2015, Kasım 2015

Osmanlı Rus savaşlarından ders alınmalı

Türkiye’nin Rus uçağının düşürmesinden sonra Türkiye Cumhuriyeti tarihi çok önemli bir kriz ile karşı karşıya kaldı. Başta sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere Türkiye’yi yönetenler Rusya ile yaşanan gerginliği düşürmek için diplomatik ataklar başlatması çok önemli.

Geçmişten adam hisse kaparmış… Ne masal şey!
Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?
“Tarih”i tekerrür diye ta’rif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?
Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy yıllar önce tarih ve ders alınması ili ilgili böyle söylüyordu. Bizde birçok TV kanalında yayınlanan ve beğeni ile izlenen Devri Âlem programında “Tarih bilincine sahip olmak her şeye sahip olmaktır” diyoruz. Türkiye’nin Rus uçağının düşürmesinden sonra Türkiye Cumhuriyeti tarihi çok önemli bir kriz ile karşı karşıya kaldı. Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere Türkiye’yi yönetenler Rusya ile yaşanan gerginliği düşürmek için diplomatik ataklar başlatması çok önemli. Türkiye Rusya’nın gerginlik politikasına ve provokasyonlarına alet olmaması sevindirici.
Tarih ders ve ibret almak içindir. Tarih bir milletin aynasıdır. Ne kadar çok o aynaya bakarsak o kadar çok geleceğimizi görürüz. Tarih, millet ve devletlerin hafızasıdır. Türk – Rus ilişkilerinin tarihi geçmişi çok önemlidir. Bugün dünyanın süper devletlerinden birisi olan Amerika’dan sonra en güçlü askeri güce sahip Rusya, bir zamanlar Tatar Kırım Hanlığının Moskova kenizliği adı ile Kırım Hanlığına bağlıydı.
1552’de korkunç İvan Tatar Kırım Hanlığını işgal edip, başkent Kazan’ı yakıp yıktıktan sonra Türkistan coğrafyasına saldırır. Türkistan devletlerini bir bir işgal eder ve tüm Türkistan coğrafyasını ele geçirir. Osmanlı ile mücadeleye girer. Çar orduları Osmanlı ve Türk devletleri ile onlarca savaş yapar. Tarihimize Kırım savaşları olarak geçen savaş ibret sahneleri ile doludur. 1553 yılında Kırım’da yaşanan Osmanlı – Rus savaşlarında Sinop limanının bombalanmasının sebeplerini anlamak için www.belgeselyayincilik.com sitemizdeki “Sinop Şehitleri 159 yıldır vefa bekliyor” adlı makaleyi http://www.belgeselyayincilik.com/ismail-kahraman/makale-arsivi/makaleler/sinop-sehitleri-159-yildir-vefa-bekliyor linkinden okumanızı tavsiye ediyoruz.
Tarihimize 93 Harbi olarak geçen Osmanlı Rus savaşları, Rusların hem Tuna boyları Balkanlardan hem de Kafkaslardan Osmanlı’ya savaş açarak İstanbul Yeşilköy’e gelip anıt dikmeleri gerçekten ibret alınacak olaylarla doludur.
Cihan harbinde Osmanlı’nın Ruslarla savaşa girmesi ve Sarıkamış bozgunu, Kafkasya ve Doğu Karadeniz’in Ruslar tarafından işgali çok iyi araştırılmalı. Sebep ve sonuçlarından ders ve ibret alınmalıdır. Biz Devri Alem belgesel TV programı olarak Çanakkale Şehitleri, Rusya coğrafyası, Tataristan, Sarıkamış harekatı, Doğu Karadeniz’in Kurtuluş Destanı, Harşit Savunması ve Sibirya’da esir kampları belgesellerini çekmek için yıllardan beri mücadele veriyoruz. İlim, Tarih ve Teknoloji Araştırmaları Merkezi (İKTAV) kültür hizmeti olarak hazırladığımız bu belgeseller birçok televizyon kanalında yayınlanarak tarihten ders ve ibret alınmasına vesile olmaktayız. Çanakkale savaşının çıkışı Alman gemilerinin Osmanlı bayrağı çekip, Çanakkale ve İstanbul boğazından geçip Rus limanlarını bombalaması ile başlamıştı. Bazı tarihçiler Alman gemilerine Çanakkale’den geçiş iznini başkomutan Enver paşanın haberi olmadan bir yüzbaşının verdiğini yazmakta. Bugün Türkiye tarafından Rus uçağının düşürülmesi ile başlayan kriz sıcak çatışmalara ve daha büyük gerginliklere sebep olmaz. Türkiye’yi yönetenler bunun için özel gayret sarf ediyor. Bu çok önemli. Rusya ve Putin’i çok iyi tahlil edip anlamak gerekiyor.  Deyim yerindeyse Putin’in sağı solu belli olmaz. Sıcak çatışmadan hem Türkiye hem Rusya zarar görür. Putin Türkiye’nin ne Gürcistan ne de Ukrayna olmadığını çok iyi biliyor. Yeter ki Türkiye devlet ve millet olarak birlik ve beraberlik içinde olsun. Gerçekten tarih ibret sahneleri ile dolu.
OLAY NASIL YAŞANMIŞTI?
Türkiye-Suriye sınırında Türk hava sahasını, 5 dakika içinde 10 kez uyarılmasına rağmen ihlal etmeyi sürdüren SU-24 tipi savaş uçağına angajman kuralları çerçevesinde bölgede devriye görevinde bulunan iki Türk F-16 uçağı müdahalede bulunmuştu. Uluslararası hukuk teamülleri, ülkelere hava sahalarını koruma hakkını tanıyor. Dünya genelinde kabul edilen kurallara göre, ihlalde ısrar eden uçaklara her türlü karşılık verilebiliyor. Türkiye de angajman kurallarını uçakların milliyetini ayırmaksızın uyguluyor. Nitekim dün ihlali gerçekleştiren uçağa müdahale edildiğinde, uçağın milliyeti kimliğini gizlediği için anlaşılamamıştı. Rusya, olaydan sonra uçağı sahiplenmişti.
Biz Devri Alem programı olarak Rusya’ya gidip belgesel görüntüler çektik. Bu çalışmalarımız ile ilgili yazı serisini okumak ve belgesel görüntüleri izlemek için aşağıda ki linklere tıklayabilirsiniz.
Rusya’da Devr-i Alem
http://www.belgeselyayincilik.com/genel/rusya%E2%80%99da-devr-i-alem
Türk – Rus Savaşı mı başladı?
http://www.gebzegazetesi.com/turk-rus-savasi-mi-basladi-makale,1304.html
Karadeniz’in Çanakkale’si Harşit Savunması ve Trabzon’un Kurtuluşu
http://www.belgeselyayincilik.com/ismail-kahraman/makale-arsivi/makaleler/karadenizin-canakkalesi-harsit-savunmasi-ve-trabzonun-kurtulusu
Sibirya’da Devr-i Alem
http://www.belgeselyayincilik.com/genel/sibiryada-devr-i-alem
Moskova’dan Petersburg’a Rusya Belgeseli
https://www.youtube.com/watch?v=nfgKMe9SlGQ
Tataristan Belgeseli
 https://www.youtube.com/watch?v=d8J8GO9CEaE
Kırım Belgeseli
https://www.youtube.com/watch?v=ufBDdlbvJC0
Sinop’tan Kırım’a Unutulan Şehitler Belgeseli
https://www.youtube.com/watch?v=OGWTbelOxdI
Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir