Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Türk Dünyası Araştırmaları vakfında Devr-i Alem – Belgesel Yayıncılık
Mayıs 2014, Yıl 2014

Türk Dünyası Araştırmaları vakfında Devr-i Alem

Kültürümüzde vakfın ayrı bir yeri vardır. Vakıf kültürü vakıf medeniyeti peygamber efendimizden itibaren kurulmuş Türk İslam medeniye coğrafyasında geliştirilmiş çok önemli bir hizmettir. İmkân sahibi Müslümanlar, hizmetlerini vakıflar aracığıyla yaparlar. 10 binlerce vakıf asırlardan beri halen hayatını sürdürmekte ve hizmetlerine devam etmektedir. Bu vakıflardan birisi de Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı.

Önceki gün Türk Dünyası araştırmalar vakfının İstanbul’daki merkezini oğlum Emirhan Kahraman ile ziyaret ettim. Vakfın başkanı olan Közhan Yazgan Bey ve vakfın genel Müdürü Saadet Pınar Yıldırım hanımla söyleşiler yapıp vakıf çalışmaları ile ilgili bilgiler aldım. Türk dünyası araştırmaları vakfı Prof. Dr. Turan Yazgan Hoca başkanlığında kurulmuştu. Onun vefatından sonra bu hizmeti Gebzelilerinde damadı olan oğlu Közhan bey yürütüyor. Közhan beyin eşi Gebze’nin tanınmış ailelerinden bir dönem belediye başkanlığı da yapan Mehmet Üstündağ’ın yeğeni.

Vakıf merkezinde hem genel başkan ve hem de genel müdürle yaptığımız söyleşiyi bir canlı makale halene getirerek http://www.kocaeligebze.tv  ve hem de http://www.devrialem.tv’de canlı yayın haline getirdim.

Evet, gerçekten vakıf çok önemli hizmetler yapıyor. Önümüzdeki günlerde vakıf Türk Dünyası çocukları şarkı yarışmasını organize edecek. Birçok ülke üniversitesi olan vakıf çok sayıda öğrenciye de burs veriyor. Gerçekten güzel hizmetler yapan Türk dünyası araştırmaları vakfı ile ilgili canlı makalesini www.kocaeligebzetv’den izlemenizi istiyorum. Ayrınca vakfın resmi internet siteside vakfın kuruluşunda vakıf ile ilgili özel bilgilere yer veriyor. Oradan aldığımız bir bölümü sizlerle paylaşıyorum.

VAKIF İLE İLGİLİ BİLGİLER

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Prof. Dr. Turan Yazgan tarafından kurulmuştur.  Merkezimiz, Büyükşehir Belediye binasının arkasında; Ankaravî Mehmed Efendi Medresesi olarak bilinen binada bulunmaktadır.Yönetim kurulumuz; Prof. Dr. Şaban Karataş, Közhan Yazgan, Saadet Pınar Yıldırım, Mustafa Birim, Tevfik Yamantürk ve Varol Dereli ‘den oluşmaktadır.

TDAV ANKARAVİ MEHMED EFENDİ MEDRESESİ

Ankaravî Mehmed Efendi Medresesi olarak bilinen bu bina, Şeyhülislam Ankaralı Mehmed Efendi tarafından yaptırılmıştır. Vakfımız, 3 Kasım 1687‘de vefat eden, merkez binamızın banisi Şeyhülislam Ankaralı Mehmed Efendinin 300. ölüm yıl dönümünde metfun bulunduğu Kovacı Dede Cami’inde aziz ruhuna mevlit okutmuştur. Bu bina, Vakfımızın sağlam temellere oturmasında birinci derecede rol oynamıştır.

Bu sayfada Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nı kısaca tanıtmak ve son yıllardaki faaliyetlerini kamuoyuna duyurmak gayesi güdülmektedir. Şüphesiz bütün faaliyetlerimizi kitaplara sığdırmak mümkün değildir.

Türk Dünyası Terimini İlk Yerleştiren

Türk Dünyasının Müziğini Derleyip Korosuyla İlk Tanıtan

Türk Ülkelerine Toplu Olarak İlk Ulaşan

Türk Liderlerini Türkiye’ye İlk Getirip Tanıtan

Türk Topluluklarının Bayraklarını İlk Neşreden

Türk Ülkelerinde İlk Türkçe Eğitimi Başlatan

Türk Dünyası İle İlgili İlk Gençlik Şöleni Düzenleyen

Türk Dünyası İle İlgili İlk Çocuk Şöleni Düzenleyen

Türk Dünyası Ressamlarına İlk Resim Sergileri Açan

Türk Dünyası Tiyatrosunu Türkiye’de İlk olarak sahneleyen

Türk Ülkelerinde İlk Konferansları Gerçekleştiren

Türkiye’de İlk Türk Halkları Asamblesi Konferansını düzenleyen

Türkiye’de İlk Aksakallılar Konferansını düzenleyen

Türkiye’de İlk Türk Kadın Kurultayını gerçekleştiren

Türkler Arasında İlk Kültür Münasebetlerini Kuran

Türkleri Birbirlerine İlk Tanıtan

Türk Ülkelerinde Dilde Fikirde İşde Birlik İdealini Tekrar İlk Canlandıran

Türk Dünyasının Her Yerine İlk Damgasını Vuran

Türk Dünyasını Her Yönüyle Araştırıp; Müzik Yayınlarıyla, Kitap Yayınlarıyla, Dergi Yayınlarıyla, Takvim Yayınlarıyla Bütün Dünya’ya Kesintisiz İlk Duyuran Vakfımızdır.

Şimdiye kadar hiçbir faaliyetimizi kamuoyuna duyurmak için özel bir gayret sarf etmedik. Vakfımızı tanıtan hiçbir yazılı broşür veya kitap neşretmedik. Bunun maksadı: sadece maliyetinden kaçınmak değil, hizmetlerin yalnız ve yalnız Vakfın gayesi için yapılmakta olması ve hiçbir hizmetimizin veya faaliyetimizin başka hiçbir gayeye vasıta teşkil etmesinin, anlayışımıza ters düşmesidir. Bu sayfa bir mecburiyet karşısında meydana getirilmiştir. Faaliyetlerimize katılan binlerce dostumuzun, kardeşimizin şiddetle talep etmesi ve diğer taraftan milletvekillerimizden bizim faaliyetlerimiz yanında sıkıntılarımızı da bilenlerin bize yardımcı olmak için böyle bir yayına ihtiyaç olduğunu ısrarla belirtmiş olmaları bu yayının gerekçesidir.

Vakfımızın faaliyetlerini yürütürken gerekli olan finansmanı da bu faaliyetler içinde sağladığını, hiçbir şahıs veya kuruluştan yardım talep etmediğini belirtmemiz yerinde olur. Vakıfların bir çeşit dilencilik yaparak faaliyet yapmalarına başından beri karşıyız ve bunu vakıf kavramı ile asla Bağdaştıramıyoruz. Bu prensib dahilinde, devletten de sırf yardım maksadlı bir talebimiz olmamıştır. Bu sebeple Vakfımız daima güçlükler içinde hizmetlerini yürütmüş, devletle ve dostlarıyla gerçek karşılığı olan hizmetler ifa ederek gelir sağlamıştır. Hizmetlerimiz bu sebeple çok çeşitlidir. Yurt içinde ve dışında yürüttüğümüz eğitimden yayınlarımıza, gezilerimizden konserlerimize, seminerlerimizden kurultaylarımıza kadar pek çok sahada hem gelir sağlamakta, hem de hizmet gerçekleştirmekteyiz. Bu kadar çok faaliyetin bir kısmı, yalnız harcama kalemlerini oluştururken, bir kısmı da kendi kendini finanse eden veya başka hizmetleri de finanse eden gelir sağlamaktadırlar. Ancak bunların hiçbirisi Vakfın bünyesinden ayrı değildir, Vakıf bütün faaliyetleriyle bir bütündür. Bu arada birçok faaliyetimizi de ister istemez ihmal etmek zorunda kaldık. Meselâ: Vakfımızın kuruluşundan bu yana getirttiği misafirlerimizin, değil resimlerini bulmak, isimlerini bile saymak mümkün olmadığı için, bu yayında misafirlerimizle ilgili bir bölümü son yıllara dandırmak zorunda kaldık. Biz, faaliyetlerimizi misafirlerimiz sayesinde genişlettik. Onlara daima şükran borçluyuz. Bunlar arasında cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, meclis başkanı ve yardımcıları, yazarlar birliği, ressamlar birliği gibi kuruluşların başkanları ve yardımcıları, rektörler, dekanlar, ilim adamları, her dalda sanatkârlar, çeşitli vakıf ve yardım kuruluşlarının başkanları, temsilcileri bulunmaktadır.

Bu vesile ile, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak, şimdiye kadar faaliyetlerimize ne sıfatla olursa olsun katılan, hizmetlerimizin ifasında ne sıfatla olursa olsun vazife gören, eserlerimizi, dergilerimizi yazan-okuyan, konferanslarımızı veren-dinleyen, seminerlerimizde, kurslarımızda öğreten-öğrenen, yemeklerimizde bulunan, yiyen… her ne sebeple olursa olsun bizimle maddeten veya manen beraber olan herkese, her kuruluşa ve devletimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bu dünyada hiç kimse, hiçbir kuruluş, hiçbir şart altında, hiçbir şekilde tek başına bir şey yapamaz. Bizimle beraber olanlara sonsuz teşekkürler

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir