Nisan 2014, Yıl 2014

Kocaeli kültürü

Kültür, tarih, milli ve manevi değerlerimiz, gelenek ve göreneklerimizle ilgili bir çok haber, yazı kaleme almakta, belgeseller çekmekteyiz. Gerek yazarken ve gerekse Belgesel çekimlerinde öncelikle kendim çok şey öğreniyorum. Basit diye girdiğim bir konunun muhteşem bir kültür derinliği olduğunu görüyorum.

  Kültürel çalışmalar gerçekten insana mutluluk ve huzur veriyor. Stresten uzak, keyifli bir zaman geçirmemize vesile oluyor. Bu yüzden hazırlayıp sunduğum Devri Alem belgesel programları Türkiye genelinde izleyicilerden büyük ilgi gördüğüne şahit olmaktayım. Devri Alem Programları dolayısıyla  gerek yurt içi ve gerekse yurt dışından çok sayıda davetler alıp kültür gezilerine katılıyorum.

AKÇAKOCA GAZİ SEMPOZYUMU

Kocaeli’de son yıllarda kültürel çalışmalara büyük önem verilmekte. Kocaeli kültürünü ön plana çıkarmak için resim ve özel kuruluşlar üst üste toplantılar yapıyor, kültürel çalışmalar oluşturuyorlar. Geçtiğimiz yıl Gebze Belediyesi tarafından organize edilen 1.Uluslararası Hünkara Vefa sempozyumu büyük ilgi görmüştü. Vatandaşlar bu kültür olayına çok büyük önem vermişti.

   Kocaeli Büyükşehir belediyesi ’de 2-5 Mayıs tarihleri arasında Uluslararası Gazi Akçakoca sempozyumu düzenledi. Bu sempozyum gerçekten çok önemli. Kocaeli’ye adını veren Kocaeli fatihi Akçakoca gazi ilk kez bir sempozyumda anılacak. Belediye Başkanı sayın İbrahim Karaosmanoğlu bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor. Akçakoca Gazi’yi ön plana çıkarmak için adını parklara, eğitim kurumlarına vermeyi planladıklarını açıkladı.

   Akçakoca Gazi sempozyumuna biz de “Akçakoca Gazi Dönemi’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne Marka Kent Gebze” adıyla bir araştırma yazısı ve tebliğ sunacağız. Sempozyumda çok önemli akademisyenler ve bilim adamları da katılıp tebliğler sunacaklar. Geç kalmış olsa da bu sempozyum Kocaeli’de kültüre verilen değerin hızla geliştiğini göstermekte. Belediye Başkanı sayın Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyorum.

FOTOĞRAFLARLA GEBZE’NİN YÜZ YILI

Turizm haftası kutlanmaya devam ediyor. Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Gebze’nin 100 yılı konulu resim sergisi bugün vatandaşların beğenisine sunuluyor. Gazetemizin de üyesi bulunduğu AGRT ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü-Büyükşehir belediyesi iş birliği ile Gebze’nin 100 yılı fotoğraf sergisi 25 Nisan’a kadar açık olacak.

Osman Hamdi bey kültür Merkezi’nde açılacak sergide Gebze’nin eski fotoğrafları, gazete haberleri stant da ki yerini alacak. Gebze’de ilk kez yapılacak sergide  daha önce görülmemiş fotoğraflar, belgesel yayıncılık arşivlerinden gün yüzüne çıkacak. Sergiyle, Gebze Bölgesi’nde kültür bilincini artırmak amaçlanıyor. Serginin açılışı saat 19.00’da yapılacak. Sergi açılışının hemen ardından saat 20.00’de yine Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde Türk Halk Müziği Korosu konser verecek. Sizleri de sergiyi gezmeye davet ediyorum.

EYÜP BELEDİYESİ’NE ZİYARET

İstanbul’un manevi merkezi sahabeler diyarı Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk.  Belediye Başkanı kültüre önem veren çok değerli bir dost. Bir grup kültür adamı dostla yaptığımız ziyarette Devri Alem programlarını beğeniyle izlediğini söylemesi bizleri mutlu etti. Eyüp Sultan’ı İstanbul’a yakışır hale getirmek için canla başla çalışacağını söyleyen sayın Başkan feshane de düzenlenen İl tanıtım günlerine son verileceğini, buranın bir açık hava müzesi haline getirileceğini söyledi. Eyüp Belediyesi tarafından kültür hizmeti olarak basılan çok sayıda kitap ve dokümanı İlim Kültür ve Tarih Araştırmaları Merkezimizde hediye etti. Biz de sayın Başkan’a Devri Alem programının çeşitli belgesel setiyle zaferlerimiz ve şehitliklerimiz kitabıyla Tuna’dan bir tarih akar kitabımızı hediye ettik.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir