ilgili çok ciddi araştırma yapıp, konuyu bizzat Kültür ve Turizm Bakanı ile görüşüp, Sayın Başbakanımız ile de paylaşmak istiyorum. Olayın ciddi bir şekilde araştırılması gerekiyor. Bu filmin amacının ne olduğunu ciddi bir şekilde araştırarak gündeme taşımak istiyorum” dedi. Konuyu gündeme aldığımız için de teşekkür etti.
 
GEBZE ŞEBİNKARAHİSAR’LILAR DERNEĞİ KONUYA EL ATTI
 
Gebze Şebinkarahisarlılar Derneği Başkanı İlhan Avutman Pazar günü Ahmet Pembegüllü Kültür Merkezi’nde kahvaltılı bir toplantı organize etti. Çok sayıda dernek mensubunun katıldığı toplantı öncesi Başkan İlhan Avutman ile ve dernek yöneticileri ile bir söyleşi yaptık. Devlet bütçesinden kaynak ayrılan ve Giresun’dan Ermeni Göçünü anlatan Kervan 1915 filminde Şebinkarahisar’da yaşanan Ermeni ayaklanması ve 500 civarında Osmanlı askeri, Şebinkarahisarlıların Ermeniler tarafından katledilmesinin de bu filmde mutlaka yer alması gerektiğini açıkladılar. Şebinkarahisarlılar Derneği yöneticileri konunun yakından takipçisi olacağını söylediler.
 
İLK KEZ GÜNDEME GELDİ
 
Türkiye, Ermeni lobileri ve gizli Ermeni destekçilerinin oldubittileri ile uluslararası alanda mahkûm edilmeye çalışılırken, Şebinkarahisar’da 1915 yılında yaşanan Ermeni ayaklanması, 500 civarında Şebinkarahisarlı ve Osmanlı askerinin Ermeniler tarafından katledilmesi ilk kez gündeme geliyor. Bu konuda uzun süredir araştırma yapan İlim, Kültür ve Tarih Araştırmaları Merkezi arşiv belgelerinden çok önemli bilgilere ulaştı. Özellikle 1983 yılında Şebinkarahisar Kaymakamlığı tarafından basılan bilgiler ilk kez medya gündemine İKTAV tarafından taşındı. Konuyla ilgili ayrıntılı yazı da Cumartesi günü bu köşe de yer aldı. O makaleyi okumak için http://www.gebzegazetesi.com/kervan-1915-filmi-ve-sebinkarahisarda-ermeni-mezalimi-makale,1307.html adresindeki linke tıklayınız.
 
GİRESUN MEDYA PLARTFORMU’NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA
 
Konuyla ilgili araştırma yapan, merkezi İstanbul’da kurulu Giresun Medya Platformu yaptığı araştırmayı İKTAV’a da göndererek bilgi paylaşımında bulundu. Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar konuyu Türkiye kamuoyuna mal etmek için çalışma başlattıklarını açıklayarak, gönderdiği bilgi notunu bizlerle paylaştı. Sizlerle Sayın Toygar tarafından bizlere ulaştırılan yazıyı paylaşıyorum.
 
“1915 tehciri’’ filmin senaryosu Osmanlı belgelerinden mi, Ermeni kitaplarından mı?
 
“1915 Tehciri” konu alan filmin Giresun ve Şebinkarahisar ve Türkiye’ye yansımaları konusunda tereddütler. Şebinkarahisar’da çevrilen , sözde Ermeni soykırımını savunacak olan 1915 Kervan isimli filmin setine fotoğraf çektirmeye gidenler filmin konusu hakkında neler biliyorlar acaba….
 
***Gönülsüz yolculuğun gönle dolan hikâyesi-filmin ana konusu
 
İngiltere Dışişleri Bakanlığı ve İngiliz Milletler Topluluğu Ofisi’nin desteklediği “100 yıl… Gerçek Hikâyeler” başlığıyla yayınlanan kitapta, Ermenistan merkezli Armedia Ajans ve Avrupa Entegrasyonu kuruluşu sayesinde hayata geçirildi.
 
Tahmini olarak bu kitaba dayanılarak yapılan bu filimde de, Türkler sayesinde kurtulan Ermenilerin hikâyeleri “Beni Kurtaran Türk” projesi kapsamında bu filimde bir araya getirildiği gösteriliyor.
 
**Türkiye’nin en büyük bütçeli Filmini kim yapıyor, sponsoru kim?
 
*Senaryo kimin?
 
*Devlet yetkililerinin haberi var mı?
 
*Kervan hangi güzergâhı takip edecek!
 
*Giresun ve Şebinkarahisar siyasetçileri ve STK’ları bu konuda neler düşünüyor.
 
*Filimde hikaye Giresun meydanında başlıyor, fakat başlangıç çekimleri Kocaeli Kerpe’de yapılıyor, daha sonra kalabalık bir oyuncu kadrosu ile Şebinkarahisar kırsalında 1915 Tehcirin  filmi çekiliyor..
 
*Neden çekimler Giresun’da yapılmadı, tepkilerden mi çekinildi?
 
*Giresun ve bölgeyi o tarihlerde savunan Topal Osman Ağa ve kahraman milis kuvvetlerini nasıl gösterecekler.!
 
*Giresun kamuoyu bu konuda ne düşünüyor!
 
*Osmanlı belgelerine dayanılarak yapılan filmin hikayesi doğru bir karar, fakat Ermeni kitaplarına dayanılarak yapılacak bir filmin yankıları Türkiye için hiç iyi olmayacaktır. Bizden söylemesi
 
*FİLMİN ÖYKÜSÜ
 
Haziran 1915, Giresun Meydanda 200 kişilik Ermeni kadın ve çocuktan oluşan kafile, eşyaları ortada, başlarında Osmanlı inzibatı ile bekleşmektedir. Kırk yaşın üzerindeki Hayganuş bir daha belki göremeyeceği denizde elini yüzünü yıkamaktadır. Bu iş yıllarca önce bir deniz kazasında kaybettiği kocasının cesedinin bulunmamasından sonra her gün yaptığı bir ritüeldir. Bu nedenle bir kavanoza su doldurup onu kızı Suzan’a emanet eder.
 
Katırcı Salim göç ettirilecek bu insanları Halep’e götürmek için ihaleye katılacaktır. Ancak fitneci bir katırcı, onun özel hayatını dedikodu konusu yaptığı için Salim ve Ahmet, kafilenin arasına karışan Murat’ı aramaktadır. Ahmet kovalamaca sırasında Suzan’ı görür ve ondan etkilenir. Suzan da Ahmet’ten etkilenir. Salim tehcir edilecek olanları Murat götürmesin diye ihalede elinden geleni yapar. Salim ihaleyi kazanır ve kervan yola çıkar.
 
Savaş, yolları tekinsizleştirmiştir. Yol dağlara doğru yükseldikçe sıkıntı artmakta; çocuklar, hamile kadınlar basıncın azalması yüzünden istifra etmekte ve kulak ağrısı çekmektedir.
 
Yağmur yağmaya başlar. Suzan çamur patikadan kayar sürekli onu takip eden Ahmet, kendini Suzan’ın ardından bırakır. Sarmaş dolaş düşerken bir dal sayesinde kurtulurlar ve atılan urganla yukarı çıkarlar. Suzan kendisine emanet edilen kavanozu düşürmüştür. Suzan’ın annesi Hayganuş, hem kavanozun kırılmasına hem de bu duruma çok sinirlenir. Kızının bir Müslüman gence olan ilgisi karşısında olay çıkarır. Katırcı Salim de emanetin teslim alındığı gibi iadesi şartını bozabilecek bu duygusallığı hoş göremez ve Ahmet’e çok sert davranır. İki taraflı baskıya rağmen, Ahmet ve Suzan duygularına gem vurmazlar. Daha temkinli davranarak ilişkilerini sürdürürler.
 
 
 
Yolculuk boyunca bazen iklim şartlarından bazen yol şartlarından çeşitli zorluklar yaşarlar. Rutubetli bir bölgeden kuru ve sıcak bir bölgeye yapılan yolculuk kadın ve çocukları zor durumda bırakır. İhaleyi kazanamayan Murat, onları yol boyunca adeta takip etmektedir. Bazı yerlerde kafile çetelerle karşılaşır. Salim’in dirayeti sayesinde bu badirelerden kurtulurlar. Ancak kafiledeki hamile kadınlardan biri sorunlu bir doğum gerçekleştirir. Bir yandan eşkıyalar bir yandan hastalıklar kafiledekilerin direncini kırar.
 
Bu zorlu yolculuk herkesi yormuş, sinirleri germiştir, şartlar her an aleyhlerine işlemektedir. Bütün bu güçlükler Salim’i yıldırmamaktadır ama hedefe ulaşmak gittikçe güçleşmektedir. (www.sebinmedya.com – Sadi Toygar)
 
Sonuç olarak, tarihimiz yine Türkiye’nin mali desteği ile bir oldubittiye getirilerek ters yüz edilmek isteniliyor. Çekimleri Kocaeli Kandıra Kefken sahillerinde yapılan Kervan 1915 Giresun’dan Ermeni göçü filmi ile ilgili başta Kocaeli Valimiz Sayın H. Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu, Milletvekili ve Bakan Sayın Fikri Işık’tan da bu konuda inceleme ve araştırma yapmalarını istiyoruz. Böyle bir film neden Kocaeli – Kefken’de çekildi? Başka yer yok muydu? Türkiye’nin dış politikasına tamamen ters olan böyle bir filmin arkasındaki asıl amaç nedir? Kamuoyu bilgi bekliyor. 
Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir