Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Seçimler ve tarihin canlı şahitleri – Belgesel Yayıncılık
2015, Ekim 2015

Seçimler ve tarihin canlı şahitleri

Türkiye yarın erken genel seçimlere gidiyor.7 Haziran seçim sonuçları partilere tek başına iktidar olma imkânı sağlamayınca Anayasa gereği Cumhurbaşkanı tarihte ilk kez seçimleri yenileme kararı aldı.   Bugüne kadar çok seçim gördük.  1 Kasım seçimleri her bakımdan önemlidir. Adeta yaşanan tarihe canlı tanıklık yapıyoruz. Bugüne kadar gazetecilik ve belgeselcilik yapan bir kişi olarak birçok seçim gördüm. Fakat bu seçim her bakımdan sebep ve sonuçları itibarı ile önemli.
Seçmenler olarak bugüne kadar kimleri seçmedik ki? 10 Ağustos 2014 tarihinde ilk kez halk olarak Cumhurbaşkanı seçtik. Vekiller, başkanlar, muhtarlar seçtik. Hayatımızın neredeyse büyük çoğunluğu seçim gündemiyle meşgul oldu. 1 Kasım 2015 tarihinde (yarın)  yine sandık başına giderek vekillerimizi seçeceğiz. Şimdiden seçimlerin milletimiz, memleketimiz ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.
 SEÇİM HATIRALARIM
 İlkler çok önemli. Hepimiz seçmen olarak, ilk sandığa gittiği günleri hiç unutmayız. Heyecanla ve vatandaş olmanın gururu içerisinde sandığa gidip oy kullanma, büyük mutluluk ve keşifti. Hele küçük yaşlarda evde büyüklerin konuştuğu seçim ve siyaset sohbetlerini dün gibi hatırlıyorum. Ben ilk kez seçmen olarak 12 Eylül darbecilerinin yaptığı anayasa için evet-hayır oylamasına katılmıştım. Anayasanın ne olduğunu bilmeden bir gizli güç bizleri yönlendirerek, anayasaya evet deyin ki bu darbeciler gitsin diye sadece bize değil, bütün ülke insanına empoze ederek seçim sonuçlarını etkiledi. Nitekim o seçimlerde yüzde 92 oranın anayasaya evet oyu çıktı.
KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ?
1 Kasım 2015 seçimi için sandık başına giderken, geçmişi düşüneceğim.12 Eylül darbesi anayasası için verdiğim oydan sonra, 83 yılındaki genel seçimler Özal’ın seçilmesi, Anavatanlı yıllar, Demirel, Erbakan, Türkeş gibi eski siyasilere siyasi haklarını iade edilme referandumu, Anavatanın kaybederek, Demirel ve İnönü’nün hükümet kurması, Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz’ın kazandığı seçimler, Demirel’in Cumhurbaşkanı olması… Ecevit, Bahçeli, ve Mesut Yılmaz’ın hükümet kurmasına zemin hazırlayan seçimler, Erbakan’ın başbakanlığında Çiller ile birlikte kurduğu koalisyon hükümetine zemin hazırlayan seçimler… 28 Şubat süreci darbesinin siyasete müdahalesi, Ecevit’in başbakanlık yolunu açan seçimler. Ecevit’in hastaneden hasta yatağında Türkiye’yi idare etmesi ve AK Parti’nin siyaset sahnesine çıkması, Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasaklı olması, Abdullah Gül’ün kurduğu AK Parti hükümeti ve Erdoğan’ın Başbakan olarak hükümet kurduğu ve daha sonra üst üste seçim kazandığı AK partili yıllar. Son seçimde ise Cumhurbaşkanının halk tarafından direk olarak seçilmesi ve Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği seçimler.
 1 KASIM SEÇİMLERİNE NASIL GİDİYORUZ?
7 Haziran’da hiç kimsenin tek başına iktidar olamadığı genel seçimi yaşadık.  Seçimlerden sonra CHP ve MHP arasında koalisyon görüşmeleri, terörün artması, dış politikada gelişmeler ve özelliklede Türkiye’nin yeniden terör sarmanına girmesi. Son olarak başkent Ankara’da 102 kişinin öldüğü Türkiye’nin en kanlı terör olayı olan Ankara katliamı. Son 5 ayda yaşadıklarımız.  İşte bu ortamda Türkiye yarın (1 Kasım 2015 günü)  yeniden genel seçimlere gidiyor.
Şimdi zamanı durdurup,  7 Haziran 2015 seçimlerine giderken bu köşede yazdığım bir değerlendirmeyi sizlerin yüksek bilgisine sunmak istiyorum.  7 Haziran seçimleri ile ilgili yaptığım değerlendirme yazısından bir bölümü sizlerle paylaşmak istiyorum
7 HAZİRAN 2015 SEÇİMLERİNE GİDERKEN ( 6 HAZİRAN 2015)
Geçmiş 55 yıllık siyasi mücadele ve seçimlerle geçen koca bir ömür, Bu siyasi yarışta kimlere oy vermedik ki ne büyük umutlar, ne büyük beklentiler, ne güzel hayallerle sandık başına gidip, vatandaşlık görevini seçmen olarak yapmanın huzur ve mutluluğu içerisinde oylar verip, vekiller, bakanlar, başbakanlar ve cumhurbaşkanları seçmiştik. 7 Haziran’da yine sandık başına gideceğiz. Yine vekilleri seçeceğiz.  Seçim hiç bir parti için çantada keklik değil, Ak parti bugün önde gözüküyor olabilir, ancak bir önceki seçimde aldığı oyun altına inerse siyasi tartışmalar bitmeyecek ve daha da alevlenecektir. Bu seçim liderler seçimi olarak Türk siyasi tarihine geçecek. Siyasi hayatımızda önemli izler bırakacaktır. Bu seçimlerin en güzel tarafı liderlerin ve siyasetçilerin kavgalarına rağmen, seçmende hiç bir gerginliğin yaşanmaması. Seçmenler açısından Türkiye en sakin seçime gidiyor. 7 Haziran seçimlerinin millet, memleket ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum ve tüm siyasetçilerimize başarılar diliyorum.  (6 HAZİRAN 2015 GEBZE GAZETESİ)
Evet, hiç kimsenin iktidar olamadığı 7 Haziran 2015 seçimlerine Türkiye bu ortamda gitmiş, bizde bu ortamı daha seçim gününden bir gün önce 6 Haziran’da kaleme almıştım. Türkiye yarın 1 Kasım erken genel seçimleri için yeniden sandık başına gidiyor.  Peki, şimdi durum ne olacak seçim sonuçları nasıl çıkacak?
1 KASIM SEÇİMLERİNİ KİM KAZANACAK?
Acı ama gerçek şu. 7 Haziranda hangi ortamda seçime gidiyorsak bugün hiç bir fark yok. Hatta iç ve dış politikada durdum daha da ağır.  Anketlerin seçim sonuçları tahmini hemen hemen aynı. AK Partinin tek başına iktidar olup olmayacağı bıçak sırtında. Siyasi kulislerde seçimlerden sonra 5.  Partinin kurulacağından söz ediyor. Türkiye tarihi günler yaşıyor. Bizler gazeteci ve belgeselci olarak yaşadığımız bu tarihi günlere canlı şahitlik yapıyoruz 1 Kasım seçim sonuçları nasıl çıkarsa çıksın? Seçimlerde ister tek başına iktidar, isterse koalisyon çıksın.  Türkiye ve Türk siyaseti çok farkı bir döneme giriyor.  1 Kasım seçimleri Türk siyasi tarihi için bir milat ve dönüm noktası.  1 Kasım 2015 seçimlerinin şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.
7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDEN NE SONUÇ ÇIKMIŞTI?
TÜRKİYE GENELİ SEÇİM SONUÇLARI
%41.43 AK PARTİ (258 Milletvekili)
%25.01 CHP (132 Milletvekili)
%16.28 MHP (80 Milletvekili)
%13.39 HDP (80 Milletvekili)
KOCAELİ GENELİ SEÇİM SONUÇLARI
%46.41 AK PARTİ (6 Milletvekili)
%24.26 CHP  (3 Milletvekili)
%15.21 MHP (1 Milletvekili)
%7.66   HDP  (1 Milletvekili)
 Seçim sonuçları ve Türkiye’nin geleceği
 (İsmail KAHRAMAN Makale  8 Haziran 2015 Gebze gazetesi)
 7 Haziran 2015 genel seçimleri Türk siyasi tarihinde sebep ve sonuçları itibari ile çok konuşulacak ve çok tartışılacak. Gazeteci ve belgeselci olarak 7 Haziran seçimlerini yakından takip ederek seçim süreci ile ilgili birçok makale ve televizyon programı hazırlayarak tarihe not düşüp zamana noterlik yapmaya çalıştık. Gerçekten bu seçimler bugünden itibaren çok konuşulacak, siyaset bilimcileri ve siyaset araştırmacıları tarafından 7 Haziran seçimleri ile ilgili akademik çalışmalar bile yapılacaktır.
7 Haziran seçimleri ilk kez hiç meclise girebileceği tahmin edilmeyen HDP’nin yüzde 13 oranında oy olarak meclise girmesiyle meclis aritmetiği ve siyasi dengeler tümüyle değişmiş oldu. 1950 çok partili sisteme geçtikten sonra en uzun süre iktidar da kalma rekorunu elinde bulunduran AK Parti, meclis çoğunluğunu kaybederek iktidardan düştü. Bu seçimler daha henüz kesin sonuçlar açıklanmamasına rağmen erken seçimlerin konuşulduğu bir tartışma ile gündeme geldi. Kimin kiminle koalisyon yapacağı konuşulurken herkes birbirini suçlamaya ve ağır ithamlarda bulunmaya devam eden bir gerginlik ortamını sürdürdü. Özetle, 7 Haziran seçimleri Türk siyasi tarihinde daha çok konuşulacak. Sebep ve sonuçları çok daha fazla tartışılacak.
Seçim süreci ile ilgili birçok makale kaleme almıştım. O makalelerin özetini sizlerle paylaşıyor. Ayrıntısını www.gebzegazetesi.com köşesinden okumaya davet ediyorum.
7 Haziran seçimleri Türkiye’nin geleceği açısından da önemli. Şuan nasıl bir hükûmetin kurulacağı belli değil, liderler birbirini suçluyor. Anahtar parti olan MHP’nin koalisyonlara kapıyı kapatması siyasette kilitlenmeyi gündeme getirdi. Belirsizlik ortamı döviz ve borsayı fırlatırken, ekonomideki istikrarsızlık iş adamlarının korkulu rüyası oldu. Bu seçimler ile ilgili liderler önemli açıklamalar yaptı. Seçimler ile ilgili ulusal basın çok önemli yorumlar yaparken dünya kamuoyu seçimler ile yakından ilgilendi. Bizde www.kocaeligebze.tv olarak seçimler ile ilgili canlı bir makaleyi hazırlayarak bu makalede liderin konuşmalarını seçim sonuçlarını ve seçim yorumlarını sizler ile ve kamuoyu ile paylaştık. Bu makaleye Kocaeli gebze tv’ nin http://kocaeligebze.tv/v/43713/smail-kahramanla-canli-makale–turkiye-genel-secimleri—7-mayis#.VXWGps_tmko Linkinden izleyebilirsiniz
7 HAZİRAN GENEL SEÇİM SONUÇLARI
7 Haziran genel seçimleri ile ilgili gazetemiz geniş bir araştırma yaparak yazılar kaleme aldı. Türkiye genelinde Kocaeli’nde seçim sonuçlarını en iyi şekilde değerlendirirken, Kocaeli bölgesinden bugüne kadar mecliste milletvekilliği yapanların listesini de kamuoyu ile de paylaştı. Ayrıca Kocaeli’nden milletvekili seçilen milletvekillerimizin kimliklerini ayrıntılı bir şekilde paylaştı. Bu satırlarımızı yazdığımız saatlerde MHP ve HDP’de milletvekilliği netleşmemişti. Gazetemizde yer alan haber, 1. Dönemden 24. Döneme Kocaeli Milletvekilleri ve yeni seçilen milletvekillerin özgeçmişlerini www.gebzegazetesi.com adresindeki köşemden okuyabilirsiniz.
TÜRKİYE GENELİ 
%41.43 AK PARTİ (258 Milletvekili)
%25.01 CHP (132 Milletvekili)
%16.28 MHP (80 Milletvekili)
%13.39 HDP (80 Milletvekili)
KOCAELİ 
%46.41 AK PARTİ (6 Milletvekili)
%24.26 CHP  (3 Milletvekili)
%15.21 MHP (1 Milletvekili)
%7.66   HDP  (1 Milletvekili)
GAZETEMİZDE YAYINLANAN HABER
7 Haziran seçimleri Türkiye’de tabloyu değiştirdi. AK Parti’nin Cumhuriyet tarihinde ilk kez  üst üste 4.kez seçim zaferiyle sonuçlanan 7 Haziran seçimlerinde Kocaeli’de Milletvekili dağılımı değişti. Buna göre Kocaeli’de AK Parti 6, CHP 3, MHP 2 vekil çıkardı.
Türkiye seçimini yaptı. 7 Haziran Genel Seçimleri ülke genelinde ilginç bir tabloyu ortaya çıkardı.  AK Parti’nin %42 oranında birinci olduğu, HDP’nin barajı geçtiği genel seçimlerde Kocaeli’de de tablo değişti. Resmi olmayan sonuçlara göre Kocaeli’de AK Parti %46 ile birinci olurken, CHP %24, MHP %15, HDP %7 oy aldı. Seçim Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’de de AK Parti’nin zaferiyle sona ererken, CHP oy kaybı, MHP ise oy artışı sağladı.
TABLO DEĞİŞTİ
12 Haziran 2011 Genel seçimlerinde 7 AK Parti, 3 CHP, 1 MHP olan tablo, Kocaeli’de bu kez değişti. Resmi olmayan sonuçlara göre ilimizde AK Parti 6, CHP 3, MHP 2 Milletvekili çıkarmayı başardı. Böylelikle son seçimlerde 7-3-1 olan tablo Kocaeli’de 6-3-2’ye döndü. Bu sonuçlarla Gebze’den Cemalettin Kaflı, Tahsin Tarhan ve Lütfü Türkkan parlamentoda Kocaeli’yi temsil etme hakkı kazandı. Yeni dönemde TBMM’de Gebze’den yine 3 Milletvekili yer alacak.
TÜRKİYE’Yİ NASIL BİR SÜREÇ BEKLİYOR
Türkiye’nin Kader seçimi olarak görülen 7 Haziran’da ortaya çıkan tablo tek başına iktidarı mümkün kılmıyor. Herhangi bir parti 276 milletvekili sayısını yakalayamadığı için koalisyon yolu gözüküyor. AK Parti eğer Koalisyon kuramazsa, diğer üç partide Koalisyon ortağı olmazsa ufukta erken seçim gözüküyor. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’i feshetme ve seçimleri yenileme yetkisi bulunuyor. Tüm bu soruların cevabını önümüzde ki günlerde göreceğiz. (8 Haziran 2015  Gebze gazetesi)
Seçim heyecanı neden yok? 
(5 Mayıs 2015  Gebze gazetesi İsmail Kahraman makale)
Türkiye genel seçime gidiyor. 7 Haziran 2015 tarihinde Türkiye’nin en önemli seçimi yapılacak. 7 Haziran seçimleri sadece bir genel seçim değil, Türk Siyasetini yakından ilgilendirecek Türkiye’nin başkanlık sistemine geçip geçmeyeceğinin de oylanacağı bir seçim. Bu seçim için tüm siyasetçiler meydanlarda. Sadece siyasetçiler değil, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan da, toplu açılış törenleri adı altında meydanlara çıkıp konuşmalar yapıyor.
Seçimlere 23 gün var. Kamuoyuna baktığımız da vatandaşlarda seçim heyecanı yok. Miting alanları heyecanlı değil, liderlerin yaptığı vaatler sıradan gibi. Direk ekonomiyi ilgilendiren açıklamalara ve vaatlere rağmen vatandaşta halen seçim heyecanı yok. Parti liderleri neredeyse vatandaşa ekonomik olarak çalışmadan maaş bile verme vaadinde bulunuyor.
Bu seçimde ilk defa vatandaşın ekonomik gücü ilgi alanına girdi. Önceden laiklik, din, Atatürkçülük ve diğer değerler üzerinden siyaset yapılıyordu. Bu kez bu tür olayların olmamasına rağmen, parti liderlerinin bol keseden vaatten bulunmasına da vatandaş nedense ilgi göstermiyor, seçimlere heyecan duymuyor.
Vatandaşın seçime ilgi duymaması her bakımdan önemli. Bu bir anlamda vatandaşın umudunu yitirdiğinin de işareti olabilir. Seçimlerde vatandaş karşısına çıkan milletvekili adayları seçimlerden sonra ortada gözükmüyor.
İsterse bir anket yapılsın. Şuan Kocaeli bölgesi ve Gebze sokaklarında acaba kaç kişi kendilerini Ankara’da temsil eden milletvekillerinin isimleri tek tek sayabilecek. Bu konuda bir anket yapılsa vatandaş neden seçime ilgi göstermediği daha iyi anlaşılacak. CHP dahil tüm partiler adaylarını Ankara’dan tespit ettiler. AK Parti bile hiç tahmin edilmeyen bir aday listesi ile vatandaş karşısına çıktı. MHP ise birinci sıraya Kocaeli ile ilgisi olmayan bir adayı getirip oturttu.  Elbette adaşlarımızın şahsına bir şey söylemiyoruz. Her biri çok değerli ve kıymetli isimler. Ancak bunun vatandaş nezdinde fazla bir yeri yok. Aday tespiti sırasında bile aday adayları vatandaştan fazla bir şey istemedi. Parti teşkilatları bile adayların tespitinde etkin olmadı. Bu durum adaylara karşı ister istemez vatandaş nezdinde bir mesafe bıraktı. Dolayısıyla vatandaş tespit edemediğim adayın seçimine neden ilgi göstereyim sorununu sormaya başladı.
Bu seçim her bakımdan önemli. Seçimlerde nasıl sonuç alınacağı henüz belli değil, bütün denklemler meclisin dördüncü partisi HDP nin barajı aşıp aşmayacağı üzerine kurulmuş durumda. Seçim anketlerinde çok farklı sonuçlar gündeme geliyor. Bakalım HDP barajı aşacak mı aşmayacak mı? Her şey HDP’nin barajı aşıp aşmamasına bağlı.
Şayet, HDP barajı aşıp meclise girerse yeniden koalisyonlar kapısı açılırsa bu kez yeni bir seçimin gündemde olduğu siyasi gözlemciler tarafından dillendiriliyor. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan seçimlerden birinci çıkan partiye oda muhtemel ak parti hükümeti kurma görevi verecek. Ancak koalisyon görüşmelerinde istenen sonuç alınamayacağı için sayın Erdoğan yetkisini kullanarak meclisi fesh edip Türkiye’yi erken seçime götürmeyi de planladığı siyasi kulislerde şimdiden konuşuluyor. Seçimlerde vatandaşların heyecanı olmasa da Ankara ve siyasiler çok heyecanlı bakalım seçimlerden sonra neler yaşayacağız. Hep birlikte göreceğiz. (5 Mayıs 2015  Gebze gazetesi)
 Türkiye seçim yorgunu  
( İsmail KAHRAMAN  Makale 7 Hazıran 2015 Gebze gazetesi)
Genel seçimler için dün sandık başına giderek oyumuzu kullandık. İstediğimiz partiye oyumuzu vererek vatandaşlık görevimizi yaptık. Türkiye son 15 ayda 3 seçim yaşadı. Değim yerinde ise tam anlamı ile seçim yorgunuyuz. Geçen yıl mart ayında yapılan yerel seçimlerden sonra Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gittik. Dün de 7 Haziran 2015 tarihinde genel seçimler için sandık başına giderek vekillerimizi seçtik. Tam anlamı ile seçim yorgunuyuz. Yorucu ve yoğun bir seçim sürecinden çıktık.
Artık önümüzde 4 yıla yakın bir süre seçim yok. 4 yıl süre ile rahat edeceğiz. Seçim gerginliğinden uzak bir hava yaşayacağız. İnşallah dün yapılan seçimler millet ve memleketimize hayırlı olur. Birlik ve beraberliğimiz pekişir. Gerçekten kıran kırana birçok ilklerin yaşandığı gerginliklerin tavan yaptığı birçok komple teorilerinin ürettiği seçim sürecini dün noktalamış olduk.
OYUMU KULLANDIKTAN SONRA YAZMAYA BAŞLADIM
Torunum 3 yaşındaki Asım Eymen ile sandık başına gidip, oyumu kullandıktan sonra bu satırları yazmaya başladım. Henüz kimin kazandığı belli değildi. Tam anlamı ile belirsiz sonuçların ne olacağını merak edilen bir seçim ile ilgili yorum yapmakta oldukça zor. Önemli olan zoru başarmak ve sonuçlar belli olmadan yorum yapabilmek.
Akşam geç saatlerde seçmenin eğilimi kimin kazandığı, Türkiye gelecek 4 yılda kimin yöneteceği belli olacak. Kazananlar ve kaybedenler ortaya çıkacak. Önemli olan seçim sonuçlarını hazmedebilmek, demokrasinin en güzel tarafı 4 yıldan 4 yıla da olsa sandık başına gitmek, bizi yönetecek insanları kendi oyumuzla tespit edebilmek.
Kazananların yanında kaybedenlere de tarihi görev düşüyor. Gergin geçen, ağır itham ve suçlamaların yapıldığı tarafların birbirini adeta yok etmeye çalıştığı bir seçim sürecinden sonra birlik ve beraberliği sağlamak biraz zor olsa gerek. Kazananlar mutlaka sadece kendilerine oy verenlerin değil, oy vermeyenlerin de milletvekili, bakan ve başbakanı olduğu onlara kabul ettirmesi, onların gönüllerini kazanarak Türkiye’yi huzur ve barış ortamı içine getirmeleri gerekiyor.
SEÇİMLERDEN SONRA NE OLACAK?
Seçim sonuçları ne olursa olsun, seçimleri kim kazanırsa kazansın hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu seçimler her bakımdan bir milat. Seçim sonuçları uzun süre tartışılacak. Türkiye’nin yapısal bir değişikliğe girip girmeyeceği, başkanlık sisteminin gelip gelmeyeceği tartışma konusu olacak. Bu seçimler Türkiye’nin farklı bir kulvara girdiğini de göstermiş olacak.
Seçimler ile ilgili bugüne kadar birçok yazı yazdım. En son geçtiğimiz cumartesi günü yazdığım yazıda birçok konuya değenmiş ve değim yerinde ise,  Türkiye’nin kader seçimi olan Türkiye’yi geleceğe hazırlayacak, seçim ile ilgili görüşlerimi sizinle paylaşmıştım. İsterseniz cumartesi günü yazdığım köşeyi http://www.gebzegazetesi.com/siyaset/54-milyon-secmen-550-vekil-sececek-h2401.html linkinden okuyabilirsiniz.
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ VE BAŞKANLIK SİSTEMİ
Bu seçim Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinden sonra bizzat cumhurbaşkanının da seçim meydanına çıkarak konuşmalar yaptığı bir seçim olarak Türk demokrasi tarihine geçmiş oldu. Bu seçimler Cumhurbaşkanlığı makamının başkanlık sistemi haline dönüp dönmeyeceğinin de bir oylaması niteliğinde oldu. İsterseniz, Ağustos 2014 tarihine dönelim, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili kaleme aldığım yazıları sizlerle paylaşalım.  Bu yazınmın tamamını www.gebzegazetesi.com adresindeki köşemden okuyabilirsiniz
FOTO
7 Haziran 2015 tarihli Türkiye’nin geleceğini belirleyecek, genel seçimlerde torunum Asım Eymen ile birlikte sandık başına giderek oy kullanıp tarihe not düşüp zamana noterlik yaptık.
CUMHURBAŞKANI KİM OLACAK?
( İsmail Kahraman :9 Agustos 2014, Cumartesi  Gebze gazetesi )
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Üç adaylı Cumhurbaşkanlığı yarışı yarın yapılacak seçimlerle noktalanacak. Muhtemelen ilk turda seçim sonuçları da belli olacak ve Türkiye Cumhuriyeti 12.Cumhurbaşkanını seçecek.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri hep nedameli oldu, sıkıntılar yaşandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan ünümüze 11 Cumhurbaşkanı görev yaptı. Ancak bu seçim halkın direk kendisi tarafından oylarıyla seçilecek olmasıyla önem kazanmış oluyor.
Yarın oylarımızı kullanmak üzere sandık başına gideceğiz. Üç adaylı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde herkes oyunu istediği ardaya verecek ve Cumhurbaşkanın seçecek. Kimin cumhurbaşkanı olacağı merak konusu. Seçimler Başbakan Erdoğan ile Çatı Aday Ekmeleddin İhsanoğlu arasında geçecek.
 ÜÇ ADAY YARIŞIYOR
Yarın yapılacak seçimlerden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, Türkiye’de yeni bir dönemin başlayacağı mutlak gözüküyor. Daha önce Meclis’e karşı bir anlamda sorumlu olan Cumhurbaşkanı halkın oyuyla seçildiği için Başkanlık dönemi ve yetkisi kullanılacaktır.
Türkiye adım adım Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyor. Millet tarihte ilk kez kendi Cumhurbaşkanını, kendi oylarıyla seçecek. 10 Ağustos’da sandık başına gidecek Türkiye son viraja girdi.
Seçimlerde İslam Konferansı Eski Genel Sekreteri, MHP ve CHP’nin Çatı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ile AK Parti Genel başkanı ve başbakan Erdoğan ile HDP Adayı Selahattin Demirtaş yarışacak.
Bu yaz Türkiye’de oldukça sıcak geçti. Zira 10 Ağustos’da sandık başına gidecek olan ülkemizde seçim kampanyaları da 11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayına denk gelmişti. Rahmet ve bereket ayının bu manevi havasıyla birlikte, Cumhurbaşkanı adayları kendilerine, parti teşkilatları adaylarına destek aradı. Başbakan Erdoğan’ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan tanıyorum. Ekmelediin İhsanoğlu’nu ise 20 yıl önce İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA)nın İstanbul’da ki toplantısında tanımıştım.
Evet ilk turu en az Üç adayla geçmesi beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde müthiş bir çekişme, büyük bir yarış yaşanacak. AK Parti adayı başbakan Erdoğan kazanırsa, Parti’nin geleceği ne olacak, Genel Başkan ve Başbakan kim olacak, AK Parti eski gücünü koruyabilecek mi sorusu cevabını ararken, Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanı seçilirse, Türkiye’nin yeni vizyonu nasıl olacak herkes bunu merak ediyor.
Evet sonuç olarak yukarıda adayların kimliklerini sizlerle paylaştık. Yarın, yani 10 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanarak tarihe tanıklık edeceğiz. Türkiye’de Başkanlık döneminin başlayacağı, Başbakan’dan daha çok Cumhurbaşkanının ön planda olacağı bir ülke konumunda olacağız. Türkiye, Başbakan kim olacak diye tartışsa da önemli olan kimin cumhurbaşkanı seçileceği ve nasıl bir Cumhurbaşkanlığı görevi yapacağını merak ediyor, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin milletimize ve memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili daha önce yazdığım köşe yazımı aşağıda ki linkten okuyabilirsiniz.
http://www.gebzegazetesi.com/Koseyazisi-9644-cumhurbaskani-kim-secilecek.html
 YENİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ
( İsmail Kahraman 12 Agustos 2014, Salı Gebze gazetesi )
Araştırmacı – Gazeteci ve Devr-i Alem Belgesel program yapımcısı olarak bütün yoğunluğuma rağmen her gün yazı yazmayı ihmal etmiyorum. Çünkü günlük yazılarımla o günün tarihini  belgeselleştirip, deyim yerindeyse tarihe not düşüp zamana noterlik yapıyorum. Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile ilgili yazılar kaleme alıp canlı makaleler ile www.devrialem.tv ve www.kocaeligebze.tv´den kamuoyu ile paylaştım. Bu yazılarımın linkini sizlerle paylaşıyorum.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine vatandaş olarak katılıp sandıklarda oyumuzu kullanarak tarihi bir ana hep birlikte şahitlik yaptık. İlk kez halkın doğrudan katıldığı seçimle Cumhurbaşkanını seçtik. Geçmişe değil geleceğe bakmak gerekiyor. Beğensek de beğenmesek de sayın Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı oldu. Böylece Türkiye de yeni bir dönemde başlamış oluyor.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısıyla ile canlı bir makale hazırlayarak yorumlarımı kamuoyu ile www.devrialem.tv ve www.kocaeligebze.tv´den sıcağı sıcağına paylaştım. Amacım tarihe not düşüp zamana noterlik yapmaktı. Canlı makalede Türkiye´nin Cumhurbaşkanlığı seçim süreçleri ile son dönem yapılan seçimi kendime göre yorumlayıp yeni Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan´ın nasıl Cumhurbaşkanı seçildiğini, Kasımpaşa´nın küçük bir mahallesinden Çankaya köşküne giden başarı hikayesini sizlerle paylaşmak istedim. Bu makalemiwww.devrialem.tv ve www.kocaeligebze.tv´den paylaşabilirisiniz.
BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR
Hiçbir başarı tesadüfi değildir. 12 yılda 9 seçime girip her seçimde de başarısını tescil eden bir lider olarak Sayın Erdoğan´ın Cumhurbaşkanı seçilmesini gerek yurt içi gerekse de yurt dışında yankıları sürecek, önümüzdeki dönemde değişik tartışmalarda olacaktır. Biz bir durum tespiti yaparak Devr-i Alem Belgesel Programı tarihe not düşüp zamana noterlik yaptık.
Bir belgeselci olarak önemli anları belgeselleştirmek üzere o gün cereyan eden olayları yorumlayarak hem kalemle yazıya dökmek ve tarihe not düşmek geleneğini sürdürüyorum. Önemli bir ana ve olaya şahitlik ettik millet olarak. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan günümüze cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halk direk olarak söz sahibi oldu. Kendisini yönetecek temsile edecek cumhurbaşkanını seçmek üzere Ağustos 2014 de sandık başına gitti. Seçime katılan yüzde 74’ün yüzde 52’sinin oyunu alan Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanını oldu. Rakipleri çatı aday olarak bilinen başta CHP ve MHP olmak üzere bir çok partinin adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu idi. Bir diğer rakibi ise Selahattin Demirtaş. 3 adaylı bir seçim yarışı gerçekleşti. Kıran kırana bir mücadele yapıldı. Ve başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğan ipi göğüsleyerek Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanını seçildi. Bu bir dönüm noktasıydı. Bu Türkiye’nin yeniden dizayn  edileceğinin de başlangıcıydı. Zira Sayın Erdoğan sürekli mitinglerinde, ekranlarda yeni Türkiye’den söz ediyordu. Ve aktif bir Cumhurbaşkanından söz ediyordu. Ben küçükken şunu düşünmüşümdür. Başbakan sürekli ön plandaydı. Cumhurbaşkanlarını biz tanımıyorduk. Başbakan yukarı başbakan aşağı.. Hep akılımda neden devletin en büyük başı en büyük yetkilisi olan  Cumhurbaşkanı neden duyulmaz ve tanınmazdı.  53 54 yaşındayım ve hemen hemen 48 yıllık geçmişi yakından biliyorum. Cumhurbaşkanları gördük, özellikle Fahri Korutürk. Fahri Korutürk’ten sonra cumhurbaşkanı seçilememesi sistemin kilitlendiği için de 80 yılında askeri darbe olması ve ilk kez devlet başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı için referandumlar halk oylaması ve Evren’e verilen oy yüzde 92. Rakipsizdi.  Silahların gölgesinde öyle bir propaganda yapılmıştı ki 80 sonrası o ihtilalden sonra – siz evet diyin yoksa bunlar gitmez- şeklinde bir kara propaganda yapılmıştı.
Evren’in ardından büyük halk desteğiyle Başbakan olan Özal, daha sonra Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet sezer cumhurbaşkanlığı yaptı. 2007 yılında 367 krizine rağmen yine AK Parti’nin kurucularından Abdullah Gül 7 yıl boyunca Cumhurbaşkanlığı yaptı. Şimdi ise ilk kez halkın oylarıyla seçilen bir cumhurbaşkanımız oldu ve bu da AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’a nasip oldu. Erdoğan halkın oylarıyla Cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi olarak tarihe geçti. Seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Erdoğan ile ilgili bu zaman kadar yazdığım bütün makaleleri www.gebzegazetesi.com ve www.belgeselyayincilik.com   (12 Ağustos 21014  Gebze gazetesi İsmail Kahraman makale)
Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir