Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Kıbrıs Diyalog TV’de Devr-i Alem – Belgesel Yayıncılık
2015, Aralık 2015

Kıbrıs Diyalog TV’de Devr-i Alem

Devr-i Âlem programı olarak dünya coğrafyasında kültür ve medeniyet tarihimizi araştırmaya, belgeselleştirmeye ve gelecek kuşaklara aktarmaya devam ediyoruz.  Kültür coğrafyamız, medeniyet coğrafyamız, bizim coğrafyamız var. Sınırlarımız ötesindeki bölgeler var. Ata yurtlarımız var. Fakat bu coğrafyaların içerisinde Kıbrıs’ın çok ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun organizasyonu nedeniyle Kıbrıs’a gitmiş, hem görevimiz nedeniyle toplantılara katılmış hem de araştırmalar yaparak belgeselleştirmiştik. Kıbrıs’ın tarihimizde önemli yeri ve önemi var. Yavru vatan dediğimiz Kıbrıs’ın en büyük televizyonlarından Kıbrıs Dialog TV’nin Canlı yayınında Kıbrıs’ı anlattık. Televizyon tarafından yayınlanan ‘Haber geliyor’ isimli programa konuk olarak katılarak program sunucusu Hakan Yıldırım bey ile 1 saate yakın Devri Âlem yapma imkânım buldu. Söyleşinin tamamını https://www.youtube.com/watch?v=ym1mQenvOx8adresindeki linkten izleyebilirsiniz.  Kıbrıs Dialog Tv’de yaptığımız söyleşiden kısa notları sizlerle bu köşeden paylaşıyorum.

SÖYLEŞİDEN NOTLAR!

Kıbrıs’a en son 1994 yılında gitmiştim. Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun organizasyonu nedeniyle geçtiğimiz hafta yeniden Kıbrıs’a gitme imkânım doğdu. Programın ayrıntıları daha önce bu köşeden kaleme aldığım

KIBRIS OLMAZSA OLMAZIMIZ

Kıbrıs bizim için olmazsa olmaz ve çok değerli. Çok daha farklı bir Kuzey Kıbrıs bulmak isterdim. En azından halklar arasındaki barışın sağlandığı bir Kıbrıs görmek isterdim. Çünkü o günde mücadeleler vardı. Burada sanayi hamlelerinin olmasını isterdim. Dünyanın birçok ülkesini gören birisi olarak bana Kıbrıs nasıl derseniz, Kıbrıs dünyanın en güzel yerlerinden bir tanesidir. Bu kadar güzel bir yerde refah seviyesinin çok yüksek, milli gelirinin çok yüksek olduğu bir Kıbrıs bekliyordum. Fakat bunu bulamadım.

Tarifi imkansız. Türkiye’deki bir insanımızın bunu görmesi gerekiyor. Toros dağlarının suyu, Kuzey Kıbrıs’a akıyor olması, sesi, çağlaması çok heyecan verici. Biraz kendimi o suyun içerisine atmak istedim.

TARİHTEN DERS VE İBRET ALINMALI

Tarihten ders ve ibret alınmalı. Cihan harbinden sonra Avrupa birbirini yemişti. 1940’lı yıllarda savaş yapan ülkeler şimdi hiçbir sorun yaşamıyor. Buradaki savaşın neden bitirilemediğini de bir türlü anlamıyorum. İki kesim tarafından gidip, gelmenin, kaynaşması gerekiyor. Sevgi barış tek taraflı değil, çift taraflı olmalıyız. Biz zeytin dalını hep uzatmalıyız fakat hakkımızı da korumalıyız.

KÜLTÜR VE İNANÇ TURU YAPILMALI

Keşke Anadolu insanının, Türk insanının gönlünde bu adanın ne önemi olduğunu anlatılsa. Ben dünyanın 80’e yakın ülkesine gittim. Bizim Türkiye’deki medyanın çok büyük bir günahı var. Sadece Kıbrıs sorunu gerginlik olduğunda mı gündeme gelmeli? Buranın güzellikleri, inanç turizmi, insanları önemli. Bizim medyamız bu noktada sınıfta kalıyor. Kıbrıs turuna katılıyorum dediğinizde hemen yan gözle bakılıyor. Böyle olmamalı. Herkese saygı göstermek zorundayız. Fakat Kıbrıs bundan ibaret değil. Bu algıyı yıkmak gerekiyor. Buradan bir çağrıda bulunalım. Kıbrıs’ta kültür ve inanç turları organize edilmeli. Zaferler tarihimizde Kıbrıs Barış Harekatı’nın büyük önemi var. Dünya’da barış ismiyle savaş yapılan tek yer. Şehitliğimiz var. Kıbrıs’ta birçok gönül bağımız var. İslam medeniyetinde Peygamber efendimizin müjdesine mazhar olmuş yerdir Kıbrıs. Bugün bin ile bin 500 civarında sahabe mezarının olduğunu biliyoruz. Zaferler, inanç tarihimiz, eserler… Bu nedenle Kıbrıs’a gelmek zaruridir.

ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMAMALIYIZ

Vefa çok önemli. Vefa İstanbul’da bir semtin adı olmaması gerekiyor. Vefa unutulmamak, hatırlanmak demek. Bugün kanıyla, canıyla Kuzey Kıbrıs’ı bize vatan yapanlar unutuldu diye düşünüyorum. Onlar unutulmamalı. Tarihten dostluk çıkartalım. O insanlar gitti. Bugün Ercan Binbaşı kimdir, Cengiz Topel kimdir diye sorsak kim bilir? Acaba biz Kuzey Kıbrıs olarak, Türkiye olarak burada okuyan öğrencilere kendi tezimizi anlatabildik mi? Zannetmiyorum.

TÜRKİYE NE KADAR TANIYOR?

Yunus Emre diyor ki, “İlim, ilim bilmektir. İlim kendini bilmektir.” Kendimizi bilmemiz lazım. Değerlerimizi, insanlarımızı bilmemiz lazım. Biz ufak tefek bazı şeylere takılıyoruz. Bir kişi kötülük yapınca onu herkese mal ediyoruz. Aslında insan çok değerli bir varlık. İnsanı değerli kılan düşünmesi. Gençlere örnek olma açısından Kıbrıs’a bir kültür ve sevgi hamlesi başlatmalıyız. Kıbrıs’ı bilelim. Bugüne kadar çeşitli nedenlerle Kıbrıs’a gelmeyenler, Kıbrıs’a bir gelmeye başlasın bakalım.

BİZ KENDİ İNSANIMIZA DA ANLATAMADIK

Biz kendi insanımıza da kendi haklılığımızı anlatamadık. Bugün bir ateşkes yapıldı ama insanlar ölmüyor. Karşılıklı gidilip, geliniyor. Yaptığım tarihi araştırmalarda Osmanlı Devleti 1471’de buraya geldiğinde özellikle Ortodoks Rumların davetiyle geldiğini gördüm. Neden? Çünkü farklı mezheplere mensup şövalyeler sadece Ortodoks Rumlara değil, Kudüs’e gitmek isteyen Müslümanlara da zalimlik yapıyordu. Ortodoks Rumlar bıktıkları için Osmanlı’yı buraya davet ettiler. Eğer Osmanlı, baskı, soykırım yapsaydı, 400 yıl içerisinde Yunanistan’da ve Kıbrıs’ta kaç Rum kalabilirdi? Bugün Osmanlı Coğrafyası’nda 20’ye yakın devlet var. Burada yaşayan insanlar Osmanlıdan beri öz kimliklerini korumuşlar. Burada yaşayan Rumlar gibi. Biz haklılığımızı kendi insanımıza da anlatamıyoruz. Bir baskıcı bir toplum değil, barışçı bir toplumuz.

ADADA NE EKSİK?

İlk gözüme çarpan trafiğin tersten akışı. Daha bir altyapı. İnsanlar biraz daha güler yüzlü olması lazım. Bıkmışlar gibi. Öğrenciler tamamen soyutlanmış vaziyette. Burada bir sinerjiye, bir heyecan, bir mutluluğa ihtiyaç var. Burada ‘İyi ki Kıbrıslıyım’ dedirtecek şeyler yapmak gerek. Önceden Girne, Lefkoşa arasındaki yol çok güzel olmuş. Yatırımlarda var. Gelen su inşallah barış suyu olsun.
Kıbrıs mükemmel bir yer. Kıbrıs’ta sıcakkanlı bizim insanlarımız var. Tarih, kültür var. Gitmediğiniz yer sizin değildir. Kıbrıs’ı anlamak için tanımak gerekiyor. Bunun için siz değerli okurlarımızı da Kıbrıs’a davet ediyorum.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bayan | mersinescorthande.com | trt 1 canlı