Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Muhalefet partileri, muhalefet olabilecek mi? – Belgesel Yayıncılık
2015, Kasım 2015

Muhalefet partileri, muhalefet olabilecek mi?

Siyaset bilimcilerinden en sade insana kadar herkes Türkiye’de iktidar sorunu değil, muhalefet sorunu olduğunu söylemekte. Son 13 yıldır Türkiye’de tek parti iktidarı hâkim. 13 yıldır iktidar olan bir siyasi parti mutlaka yıpranır, mutlaka eleştirilir ve bir noktadan sonra kaybederek muhaliflere yenilerek iktidardan düşer.
7 Haziran seçimleri bunun bir yansımasıydı. Seçimlerde iktidardan memnun olmayan %10’luk grup desteğini geri çekti. Bu kesim ya başka partilere oy verdi ya da sandık başına gitmedi. 7 Haziran seçim sonuçları her yönüyle Türk siyasi tarihinde sürekli tartışılacak, sürekli konuşulacak bir sonuç.
Muhalefet bu durumu değerlendirmedi için Türkiye erken seçim sürecine gitti. Hiç kimsenin tahmin etmediği, 13 yıldır iktidar olan parti bütün zamanların rekorunu kırarak Genel Seçimlerde en yüksek oy alarak tekrar iktidar oldu. Seçim öncesi herkes AK Parti üzerine planlar yaparken, bugün bambaşka konular tartışılıyor. 1 Kasım seçimleri Türkiye’de bir iktidar sorunu değil, muhalefet sorunu olduğunu ortaya koyuyor.
MUHALEFETİN DURUMU
Özellikle CHP ve MHP 1 Kasım seçimlerinden sonra tam bir cadı kazanına döndü. Her kafadan bir ses çıkıyor. Bir bir Genel Başkan Adayları ortaya çıkmakta. Parti içi muhalefet tam anlamıyla ortaya çıkıp, Genel Başkan ve yöneticilerden hesap sormaya çalışıyor. Deyim yerindeyse muhalefet tam bir birine düşmüş durumda.
CHP, hiçbir zaman iktidar alternatifi olarak her nedense bir türlü ortaya çıkamadı. AK Parti’nin sağladığı açılımların çok az bir kısmını CHP sağlamış olsaydı siyasette ki yansıma çok farklı olurdu. CHP uzun bir süre rejim tartışmaları üzerinden siyaset yaptı. Son seçimlerde ekonomiyi ön plana çıkarttı ama bunda da başarılı olamadı.
CHP, her seçim sonrası ilk yaptığı iş olağanüstü kurultay toplamak, başkan adayları çıkartmak, sert açıklamalar yapmak, tam anlamıyla siyasi mücadele, parti içi muhalefetten daha çok parti içi kavga, suçlama ve adeta yok etme yarışı yapıyor. CHP, iktidara muhalefet yapmak yerine parti içi mücadelenin, kurultayların partisi olarak biliniyor.
MHP’de ise durum özellikle 1 Kasım seçimleri yenilgisinden sonra farklı bir boyuta çıktı. Önceden sessiz sedasız yürütülen mücadele, yüksek ses ile yapılmaya başlandı. MHP’de çok ciddi muhalif bir kadro Genel Başkan Bahçeli’ye karşı adeta meydan okurcasına açık açık adaylıklarını açıklıyor.
MHP’de de bir şeyler oluyor. Aslında Genel Başkan Bahçeli’nin 7 Haziran seçimlerinden sonra her şeye ‘hayır’ demesi, hem parti içerisinde hem de kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Her kesim tarafından takdir ile karşılanan Meral Akşener’in listeye konmaması ise MHP’de bardağı taşıran en büyük damla oldu. MHP’de bugün parti içi mücadele artarak devam ediyor.
MUHALEFET ÇOK ÖNEMLİ
İktidarları denetleyen en önemli unsur muhalefettir. Kendileri ile barışık olmayan, kendi içerisinde mücadele ve kavgalı bir konumda olan muhalefet partileri iç kavgalarını bırakarak iktidara karşı muhalefet yapamıyorlar. Muhalefetin tam anlamı ile muhalefet yapamaması iktidar partisinin elini güçlendiriyor. Deyim yerinde ise gücüne güç kattığı için bir anlamda kontrolsüz güç haline geliyor.
Muhalefet mutlaka iç mücadelesini bir kenara bırakıp, Türkiye’de iktidardan çok bir muhalefet sorunu olduğunu anlamalıdır. İktidarın iyi yaptıklarını alkışlayıp, karşı çıktıkları icraatları da açık açık eleştirmelidir. Türkiye’de ciddi ve tutarlı muhalefet partilerinin olduğunu göstermelidir.
Türkiye önümüzdeki 4 yıl içerisinde tek parti yönetimi tarafından idare edilecek. En yakın seçim ise 2019’un Mart Ayı’nda gerçekleşecek. Aslında 2019 seçimler yılı olarak siyasi tarihimize geçecek. Mart ayı içerisinde yerel seçimler, Ağustos Ayı’nda Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Kasım Ayı’nda ise Milletvekili genel seçimi yapılacak. Şimdiden bir seçim kanunu çıkartılarak, bu üç seçimin bir tarihte toparlanması ve üç seçimin tek olarak birleştirilmesi her bakımından menfaatine diye düşünüyorum.
Sonuç olarak Türkiye’de iktidar sorunu yok, muhalefet sorunu var. 13 yıldır tek başına iktidar olan parti, ezici bir çoğunluk ile yeniden iktidar olması sebep ve sonuçları itibariyle siyasi tarihimizde çok konuşulacak. Muhalefet ne zaman gerçek anlamda muhalefet olduğunu anlayarak, parti içi muhalefeti bir kenera bırakıp, muhalefet görevini hatırlayabilecek. Konuyla ilgili olarak yaşanan süreci ve adaylığını açıklayan genel başkan adayları ile ilgili çıkan haberleri sizlerle paylaşıyorum.
MUHALEFET PARTİLERİNDE NELER YAŞANIYOR?
MHP’de Genel Başkanlık için ikinci aday da belli oldu. Selim Kaptanoğlu’ndan sonra, hakkındaki ihraç kararını iptal ettiren Iğdır eski milletvekili Dr. Sinan Oğan, 16 Kasım’da Ankara’da düzenleyeceği bir toplantı ile adaylığını resmen ilan edecek. MHP’de bir grubunda Meral Akşener’in aday olması yönünde baskı yaptığı söyleniyor.
CHP’DE KRİZ
1 Kasım’da beklenilen oyu alamayan CHP’de kazan kaynıyor. Daha önce genel başkanlık için Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkan Muharrem İnce’nin kurultay için tekrar harekete geçtiği öğrenildi. CHPde koltuk krizi CHP’de kurultay senaryoları yeniden gündeme geldi. CHP’nin 17 Temmuz 2012’de yaptığı son olağan kurultayda, genel başkanlık için Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkan Yalova Milletvekili Muharrem İnce tekrar kolları sıvadı. Öte yandan Mustafa Balbay’ın da CHP Genel Başkan Adaylığını açıkladı.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bayan | mersinescorthande.com | trt 1 canlı