Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Kıbrıs’ta kültür çıkarması – Belgesel Yayıncılık
2015, Aralık 2015

Kıbrıs’ta kültür çıkarması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun toplantıları tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’nin birçok ilinden 50’den fazla gazetecinin ve Cemiyet Başkanlarının katılımı ile yapılan TGF Başkanlar Konseyi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne adeta kültür çıkartması yaptı.
Kıbrıs’ta “Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs Sorunu” isimli bir panel düzenlendi. Amerikan Üniversitesi’nin Leşkoşa’daki Kültür Merkezi’nde düzenlenen bilimsel panel büyük ilgi gördü. Programda Avrasya Gazete, Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği Genel Başkanı ve Devri Âlem Belgesel Program yapımcısı olarak “Kıbrıs’ın tarihi ve Kıbrıs sorununun çözümünde inanç ve turizmin önemi” başlığı altında bir konuşma yaptım.
Panele KKTC Eski Cumhurbaşkanlarından Derviş Eroğlu, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörü, Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Reşat Akar, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca’da konuşma yaptı. Panel TGF Genel Başkan Vekili ve Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan tarafından düzenlendi.
BELGESEL TADINDA DEVRİ ÂLEM
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki belgesel çekimlerimize de devam ediyoruz. KKTC Turizm Bakanı Dr. Faik Sucuoğlu ile söyleşi yaptık. Kıbrıs’ın kalkınması ve geleceğinde inanç ve kültür turizminin önemli olduğunu söyleyen Bakan Sucuoğlu, Türk tur şirketlerini adaya davet etti.
CEMİYET’İN 54. YAŞ GÜNÜ
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi üyeleri geçtiğimiz gün akşam Girne’de bulunan Merit Otel’de Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti’nin 54. Kuruluş yıl dönümü kutlama toplantılarına katıldı. Devri Âlem Belgesel Programı kameraları bu etkinlikleri kayıt altına almayı sürdürüyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hem TGF’deki görevimiz gereği toplantılarımızı icra ediyor, hem de belgesel çekimlerimize devam ediyoruz.
SÖYLEŞİLER GERÇEKLEŞTİRİYORUZ
Yavru vatan KKTC’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile söyleşi yaptık. Eski Cumhurbaşkanlarından Derviş Eroğlu ile 21 yıl aradan sonra bir araya gelerek özel bir röportaj gerçekleştirdik. Lefkoşa’daki savaş müzesi, ünlü silah kaçakçısı Paolides’in mavi köşkünde çekimler yaptı. Lefkoşa’nın ikiye bölündüğü ara bölge Ladra Sınır Kapısı’nda tarihe not düşüp zamana noterlik yaptık.
Kıbrıs’ta belgesel çekimlerimize ve toplantılarımıza devam ederken, daha önce bu köşede yer alan Kıbrıs ile ilgili araştırma yazılarımızdan derlediğimiz bir bölüm ile sizleri baş başa bırakıyorum.
DÜNDEN BUGÜNE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
Kıbrıs adası 1571 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedildi. Ada’ya Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden Türk nüfusu iskân edildi. Osmanlı Devleti’nin adaletli yönetimi sayesinde Kıbrıs’taki Türk ve Rumlar uzun yıllar barış içinde yaşadılar. Ada 12 Temmuz 1878 yılında geçici olarak İngilizlerin eline geçti. İngiltere Kıbrıs’ı 5 Kasım 1914 tarihinde tek taraflı olarak ilhak etti. Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’ndan mağlup ayrıldığı için Kıbrıs konusunda bir şey yapamadı. Bundan Yunanistan’a bağlanmak için çeşitli faaliyetler içine girdiler. Buradaki Rumları Yunanlılar da sürekli kışkırtıyordu. Halkı kışkırtmak için Rum Kilisesi ve Papazları öncülük ediyorlardı.
Rumlar Yunanlıların da kışkırtmalarıyla 1931 Ekiminde bir isyan çıkardılar. Ancak İngiliz yönetimi bu isyanı bastırarak isyancı Başpiskopos ve metropolitleri adadan sürgüne gönderdi. Rum Kilisesi’ni de para cezası ile cezalandırdı.
15 Ocak 1950 tarihinde yine bir din adamı olan Başpiskopos Makarios, kilise de, Rumlara bir halk oylaması yaptırdı. Rumlar halk oylamasına dayanarak Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması gerektiğini söylediler. Bunun üzerine Yunanistan 1952 yılında Birleşmiş Milletlere başvurarak Rumlara kendi kendini yönetme hakkının verilmesini istedi. Birleşmiş Milletlerdeki Türk delegesi aynı hakkın Türklere de verilmesini talep etti.
Yunanistan 1954 yılında İngiltere’den adanın kendilerine bağlanmasını istedi. İngiltere bu isteği kabul etmedi. Rumlar istediklerini gerçekleştiremeyince meseleyi silah yoluyla çözmem için EOKA adlı bir terör örgütüne başvurdu. Bu örgüt Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak maksadıyla Türklere karşı sindirme faaliyetine girişti. EOKA 1955- 1958 yıları arasında yüzler Türk’ü katletmiş 33 köyü de yakıp yıkmıştır. Birçok Türk de yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalmıştır.
Rumların bu saldırılarından sonra Ada’daki Türkler de teşkilatlanmışlar ve 1 Ağustos 1958’de Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)nı kurmuşlardır.
RUMLARLA EŞİT HAKLAR ELDE ETTİ
Kıbrıs Türk’ü 11 Şubat 1959’da Zürih ve 19 Şubat 1959’da da Londra Anlaşmalarıyla Bağımsız bir Kıbrıs Cumhuriyeti için Rumlarla eşit statüde haklar elde etmiştir. Bu yapılan anlaşmalar sonucu Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. (16 Ağustos 1960) Bu devlet Kıbrıs  Türk ve Rum halkının eşit statülü,kurucu ortak olarak kurduğu bir cumhuriyet olmuştur. Ancak Cumhurbaşkanı Makarios Anayasada Rumlar lehine bazı değişiklikler yapmak istemiştir.Makarios’un amacı adadaki Türkleri bir azınlık statüsü ile Rum yönetimine bağlamaktı.Makarios’un istemlerinin gerçekleşmemesi üzerine EOKA’cılar tekrar harekete geçerek adadaki Türkler’i katletmeye başladılar.Bu katliamda bir çok Türk,Rumlar tarafından öldürüldü.103 Türk köyü de yıkıldı.30 bin Türk yaşadıkları yerleri  terk ederek göçmek zorunda  kaldı. Türkiye Cumhuriyeti savaş uçaklarının,25 Aralık 1963 günü Lefkoşa üzerinden ihtar uçuşları yapması sonucu Makarios korkuya kapılarak ateşkes kararı aldı.
Rumların katliamları üzerine B.M.27 Mart 1964 Ada’ya Barış Gücü gönderdi. Barış gücüne rağmen Rum saldırıların durmaması üzerine Türkiye Garanti Antlaşması gereği olarak 20 Temmuz 1974 Kıbrıs’a askeri müdahalede bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri kısa sürede adanın kuzey kısmına hâkim oldu.
TANINMAMASI İÇİN BM’YE BAŞVURMUŞLARDI
13 Şubat 1975 günü bağımsız “Kıbrıs Türk Federe Devleti (KTFD)” kuruldu. Ancak bu devletin tanınmaması için Rum ve Yunanlılar B.M başvurmuşlardır. B.M. 13 Mayıs 1938 tarihinde KTFD aleyhinde bir karar alınca Türk tarafı üniter bir devlet kurmaya karar vermiştir. Yeni devlet yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 15 Kasım 1983 günü bağımsızlığını ilan etmiştir. Rauf Denktaş da Cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. 15 Kasım 1983 yılında bağımsızlığını ilan eden KKTC, Türkiye’nin 60 km güneyinde bulunan Kıbrıs adası üzerinde kurulmuştur. Yüzölçümü 3.377 km olan ada yüzölçümünün %35 KKTC’ye aittir.
Evet, Kıbrıs ile ilgili daha önce bu köşede yer alan araştırma bilgileri bir kez daha güncelleyerek sizlerle paylaştık. Biz Kıbrıs’ta belgesel çekimlerimize ve toplantılarımıza devam ederken, Türkiye’de yaşanan gelişmeleri de yakından takip ediyoruz.
Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir