Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Ulaşım sorunu çözülebilecek mi? – Belgesel Yayıncılık
2015, Aralık 2015

Ulaşım sorunu çözülebilecek mi?

Medeniyet ve uygarlığın şartı “Yol, su, elektrik ve telefon” hizmetleridir. Gerçekten Türkiye’nin birçok bölgesi yıllarca medeniyetin temel nitelikleri olan yol, su, elektrik ve telefona hasretti. Özellikle bizim kuşak şehirlere yaya gider, suyu uzaktan sırtlarında taşır, elektriği ise ancak şehirlerde görür, telefonla ise askere geldiklerinde tanışırlardı.

Artık o günler uzakta kaldı. Özellikle rahmetli Özal’dan sonra Türkiye’de birçok köye yol, su, elektrik ulaştı. AK Parti lideri Tayyip Erdoğan’ın duble yol projesi ile büyük bir ulaşım hamlesi başlatıldı. Ölüm yolu haline gelen şehirler arası birçok yol duble yollarla rahatladı.
Hava yollarına ve havalimanlarına son yıllarda önem verilmesi insanların uçakla tanışmasına sebep oldu. Yine bizim kuşak çocukluk yıllarında uçağı kuş misali havada görüyordu. Artık bizler kuş olup uçaklarla kıtalar arası seyahat etmeye başladık. Türkiye’nin birçok yerine uçaklarla gidiyoruz.
Telefon gerçekten çok önemli. Hiç unutmuyorum. Askerde telefonun ahizesi ile çektirdiğim fotoğraf halen albümümü süslüyor. Şimdi cep telefonları, akıllı telefonlar, internet ve bilişim teknolojilerinin tüm imkânlarını kullanıyoruz. Önceden gazeteye basacağımız bir fotoğrafı en az üç günde İstanbul’da klişe yaparak, gazeteye basabiliyorduk. Şimdi ise anında canlı yayınlar ile haberler ulaştırıyoruz. Muhteşem bir gelişme…
TRAFİK SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Ulaşım ve iletişimin tüm imkânlarını kullanırken, Gebze gibi büyük şehirlerde çok büyük trafik sorunu yaşıyoruz. Şehir içerisinde hava biraz yağışlı olduğunda araçla seyahat etmek mümkün değil. İşçilerin en büyük sorunu trafik sorunudur. Trafik her geçen gün daha da kilitleniyor. Yakın bir gelecekte bugünleri de arayacağız. Mevcut yollar, Gebze’nin büyümesine cevap vermeyecek ve tamamen iflas edecek. Bir an önce ulaşım sorununa çözüm aranmalı, 2023’ün ulaşım planları yapılmalıdır.
GEBZE BÖLGESİNDEKİ ULAŞIM YATIRIMLARI
Gebze bölgesinde ciddi anlamda hükümetin altyapı ve ulaşımla ilgili yatırımları var. Bu yatırımlar çok önemli. Başta Körfez Geçiş Köprüsü, otoyollar, hızlı tren, hafif raylı ulaşım, İstanbul metrosu ile bağlantı, İzmit – Gebze arasındaki ulaşım sorununun çözümü, Gebze’yi 3. Havalimanına bağlayacak hızlı tren hattı en önemli projeler. Bu projelerle ilgili ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaşıyorum.
TOPÇULAR BİTİYOR, ANİBAL BAŞLIYOR
Belediye Başkanı Köşker yaptığı açıklamada; “ Hızlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Zaten normal süresi 25 Aralık’tı. 25 Aralık’tan sonra bitecek. İnşallah böyle giderse bitecek. Vatandaşımız bu iki tarafta yaşanan hem Darıca’daki hem de İstasyon Mahallesi’ndeki şehir içi trafiği de rahatlamış olacak. Bu insanlar iki ilçe arasına girmek için şehir içine girmek durumunda kalıyordu. Şimdi şehir içine girmeden iki mahalle dağılmış olacak. Köprülü kavşakla birlikte yan bağlantı yolları da bitmiş olacak” dedi. Bu projenin tamamlanması ile birlikte Gebze’lilerin merakla beklediği Anibal Kavşağı projesinin de başlayacağını söyleyen Köşker; “Osmangazi Köprüsü’nden Beylikbağı’na kadar ciddi bir trafik sorunu vardı. Burasıyla birlikte burası rahatlamış olacak. Buranın ardından Anibal projesi başlayacak. İkisini aynı anda trafik yoğunluğu yaşanır diye müsaade etmedik. Aralık gibi de Anibal başlayacak. Oda bittikten sonra yan yollar tek yön olacak. Dolayısıyla şehir içinde trafik akışı da büyük ölçüde rahatlamış olacak” dedi.
GEBZE’YE METRO GELİYOR
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde raylı sistemi gören ve kolay ulaşım talep eden vatandaşlar yıllardır Kocaelili siyasilerin söylemleriyle kandırılıyor. Kentli sonunda raylı ulaşıma kavuşacak. Kartal Kadıköy metrosu Gebze’ye kadar uzatılacak.
KÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜ BİTMEK ÜZERE
Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Projesi, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometreyi kapsıyor. Yapım çalışmalarının devam ettiği Gebze-Gemlik kesiminde yüzde 89, Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde ise yüzde 81, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde yüzde 74 olmak üzere dev projenin tamamında yüzde 50’lik fiziksel gerçekleşme sağlandığı belirtildi. Projenin Nisan ayında tamamlanması bekleniyor.
Sonuç olarak yol yoksa medeniyette yoktur. Yol medeniyet ve her şeydir. Trafikte geçirdiğimiz zaman bir ömür törpüsü. Bölgemizin en büyük sorunu ulaşım ve yol. İnanıyoruz bu dönem ulaşım sorunu çözülür.
Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bayan | mersinescorthande.com | trt 1 canlı