Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
KKTC’ye Kültür ve Medya çıkarması! – Belgesel Yayıncılık
2015, Aralık 2015

KKTC’ye Kültür ve Medya çıkarması!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hemen yanı başımızda. Anamur’dan elimizi uzatsak tutacak kadar yakın, Toros dağlarının Akdeniz’e boşa akan suyunu Kıbrıs’a deniz akıtacak kadar yakın ilgimiz var. İlk kez Haziran 1994 yılında KKTC’ye gitmiştim. Aradan 21 yıl geçti. 30 Kasım – 3 Aralık 2015 tarihleri arasında KKTC’ye gidip, dört gün içerisinde birçok etkinliğe katılıp, belgesel çekme imkanım oldu.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 49. Başkanlar Konseyi çerçevesinde gittiğim KKTC’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, KKTC Turizm Bakanı Dr. Faik Sucuoğlu, 39. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sadık Piyade, KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Dialog TV, Genç TV ve Ada TV Genel Yayın Koordinatörleri, Medya dernek başkanları ve KKTC’deki birçok ilgili ve yetkili ile görüşüp tanışma imkânım oldu. Bazılarıyla da Devri Alem Belgesel programı çekimleri yapıp, Kıbrıs Televizyonlarının program konuğu olarak görüş ve düşüncelerimi paylaşma fırsatım oldu. Bunlarla ilgili ayrıntılı yazım önümüzdeki günlerde gazetemizin Kültür sayfasında geniş bir şekilde yer alacak.
21 yıl önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Meclis Başkanı Hakkı Atun, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ve ilgililerle o zaman  görüşmeler yapıp geniş bir haber hazırlayarak, yayınlanan ‘Siyasi, iktisadi, kültür, çevre, haber ve yorum’ dergisi olan Hizmet Dergisi’nde geniş yer vermiş ve dergimizin başlığında ‘KKTC’ye maddi ve manevi yatırım yapmalıyız’ cümlesine yer vermiştik. Geniş bir şekilde dergide yer alan haber ve yorumların kupürlerini bu sayfada sizlerle paylaşıyorum.
KKTC’YE GAZETECİLER ÇIKARTMASI
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türkiye’nin birçok ilinde faaliyet gösteren Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanları adeta kültürel bir çıkarma yaptı. Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti’nin 54. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla Girne Amerikan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen programda KKTC ile ilgili çok önemli toplantı ve faaliyetler yapıldı. Kocaeli bölgesi üç kişi ile KKTC’de temsil edilerek, Kocaeli’nin gücü gösterildi. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan basın açıklamasında özetle şu görüşlere yer verildi.  Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 49. Başkanlar Konseyi toplantısı Kıbrıs Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Kıbrıs’ta gerçekleşti. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da Kıbrıs ziyareti sırasında Merit Otel’de Başbakan Davutoğlu’na basının sorunları aktarıldı.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 49. Başkanlar Konseyi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gerçekleştirildi. Kuzey Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti ile Girne Amerikan Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşen başkanlar konseyine TGF yönetim kurulu üyesi ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol ile başkan yardımcısı Ahmet Yavuz da katıldı. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca ile birlikte TGF yönetim kurulu üyeleri ve cemiyet başkanları ilk gün KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret etti. TGF yönetimi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her zaman yan yana olduklarını ve et ve tırnak gibi olduklarını ifade etti. Karşılıklı bilgi paylaşımı kararı da ziyarette alındı.
Girne Amerikan Üniversitesinin düzenlediği, ‘Türk-Yunan İlişkileri ve Kıbrıs Sorunu’ konusunda da bir panel gerçekleştirildi. KKTC eski Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da katıldığı panelde moderatörlüğü TGF Genel Sekreteri İbrahim Erdoğan yaparken, KKTC Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Reşat Akar ile Avrasya Yayıncılar Birliği Başkanı İsmail Kahraman panelist olarak önemli bir panel gerçekleştirildi. Panelde konuşma gerçekleştiren Girne Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Asım Vehbi şunları söyledi, “Türkiye Gazeteciler Federasyonu 49. Başkanlar Konseyi toplantısının Lefkoşada ve KKTC’de gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederim. Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs Sorunu gibi çok anlamlı bir konu üzerine bugün bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz” dedi
Vehbi konuşmasının devamında, “ Lefkoşa belki de dünyanın bölünmüş tek başkenti. Görüşmeler 40 yıldır sürüyor ve sayın Eroğlu uzun yıllardır bu görüşmeleri sürdürüyor. Hem ülkemize hem de coğrafyamıza baktığımız zaman nereye gidiyoruz konusunda çok ciddi soru işaretleri var. Bölge coğrafyasına baktığımız zaman savaş olmayan tek bölge Kıbrıs diyebiliriz. Umuyorum ki görüşmeler ve müzakereler sürerken bu atmosfer ve bu ortam bozulmadan devam ederiz” dedi. Ardından Geçitköy barajı ile Kıbrıs’ın ünlü Mavi Köşk’üne gezi gerçekleştirildi. 39. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sadık Piyade tarafından Mavi Köşk gezdirildi.
Merit Christal Cave Hotelde gerçekleştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti 54. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu öncesinde Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile de basının sorunları konusunda bir süre görüşme imkanı bulundu. Görüşmede TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Genel Sekreter İbrahim Erdoğan, TGF yönetim kurulu üyeleri Veli Altınkaya, Osman Altunışık, İbrahim Ay, Afyon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Güzbey, Avrasya Yayıncılar Birliği Başkanı İsmail Kahraman ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Çetin Gürol hazır bulundu. Başbakan Davutoğlu’na bir rapor hazırlayarak basının sorunlarını aktaracağını da belirten Genel Başkan Karaca ve ekipte bulunanlara da Başbakan Davutoğlu teşekkür etti.
Evet, 21 yıl sonra yeniden KKTC’de olmak benim için çok önemliydi. Dünyanın 80 ülkesini gezmemize rağmen, birçok ülkeye 4-5 kez gitmemize rağmen, 21 yıl içerisinde yeniden KKTC’de olmak kültür ve medeniyet tarihimize vefa borcumuzu ödemek benim için anlamlıydı. Bu güzel organizasyonu gerçekleştiren Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti ve Girne Amerikan Üniversitesi yetkililerine teşekkür ediyorum.
Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir