Nisan 2014, Yıl 2014

Kocaeli Fatihi Akçakoca Gazi için Uluslararası Tarih Sempozyumu

İsmail Kahraman “ Akçakoca Gazi’ den günümüze Gebze “  Bildirisi ve Kocaeli Tarih Belgeseli ile katılıyor

Kocaeli bölgesini feth ederek ilimize adını veren Osmanlı topraklarına katan Orhan gazi’ nin komutanlarından Akça koca gaziye nihayet vefa borcumuz ödeniyor. Kocaeli büyük şehir belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ nun özel ilgisi ile Akçakoca gazi tarihçi ve akademisyenlerin gündeme geliyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kent tarihine ışık tutmak ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla Kocaeli ve Sakarya üniversiteleri, birçok akademisyen ve tarihçi işbirliğiyle 2-4 Mayıs tarihleri arasında Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu düzenledi.

 Sempozyuma Araştırmacı gazeteci ve Devri Alem belgesel tv program yapımcısı İsmail Kahraman “Kocaeli Fatihi Akçakoca Gazi’ den günümüze tarih, kültür, Turizm, teknoloji, Bilim, Sanayi ve ticaret’ de marka kent Gebze adlı 30 sayfalık “ bildiri ve 55 dakikalık Kocaeli tarih ve kültür belgeseli hazırlayarak katılacak. İsmail Kahraman tarafından hazırlanan bildiri ve belgesel önümüzdeki günlerde birçok tv kanalında yayınlanacak.

NEREDE YAPILACAK ?

2-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Welborn Luxury Hotel’de düzenlenecek “Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme toplantısı yapıldı. Antikkapı Restaurant’ta düzenlenen toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Sakarya Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Haluk Selvi ve Yrd. Doç Dr. M. Bilal Çelik, Kocaeli Üniversitesi Öğretim üyeleri Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan ve Doç Dr.  İbrahim Şirin katıldı. Aynı zamanda sempozyumun düzenleme kurulunda yer alan konuşmacılar programın içeriğiyle ilgili bilgiler paylaştı.

GAZİ AKÇA KOCA KİMDİR?

Osman Gazi´nin silah arkadaşlarından olan Akça Koca´nın aşiret beyi olduğu ve Ertuğrul Gazi´ye bağlı bulunduğu sanılmaktadır. Osman Gazi tarafından, Orhan Gazi´nin emrinde Konuralp, Abdurrahman Gazi ve Köse Mihal gibi meşhur beylerle Sakarya ve İzmit yöresine akınlar yapmakla görevlendirildi. Bu bölgedeki bazı kaleleri ele geçiren Akça Koca, Sapanca gölünün batı tarafındaki bir hisarı kendine karargah yapmış ve İzmit yöresine akınlar düzenlemiştir. 1326 yılında Kandıra ve civarını zaptetti. Akça Koca, İzmit´in fethinden önce, 1328 yılında Kandıra yakınlarındaki bir tepede öldü ve buraya gömüldü. Ölümünden sonra, adamları Karamürsel´in etrafında toplandı. Fetihlerde bulunduğu İzmit ve çevresine, sonradan Koca-ili denildi.

KİMLER KATILIYOR?

Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nun iki üniversite işbirliğiyle hazırlandığını söyleyen Büyükakın, “Programımıza Türkiye’nin çeşitli üniversiteleri, kamu kurum kuruluşları ve uluslararası akademik çevrelerden katılımlar oldu. 100’ün üzerinde tebliğ ve 100’ün üzerinde öğretim üyesinin katkısıyla bu çalışma ortaya çıktı. Kocaeli’nin tarihinin akademik bir şekilde çalışılması ve Akçakoca ile ilgili güzel bir çalışma yapılmasıyla ilgili önemli bir fırsat olacak. Böyle bir sempozyumun yapılacak olması ayrı bir akademik önem taşıyor”dedi.

KOCAELİ VE SAKARYA’DAN BİRLİK VE VEFA ÖRNEĞİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak insiyatif aldıklarını kaydeden Genel Sekreter Yardımcısı Büyükakın “Kocaeli ve Sakarya üniversitelerinin de desteğini aldık. Bu sempozyum iki ana başlıktan oluşacak. Bir tanesi Kocaeli tarihiyle ilgili olan kısım. Bununla ilgili Kocaeli’nin yakın tarihi ve daha eski dönemleriyle ilgili Kocaeli ilinin tarihi. Bir diğeri de özellikle Gazi Akça Koca ile ilgili yapılan çalışmalardan bir kısımdan oluşacak”diye konuştu. Büyükakın şöyle devam etti.

 FATİHİN KALBİ GEBZEDE Mİ?

Medyanın da ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bazı tebliğler var. Mesela Fatih’in kalbi Gebze’deki Hünkar Çayırı’nda mı? Kalbi ve iç organları orada mı saklandı gibi bir tebliğ de yayınlanacak. Bu kapsamda Seka Kültür alanı içerisinde Akçakoca Anı Evi ismiyle bir anı evi hazırladık. Bu anı evinde üç bölüm var. Bir tanesi Akçakoca ve Osmanlı döneminde Kocaeli bölümü. İkincisi milli mücadele dönemi. Üçüncüsü Cumhuriyetin ilk yılları ve sanayileşme. Bu üç dönem sergilenecek. İlgi çekeceğini düşünüyoruz.

AKÇA KOCA KONULU OYUN

Şehir Tiyatroları’nın Akçakoca çalışmalarına katkısı olacağına dikkat çeken Büyükakın “Akçakoca’nın konu edindiği bir tiyatro oyunu olsun istedik. O anlamda tiyatro yazarlarına bir davet gerçekleştirdik. Kadir Bozkurt “Kıl Çadırların Düşü” isimli bir oyun yazdı.  2 Mayıs Cuma günü 20.00’de SDKM’de bu oyunumuzun galası yapılacak. Tüm sanatseverlerimiz davetlidir ”dedi.

ANIT MEZARA ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Genel Sekreter Yardımcısı Büyükakın Gazi Akçakoca’nın Kandıra’daki anıt mezarının çevresiyle ilgili de bu program dahilinde çalışma yapılacağını söyledi. “Anıt mezarın çevresindeki yapılarda bir düzenleme yapacağız. Anıtla ilgili uzun vadede de daha başka düzenlemeler yapacağız. Kocaeliler için burası güzel bir gezi merkezi olacak ”dedi.

DIŞ İŞLERİ BAKANI ESİN KAYNAĞI OLDU

Her programın bir hikayesi olduğunu söyleyen Büyükakın, sempozyum fikrinin ortaya çıkış hikayesini de şu sözlerle özetledi “Dış İşleri Bakanımız Kocaeli’ye bir ziyarette bulunmuşlar ve Valiliğin programında bir konuşma yapmışlardı. Gittiği şehirlerde bir medeniyetin inşasında yer almış devlet adamlarının mezarlarını ziyaret ettiğini ve onlarla ilgili bilgi aldığını söylemişti. O anlamda Akça Koca, Konuralp, Karamürsel Alp’le ilgili de bilgi edindiğini söylemişti. Dış İşleri Bakanımızın o ifadeleri bize esin kaynağı oldu. O toplantıdan çıkınca biz neden bu konuda bir şey yapmıyoruz diye kendimize sorduk. Ve sonunda bir sempozyum yapmaya karar verdik”

TARİH KİMLİĞİ

Bir milletin tarihiyle bağı koptuğunda bilincini yitirmiş gibi olduğunu söyleyen Büyükakın “1071’den beri Anadolu’da yaşamış bir milletler sinsilesi olarak bizim bu kimlikle buluşması lazım. 2071 bence çok da politize bir vizyon değil. Akademik çevrelerin de kabul edeceği bir vizyon. Tarih köklerimizle bağlantı kurmamız gerekiyor. Akçakoca sempozyumu ve beraberinde gelecek diğer sempozyumların Anadolu medeniyetini oluşturan halkların tekrar tarihiyle buluşmasına ve geleceğe dönük olarak bir medeniyet inşasına öncülük edeceğine inanıyoruz ”ifadesini kullandı.

KİTAP HALİNE GETİRİLECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bu şehrin kültür hayatına ve geleceğine yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederek sözlerine başlayan Prof. Dr. Haluk Selvi “Türkiye’de bu kapsamda tarihi içerik açısından yapılan en büyük sempozyum. Yaklaşık 7 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıktı. Program içerik olarak il çağdan günümüze kadar tarihi ele almış olsa da Osmanlı’nın kuruluşundan bugüne kadar geçen zamanı ve Akça Koca’yı ön plana çıkaracak bir içerikle karşımıza çıkıyor”dedi. Sempozyumun ikinci ayağı bu şehrin tarihini ortaya çıkacak bir külliyatın hazırlanmasıdır”diyen Prof. Selvi “Bu sempozyum sonunda bir kitap oluşturulacak. Sempozyumda sunulacak tebliğler kitap haline getirilecektir. Bu çalışma geleceğin inşasını da ortaya kokuyor. Kendi alanında uzman olan bütün akademisyenleri bu projede toplamaya çalıştık. Tüm Osmanlı arşivlerini taradık” bilgilerini verdi.  Çelik ise bu sempozyumla sadece tarihi bilgileri değil kentin mimarisi, eğitimi, sağlığıyla alakalı da bilgiler sunacaklarını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR’İN SUNDUĞU BİR FIRSAT

Doç Dr. Şirin de sempozyumun son zamanlarda yapılmış en kapsamlı eser olduğunu belirtti. “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi biz akademisyenlere böyle bir fırsat verdiği için çok mutluyuz. Tarihimizle yüzleşmek ve barışmak istiyoruz. Bu çalışmalar bunun için önemli bir vesiledir. Prof. Dr. Erdoğan da “Kocaeli’nin tarihi kent kimliği biraz saklı kalmış. Gazi Akça Koca ve Kocaeli tarihi sempozyumu tarihi kent kimliğinin ön plana çıkacağını düşünüyorum. Kent kimliğinin de ne olduğunu anlayacağız. Kocaeli Üniversitesi olarak yapacağım kongreyle de bu sempozyumun birbirini tamamlayacağını düşünüyorum”dedi.

114 KATILIMCIDAN 102 TEBLİĞ

Sempozyum Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi ile Sakarya Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenecek. 55 farklı üniversite veya kuruluştan 114 Katılımcı 102 tebliğ sunacak. Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda başvuru yapıldı, yapılan değerlendirme sonucu 102 tebliğ seçildi. Uluslararası olan bu sempozyuma Prof. Dr. Rhoads MURPHEY,  Doç. Dr. Cavid QASIMOV,  Dr. Gerşom QİBRİSCİ gibi yabancı konukların yanı sıra Prof. Dr. İlber ORTAYLI, Prof. Dr. Özer ERGENÇ, Prof. Dr. Enver KONUKÇU, Prof. Dr. Azmi ÖZCAN gibi alanlarında otorite çok önemli isimler de katılıyor. Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen’in de desteği ve himayelerinde olan sempozyuma kendileri de teşrif edecek.

PROF. DR. ORTAYLI VE PROF. DR. MURPHEY’İN KATILIMIYLA

Bunlardan çok önemli bir bölümü sempozyumda tebliğlerini sunacak. Konusunda uzman seçkin akademisyenlerden oluşan bilim ve danışma kurulunun yanı sıra üç gün sürecek sempozyum boyunca Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Azmi Özcan, Prof. Dr. Özer Ergenç, Prof. Dr. Enver Konukçu gibi isimler ilk gün ‘’Şehir tarihi araştırmaları ve Kocaeli’’ başlıklı açılış paneline katılacak. Ayrıca İngiltere’nin Birmingham Üniversitesi’nden Türk Osmanlı tarihi uzmanı olan Prof. Dr. Rhoads Murphey de sempozyuma katılarak, katkı sağlayacak. Prof. Dr. Murphey, Osmanlı İmparatorluğu’nun toplumsal ve siyasi tarihiyle ilgilenmiş, yazdığı Osmanlı savaş yöntemleriyle ilgili kitap büyük beğeni toplamış. Her yıl verilmesi plânlanan “Akça Koca Tarih Ödülü” bu yıl ilk kez Yerel Tarih Araştırmacısı Ahmet Nezih Galitekin’e verilecek.

Gazi Akça Koca kimdir?

DÜZENLEME KURULU

             Ersin YAZICI (KBB Genel Sekreteri)

             Prof. Dr. Zekeriya KURŞUN (Marmara Üniversitesi)

             Prof. Dr. Haluk SELVİ (Sakarya Üniversitesi)

             Prof. Dr. Nevnihal ERDOĞAN (Kocaeli Ünv.)

             Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN (KBB Gen. Sek. Yrd. )

             Doç. Dr. İbrahim ŞİRİN (Kocaeli Üniversitesi)

             Yrd. Doç. Dr. M. Bilal ÇELİK (Sakarya Üniversitesi)

             Ali YEŞİLDAL

             Raşit FİDAN

             Hayriye SÖZER

             Volkan ŞENEL

             Resül NARİN

             Alptekin CEVHERLİ

             Adem YILMAZ

KATILIMCILAR

             Prof. Dr. Adnan SOFUOĞLU

             Prof. Dr. Ahmet GÜNEŞ

             Prof. Dr. Atilla ÇETİN

             Prof. Dr. Dursun Ali AKBULUT

             Prof. Dr. Ebubekir SOFUOĞLU

             Prof. Dr. Emre DÖLEN

             Prof. Dr. Engin BEKSAÇ

             Prof. Dr. Enver KONUKÇU

             Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK

             Prof. Dr. Halil İNALCIK

             Prof. Dr. Haluk SELVİ

             Prof. Dr. Hamza GÜNDOĞDU

             Prof. Dr. İdris BOSTAN

             Prof. Dr. İnci KUYULU ERSOY

             Prof. Dr. Mehmet ALPARGU

             Prof. Dr. Mehmet BEŞİRLİ

             Prof. Dr. Azmi ÖZCAN

             Prof. Dr. Metin TUNCEL

             Prof. Dr. Muhittin ELİAÇIK

             Prof. Dr. Musa ŞAŞMAZ

             Prof. Dr. Mustafa KESKİN

             Prof. Dr. Nedim İPEK

             Prof. Dr. Nermin ERSOY

             Prof. Dr. Nevnihal ERDOĞAN

             Prof. Dr. Osman AKANDERE

             Prof. Dr. Osman KÖSE

             Prof. Dr. Özer ERGENÇ

             Prof. Dr. Recep DİKİCİ

      Prof. Dr. İlber ORTAYLI

             Prof. Dr. Rhoads MURPHEY

             Prof. Dr. Sabahattin ÖZEL

             Prof. Dr. Zeynel ÖZLÜ

             Prof.. Dr. Kemalettin KUZUCU

             Prof. Dr. Süleyman BEYOĞLU

             Prof. Dr. Yılmaz KURT

             Prof. Dr. Yusuf OĞUZOĞLU

             Prof. Dr. Yücel ÖZTÜRK

             Prof. Dr. Zeynep AHUNBAY

             Doç. Dr. Ahmet GÜNDÜZ

             Doç. Dr. Ali Ata YİĞİT

             Doç. Dr. Bekir GÜNAY

             Doç. Dr. Cavid QASIMOV

             Doç. Dr. Deniz DEMİRARSLAN

             Doç. Dr. Emine DİNGEÇ

             Doç. Dr. Fahri YETİM

             Doç. Dr. Hakan KIRIMLI

             Doç. Dr. Hülya BOYANA

             Doç. Dr. İbrahim ŞİRİN

             Doç. Dr. İlhami YURDAKUL

             Doç. Dr. Mehmet Serhat YILMAZ

             Doç. Dr. Meral BAYRAK FERLİBAŞ

             Doç. Dr. Meryem KAÇAN ERDOĞAN

             Doç. Dr. Mustafa Nuri TÜRKMEN

             Doç. Dr. Necdet GÖK

             Doç. Dr. Nurfettin KAHRAMAN

             Doç. Dr. Oya ŞENYURT

             Doç. Dr. Safiye KIRANLAR

             Doç. Dr. Ümit EKİN

             Doç. Dr. Mustafa HERGÜNER

             Yrd. Doç Dr. Rahime AYDIN ER

             Yrd. Doç. Dr. Biray ÇAKMAK-

             Yrd. Doç. Emine GÜMÜŞSOY

             Yrd. Doç. Dr. Emrah ÇETİN

             Yrd. Doç. Dr. Fikrettin YAVUZ

             Yrd. Doç. Dr. Gülşah ESER

             Yrd. Doç. Dr. Halim DEMİRYÜREK

             Yrd. Doç. Dr. Hülya ÇELİK

             Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş DEMİRKOL

             Yrd. Doç. Dr. Levent DÜZCÜ

             Yrd. Doç. Dr. Mahmut AKKOR

             Yrd. Doç. Dr. Mehmet KAYA

             Yrd. Doç. Dr. Mehmet Salih ERPOLAT

             Yrd. Doç. Dr. Mehmet SARIOĞLU

             Yrd. Doç. Dr. Mehtap ÖZBAYRAKTAR

             Yrd. Doç. Dr. Mustafa SARI

             Yrd. Doç. Dr. Müesser ÖZCAN

             Yrd. Doç. Dr. Ömerül Faruk BÖLÜKBAŞI

             Yrd. Doç. Dr. Özkan ERTUĞRUL

             Yrd. Doç. Dr. Refik ARIKAN

             Yrd. Doç. Dr. Selçuk SEÇKİN

             Yrd. Doç. Dr. Serkan YAZICI

             Yrd. Doç. Dr. Sonay AYYILDIZ

             Yrd. Doç. Dr. Tülin ÇORUHLU

             Yrd. Doç. Dr. Taner BİLGİN

             Yrd. Doç. Dr. Turgut SUBAŞI

             Yrd. Doç. Uğur KURTARAN

             Yrd. Doç. Dr. Vedat TURGUT

             Yrd. Doç. Dr. Yasemin NEMLİOĞLU KOCA

             Yrd. Doç. Dr. Yaşar BAŞ

             Yrd. Doç. Dr. Yüksel GÜNGÖR

             Dr. Aslıhan AKPINAR-

             Dr. Cebrail YILMAZ

             Dr. Çağatay ÇAPRAZ

             Dr. Dilara USLU

             Dr. Gerşom Qibrisçi

             Dr. Şennur KAYA

             Dr. Yaşar Kalafat

             Okt. Adem ARI

             Okt. Hasan Ali POLAT

             Okt. Hatice AKAN

             Okt. Oğuz POLATEL

             Okt. Turgut KARAÇOBAN

             Arş. Gör. Feyzullah YARLİKAYA

             Ar. Gör. İhsan Seddar KAYNAR

             F. Yavuz ULUGÜN

             Volkan ŞENEL

             Y. Burak DOLU

             E. Talha KOCACIK-

             Esra ÇELİK

             Mahmut Bİ

             Mert SANDALCI

             Necat ÇETİN

             İsmail KAHRAMAN

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir