Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Köylerimiz yok olmasın! – Belgesel Yayıncılık
Mayıs 2014, Yıl 2014

Köylerimiz yok olmasın!

Türkiye’de bugün 30 tane Büyükşehir olan il var. Büyükşehir yasasıyla tüm il sınırları Belediye olarak kabul edildi ve asırlık köylerde tarihe karıştı. Gelişmenin bir neticesi olarak köyler ve köy hayatı elbette şehre dönüşecek. Türkiye’nin büyük bir kısmı köylerde yaşıyordu. Köylerde yaşama oranı iyice azaldı ve köy hayatı geriye gitti. Anadoluya çıktığımızda köylere gitmeyi ihmal etmiyoruz. Issız kalmış virane olmuş terk edilmiş köylere gidiyoruz. Bir selam veriyoruz o köylere. Köylerin meydanlarından geçici yolculuğa çıkıyoruz. Mezarlığa gidip Fatiha okuyoruz sonra yolumuza devam ediyoruz.

30 ilde Tüm il hudutlarının Büyükşehire alınması üzerine köylerin isminde köy kelimesinin kalmasını söyledik. Yüzlerce yıllık geçmişleri olsun dedik, Üniversitelere çağrıda bulunduk. Mahalle olan köylerinin geçmişinin incelenmesi ve sonra da rapor haline getirilerek Belediyelere verilmesi gerektiğini önerdik. Amacımız yüzlerce yıllık tarih yok olmasın diye. Çabalar sar edip köy muhtarları dernekler siyasilerle konuştuk. Çalışmaya da devam edeceğiz. Yurt dışında ki köylere de gittik. Avusturya İsviçre gibi daha bir çok ülkede köy hayatı devam ediyor. Avusturya’da neden köy hayatı sürüyor diye sorduk. Dediler ki çiftçilik ve hayvancılık köy hayatı en az silah kadar stratejik önemi var. Herkes şehirlere giderse tarım nasıl devam edir dediler.

ASIRLIK KÖY HAYATI YOK OLUYOR

 Şehirde ki hayatta ne varsa yurt dışında köylerde de o var. Ama ülkemizde iç göçler nedeniyle ne yazık ki Anadolu boşaldı. Marmara da ki köyler bitti tarım yok oldu. Yıllar önce ismet İnönü ye rapor sunulmuş Marmara bölgesinde sanayiye açmayın denilmişti. Geçmişini araştırdığımızda bu bölgenin üzümleri zeytini kirazlarıyla ünlü olduğunu biliyoruz. Küçükbaş hayvancığın İstanbul’da yoğun olduğunu biliyoruz. Gebze’de e ki ürünlerin Paşa sofralarını süslediğini biliyoruz.  Peki ne oldu? 35 yıllık Gebze bölgesinin canlı şahidi olan bir gazeteci olarak köy hayatının nasıl yok olduğuna şahitlik yaptık. Gözümüzün önünde cereyan etti. Sözde OSB’ler, sanayiyi organize etme adına değil, birilerine rant için köylülerin elinde ki yerleri zorla kamulaştırıldı, yok pahasına ellerinden alındı. Ve bugün Türkiye Cumhuriyeti bu haksızlık yüzünden milyonlarca Euro cezaya çarptırıldı.

BAŞKANLARA TARİHİ ÇAĞRI

Tartışılması gereken en önemli husus verimli bağ ve bahçelerin yok edilmesiydi. 2014 yerel seçimlerinin ardından 30 Büyükşehirde yeni bir süreç başlatıldı. Köy yok oldu, köyler tarih oldu.  Köy hayatı artık Belediye hudutları içerisine alındı. Keşke büyükşehir yayasına bir madde konsa da köyler her ne kadar mahalle statüsünde olsa da isimleri yaşatılsa. Vakti geçirmiş değiliz, Kocaeli’de bir çalışma başlatmalıyız. Köylerde ki köy kültürünü nasıl muhafaza ederizin üzerinde durulmalı. Bilimsel toplantılar, paneller, seminerler yapılmalı, raporlar hazırlanmalı. Gelecek kuşaklara köy hayatını nasıl aktarırızın üzerinde durulmalı. Bu konuyu sürekli gündeme tutacağız, görevimizi yapacağız. Biz görevimizi yaparken Başta Büyükşehir belediyle Başkanı Karaosmanoğlu, Vali Ercan Topaca ve 30 büyükşehir Belediye Başkanın köy hayatı için çalışma yapmaya çağırıyoruz.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir