Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Kıbrıs Barış Harekatı ve Başbakan Davutoğlu – Belgesel Yayıncılık
2015, Aralık 2015

Kıbrıs Barış Harekatı ve Başbakan Davutoğlu

 Dünya coğrafyasında kültür ve medeniyet tarihimizi araştırıp, tarihe şahitlik eden kişilerle söyleşi yapıp, tarihe not düşüp zamana noterlik yapmaya devam ediyoruz. Kültür coğrafyamız, medeniyet coğrafyamız, bizim coğrafyamız var. Sınırlarımız ötesindeki bölgeler var. Ata yurtlarımız var. Fakat bu coğrafyaların içerisinde Kıbrıs’ın çok ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Geçtiğimiz hafta Pazar günü Devri Âlem programı olarak Kıbrıs’a gitmiştik. Dün itibariyle bu makalemi dönüş yolundan sizlere yazıyorum.  Kıbrıs’tan Türkiye yoluna çıkarken daha önce yaptığımız çalışmalarla bu makale de birlikte olmak istedim. Burası Allah resulünün halasının metfun olduğu yer. İslam medeniyetinin kızıl elması olarak bilinen ve deniz aşırı olarak ilk fethettiği yer Kıbrıs. Osmanlı’nın yıllarca mücadele ettiği ve binlerce şehitle fethettiği yer Kıbrıs. Kıbrıs’ın üzerinde oynanan oyunlar, yaşanan mezalim ve özellikle son dönemde Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Kıbrıs üzerindeki Yunanistan hayali, Büyük Kıbrıs Devleti kurmak ve Türkleri buradan tamamen silmek hayali hep sürmüştü. Mücadeleler yapılmış. Kıbrıs deyince içimiz hep bir hoş olur.
1970’li yıllar… Giresun’un Espiye İlçesi’nde eğitim görüyoruz. O zaman televizyonlar yok. Radyoyu dershaneye getirip koyuyor ve Kıbrıs Barış Harekâtı’ndaki gelişmeleri heyecanla takip ediyoruz. Kıbrıs Barış Harekâtı yapılıyordu. İlk kez bir savaşa barış adı verilerek harekât yapılıyordu.  Sadece barış harekatı ile sadece Türkler değil, Rumlarda darbecilerin tasallutundan kurtulmaya çalışıyordu. Türkiye Cumhuriyeti garantör ülke olma sıfatıyla Kıbrıs’a Barış Harekatı düzenlemişti. O günleri hiç unutmuyorum. Bazı isimler hep kulaklarda çınlıyor. Biri dönemin Dış İşleri Bakanı ve Kocaeli Milletvekili olan Güneş, diğeri Başbakan Bülent Ecevit, hükümet ortağı partinin lideri merhum Erbakan hoca, Semih Sancar Genel Kurmay Başkanı, Fazıl Küçük’ten sonra burada aktif rol üstlenen Kıbrıs’ın Kurucu Devlet Başkanı Rauf Denktaş. Hep gündemde olmuştu bu isimler. Onları heyecan ile dinleyip, gençlik yıllarımızda Kıbrıs Barış Harekâtı hikâyeleri ile büyümüştük. Dilerseniz Kıbrıs’ın Kurucu Devlet Başkanı Rauf Denktaş ile yaptığımız söyleşiden bir bölümle sizleri baş başa bırakıyoruz.
TARİH BİLİNCİ NEDEN YOK?
Sayın Denktaş ile yaptığımız görüşmede kendisine gençlerin neden tarih bilincine sahip olmadığını sorduğumda, Denktaş buna çok üzüldüğünü söyleyerek şu bilgileri verdi.
“Gençlerimiz tarih bilincine sahip değil. KKTC nasıl kuruldu bunu bilmiyorlar. Verilen şehitleri bilmiyorlar. Rumların yaptığı katliam ve zulmü unutarak birleşelim diyorlar. Sadece Kıbrıs’ta değil Türkiye’deki gençler bile Çanakkale’nin yerini bilmiyorlar. Gençlere tarih bilinci öğretilmeli “ derken  ben geçmişi düşünüyordum..
Aklıma bunun sorumlusu kimdir diye Sayın Denktaş’a sormak geldi ama nezaketimden soramadım. Bugün gençlerimiz tarih bilincine sahip değilse bunun en önemli sorumlusu Türkiye’de 40 yıl devletin tepesinde olan Demirel ile KKTC’de Denktaş’tır. Keşke bu ikili öz eleştiri yapabilseler. Gençlerimiz milli tarih kültüründen uzak yetiştirildi. Türkiye ve KKTC Bunun gelecekte çok ağır bedelini ödeyecek.
KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI
Kıbrıs Barış Harekâtı’nın tarihi olay olduğunu açıklayan Erbakan  “ Şayet bizim emrini verdiğimiz harekât planı aynen uygulansaydı Kıbrıs olayı 40 yıldır sürüncemede kalmazdı “ dedi.  Kıbrıs Barış Harekâtı’nın arka planını Devri Âlem kamerasına şöyle anlatı; “Başbakan Ecevit Kıbrıs harekâtına isteksizdi, ancak Kıbrıs’ta çok acı olaylar oluyor ve her gün birçok Türk Rumlar tarafından öldürülüyordu. Dönemin Genel Kurmay başkanı Semih Sancar sürekli hükümetle görüşmeler yapıyor, ve askeri istihbarattan gelen bilgilere göre Kıbrıs’ta yaşanan Rum vahşetine dur demek için bir an önce  müdahale yapılması gerekiyordu”
O yıllarda tüm dünya bizim böyle bir harekât yapmamıza karşıydı. Ancak savaşa Ecevit’te karşıydı. Son görüşmeler için Kıbrıs’ın garantör ülkelerden olan İngiltere ile birlikte harekât yapalım diyen Ecevit bizim karşı çıkmamıza rağmen Londra’ya gitti, Ecevit yanlış bir şey yapmasın diye Oğuzhan Beyi de Ecevit’in yanına verdik. Genelkurmay başkanı Semih Sancar ve diğer yetkililerle Ecevit ve Türk heyetini Esenboğa hava limanından uğurladıktan sonra Semih Sancar paşa bana özel bir görüşme yapalım dedi ve Esenboğa hava limanında Genelkurmay başkanı Semih Sancar paşa ile aramızda şu tarihi konuşma geçti.
SAVAŞ EMRİNİ ESENBOGA’DA VERDİM
Genel Kurmay başkanı Semih Sancar ile Esenboğa havalimanında bir odada görüşme yaptık. Sancar paşa bana, Sayın Erbakan sizler şuandan itibaren Başbakan vekilisiniz. Kıbrıs’ta büyük katliamlar yaşanıyor. Sayın Ecevit’in Londra’dan dönmesi uzun zaman alacaktır.   Başbakan vekili sıfatı ile bizlere hareket emrini verirseniz biz çıkarma için hazırlık yapabiliriz, harekât emrini verebilir misiniz diye sordu?
Bende harekât emrini verebilirim dedim. Tekrar söz alan Sancar paşa daha öncede bu tür harekât emirleri verildi ancak harekât yapılmadan geri alındı. Bu kez geri alınmamalı,   Geri almamak ve kesinlikle çıkarma yapmak üzere verilmeli. Bir kez daha geri alınırsa   askerlerin morali bozulur, Kıbrıs tümü ile elimizden  gider ..” dedi.
Daha öncede bir kaç kez Kıbrıs’a çıkarma emri verilmiş ve sonradan geri alınmıştı. Sancar paşa bunları hatırlatıyordu. Orada harekat emrini verdim ve Türk Silahlı Kuvvetleri hazırlık yapmaya başladı. Ecevit Londra’da İngilizlerle birlikte Kıbrıs’a çıkarma yapalım diye görüşmeler yaparken, verdiğim emir üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri çoktan çıkarma hazırlığına başlamıştı.
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞTÜK
Evet, daha önce hem Rauf Denktaş, hem de merhum Erbakan Hoca ile yaptığımız söyleşiden bir kısmını Kıbrıs’tan Türkiye yoluna çıkarken sizlerle paylaşmak istedim. Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun düzenlediği programın son gününde Kıbrıs’ta bulunan Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme yaptık. Türkiye Gazeteciler Federasyonu heyeti ile birlikte Kıbrıs’ta yaptığımız program hakkında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, Yılmaz Karaca başkanlığında bilgiler verdik. TGF Başkanı Yılmaz Karaca’dan katılım ve teşekkür belgesi aldık.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir