2015, Kasım 2015

Öğretmenlere bir gün yeterli mi?

 Her 24 Kasım’da bir günlüğüne de olsa bize hayatı öğreten, çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenler için tahsis edilen Öğretmenler Günü’nü kutlarız. Siyasiler açıklamalar yapar, öğretmenlere küçük hediyeler gönderir, deyim yerinde ise yasak savma kabilinden, dostlar alışverişte görsün mantığı ile kendi kendimizi kandırırız.
Öğretmenlere bir gün yetmez. Öğretmenlerimiz için 365 gün öğretmenler günü de olsa, yine de öğretmenlerimizin hakkını ödeyemeyiz. Dünya kurulduğundan beri öğretmenlik mesleği kutsaldır. Öğretmenlik mesleği saygı gösterilen, saygın bir meslektir.
Çocuklarımızı öğretmenlere emanet ederiz. İlkokulundan üniversitesine kadar çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz ile acaba ne kadar ilgileniyoruz? İşi biraz daha özele getirelim. Bizi adam eden, okuyup öğreten, bize hayatı öğreten öğretmenlerimizi ne kadar çok hatırlayıp, minnet ve şükran borcumuzu ifa ediyoruz.
Hayatımızda en büyük öğretmen baba ocağı ve ana kucağıdır. Babalarımız ve analarımız ilk öğretmenlerimizdir. İlkokuldaki öğretmenlerden, camilerde din dersi öğrendiğimiz imamlara kadar minnet, şükran ve vefa borcumuz var. Özellikle baba ocağı ve ana kucağında öğretilenler hayatımızı ömür boyu şekillendirir.
Bugün Öğretmenler Günü. Öğretmenlerin çektiği çile, verdiği mücadele, çocuklarımızın üzerindeki hakları çok önemlidir. Önceden sadece günün anlam ve önemini ifade eden yazılar yazıyordum. Bugün ise bir öğretmen babası olarak bu satırları sizlerle paylaşıyorum.
İngilizce öğretmeni olan kızımın Orta Okulu’daki öğrencilerine eğitim ve öğretim vermesi, öğrencilerin sınavları kazanması, başarılı olmaları için özel ücretsiz kurslarla öğrencilerini yetiştirmeye çalışması, bunu yaparken de evini ve 3 yaşındaki oğlunu bile ihmal etmesi fedakârlıkların en büyüğü. Sadece benim evladım değil, bütün öğretmenler bu fedakârlık içerisindedir. Kendisini eğitime adayan, öğrencileri için kendilerini defa eden öğretmenler için gerçekten bir gün az. Onları her gün anmalı, her gün şükranlarımızı ifade etmeliyiz.
ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE GEÇMİŞİ DÜŞÜNMEK
Her öğretmenler gününde ilkokul yılları gözümün önüne gelir. Okula başladığım ilk günler bir sinema şeridi gibi gözümün önünden geçer. Okula gideceğim ilk gün naylon çanta içerisine koyduğum okul kitaplarım mazağa altından aldığım odunla yaklaşık 45 dakika yürüyerek okula gittiğim o ilk gün duyduğum heyecan ve mutluluk halen içimde bir kor gibi yanar.
İlk öğretmenim, ilk dersim ve ilkokulda ki ilk arkadaşlarım benim için çok anlam ifade eder. O günler artık çok gerilerde kaldı. Ama her öğretmenler gününde o günleri düşünür, doya doya çocukluk yıllarımı yaşarım. Her gün arkadaşlarla okula gidip gelir, kışın o soğuk günlerinde kendi odunumuzu kendimiz getirerek yaktığımız sobalarda ısınırdık. 23 Nisan ve Cumhuriyet Bayramı coşkusu okul piyesinde rol aldığım o günler yaptığımız yaramazlıklar, arkadaşlarımızla oynadığımız oyunlar, ufak tefek kavgalar, tatlı anılar olarak kaldı.
Öğretmenlik mesleği her şeyden önce kutsal bir meslek. Hazreti Ali, “bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.” Sözü öğretmenliğin önemini göstermekte. Acaba kaç kişi öğretmenler gününde kendisine ilim irfan öğreten öğretmenlerini arayıp hal hatır ediyor. Kaç kişi, öğretmenlerini ziyaret edip elini öpüyor. Biz, bize çok şey öğreten öğretmenlerimize de vefasızlık yapıyoruz.
Geçmiş öğretmenlerle bugünkü öğretmenler arasında bir karşılaştırma yaparsak bugünkü öğretmenlerin bir çoğunun sınıfta kalacağını söylemek gerek. Geçmişte ki o babacan tavırlı, öğrencilerine sadece ilim öğreten değil, hayatın ta kendisini öğreten öğretmenler. Hayatımızın şekillenmesinde örnek aldığımız öğretmenler. Bize A, B, C’yi öğreten öğretmenler. Nerede o eski öğretmenler?
Evet, Öğretmenler Günü’nü bir kez daha kutluyoruz. Gönül ister ki öğretmenlerimiz, ekonomik ve sosyal sıkıntılar altında ezilmesin. Devletin ilgili ve yetkili kurumları öncelikle öğretmenlerin sorunlarını çözüp, öğretmenlere hak ettiği değeri versin. Biz veliler olarak çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlere, her şeyden daha fazla ilgi ve değer göstermemiz gerekir. Öğretmenler gününü bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha kutluyor, tüm öğretmenlerimize başarılar diliyorum.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir