Ekim, Yıl 2012

Kurban bayramının önemi

      Son 5 yıldır Kurban Bayramını hep yurtdışında karşılıyordum. Kurban bayramı coşkusunu dış ülkelerdeki Müslüman kardeşlerimizle paylaşıyor, onların mutluluğuna ortak oluyordum. Bu yıl 5 yıl aradan sonra Kurban bayramını Gebze’de karşılıyorum. Bayram coşkusunu Gebze’de yaşayacağım. Kurbanla ilgili son 3 gündür çeşitli yazılar kaleme alıyorum.

İnsanlar neden kurban ediliyordu?

          Pazartesi günü bu köşede yer alan “İnsanlar Neden Kurban Ediliyordu?” yazımda dinler tarihi ve İslam medeniyetinde Kurbanını önemi,ilahi dinlerin insanı kurban edilmesini nasıl yasakladığını ayrıntılı bir şekilde kaleme almıştım,. Prof. Dr. Mehmet Çelik Beyin konferansından yararlanarak kaleme aldığım bu yazı büyük bir ilgi gördü. Söz konusu yazıyı  http://gebzegazetesi.com.tr/Koseyazisi-1673-insanlar-Neden-Kurban-Ediliyordu?.html bir kez daha okuyup yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.


Hac ve Kurban belgeseli

          23.10.2012 tarihinde de bu köşede yer alan “Hac ve Kurban yazısı ile Hicaz belgeseli yazımda Kurban Bayramının varlık nedenlerinden biri olan hac ibadetinin ifa edildiği kutsal topraklarla ilgili yazdığım yazı yer aldı. 10 yıl önce hazırladığımı Hac ve Hicaz Belgeseli senaryo metniydi. Bu yazı ve belgeseli 3 kez gazeteci olarak kutsal topraklara giderek hazırladım. Bu yazımı da http://gebzegazetesi.com.tr/Koseyazisi-1687-Hac-ve-Kurban-Belgeseli-.html linkinden okuyup yorumlayabilirsiniz.

Hac ve  Hicaz belgeselini izlediniz mi?

        Biri Hac ikisi Umre olmak üzere 3 kez kutsal topraklara gidip gelerek “Hac ve Hicaz Belgeseli” Hicaz’da Peygamber İzleri”, Osmanlı’nın Hicaz Eyaleti” adları ile 3 ayrı belgesel hazırladım. Hazırladığım belgeseller bugün bir çok TV kanalında yayınlanmakta.  Hac ve Hicaz belgeselimiz internette de yayınlanıyor. Bu belgeseli www.gebzegazetesi.com.tr adresindeki Gebze TV’den de izleye bilirsiniz.

Dini ve milli nayramların önemi

        Bayramlar, Bayramlarımız,  Dini ve Milli  Bayramlarımız… Coşku, huzur ve mutluğun  sembolu bayramlar. Milli ve manevi kültürümüzün   temel taşı  Bayramlar.  Coşku  ve sevinci  doya doya yaşadığımız bayramlar. Bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kurban Bayramından sonraya rastlaması Dini ve Milli Bayramı bir arada kutlamanın heyecanını bir kez daha yaşatacak.

   Bayram deyince  çocukluk  yılllarımız gözlerimizin önüne gelmekte.   Çocukluk yıllarında  yaşadığımız  ilk bayramlar,  Silik bir  resim gibi hatırladığımız mutlu  çocukluk günlerimiz.

    Heyecandan uyuyamadığımız bayram geceleri. Sabah erkenden  büyüklerimizle  birlikte  bayram namazına gittiğimiz  o günler.. Artık hepsi mazi oldu. Çok  gerilerde kaldı.

 Bayram mı tatil mi?

       Hükümetin Cumhuriyet  bayramını da dikkate alarak bayram tatilini 6 güne çıkarması insanlara yine tatil planı yaptırıyor. Dini ve Milli Bayramlar başlı başına bir kültürdür. Bayram akraba ve  dostların ziyaret edilip hatırlandığı  günlerdir. Sıla-i Rahim kültürünün yani baba ve  dede memleketlerinin ziyaretlere gidildiği  günlerdir.

        Her nedense   bayram  kültürü  tatil olarak alğılanmakta.    Bayram günlerinin hafta  sonları ile birleşmesi ile  uzun tatillerde  yurtiçi  ve  yurt dışına  gitmek için fısat bilinip akraba ve dostlardan kaçma olarak algılanmakta.

        Yaz tatilinin yeni  sona erdiği bir dönemde,gelin kendimize bir iyilik yapalım.  Özeleştiri  yaparak tatili  hak edip  etmediğimizi sorgulayalım.

Bayram kültürünü doya doya yaşayalım

 Geçmiş bayramlarda yaşanan  üzücü olaylar inşallah bu Kurban bayramında yaşamayız.. Umut ediyoruz ,Kimse yollarda kalmaz kaza geçirmez. Bayramlar da tatil değil, aile büyüklerimizi ziyaret etmeliyiz. Atalarımızın Mezarlarını ziyaret edip fatihalar okumalıyz.Ve en önemlisi güzel bir Ramazan bayramı geçirmek için elimizden geleni yapmalıyız

    Bayramı tatil olarak  değil , milli ve manevi   kültürümüzün  temel taşı olarak kabul edip, Kurban  Bayramını  doya doya yaşayıp Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89.yılını coşkuyla kutlayalım. Bayramlarımız bayram gibi geçsin bu duygularla tüm okurlarımızın ve İslam Aleminin Kurban Bayramını tebrik ediyorum.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir