Haziran 2014, Yıl 2014

Vakıf hizmetlerinin önemi

Devri Alem belgesel programı olarak yaklaşık iki haftadır Güneydoğu’da gerçekleştirdiğimiz çalışmaları bitirdik. Devri Alem ekibi olarak Malatya, Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Siirt, Adıyaman, Gaziantep’de gerçekleştirdiğimiz çalışmaların sonuna geldik. Önümüzde ki aylarda yayınlayacağımız Mezopotamya Belgeseli için oldukça kapsamlı bir çalışma yürüttük.

  Son olarak gittiğimiz Gaziantep’de Vakıflar Genel Müdürü İsa Güven ile röportaj gerçekleştirdik. Yaptığımız röportajı sizler için yayınlıyorum: “hizmet alanımızda iki il var. Gaziantep ve Kilis illerimizde vakıflara ait toplam 100 eser var. Bunların 50 tanesini restore ettik, hedefimiz 2015 yılı sonuna kadar restore edilmemiş eser bırakmamak. Yıkık, kullanılmayan eser bölgemiz dahilinde yoktur. 2015 yılına kadar yapacağımız restorasyonlarda da zamanla yapılan yanlış müdahaleleri ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Kilis’de 30 eserimiz mevcut fakat Gaziantep il ve ilçelerde 70 eser var. Vakıf ruhu olan toplumlarda huzur ve barış daim olur, Vakıf ruhunun olmadığı toplumlarda savaş ve fakirlik hep ön plandadır. Vakıf insana değer verdiği için ilelebet insanın bir arada ve huzur içinde yaşamasını sağlayan en güzel düşüncedir. Bizim inancımızda şöyle bir düşünce vardır: komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir denilir. Bu anlayışla vakıf ruhuna sahip olan toplumlar her zaman fakiri, düşkünü gözlediği için onlar daima yaşamışlardır. İşte Osmanlı bunun en güzel örneği. Dünyaya 600 yıl hükmetmesinin temelinde vakıf anlayışı ve vakıflar vardır. 1870’li yıllarda Gaziantep’in nüfusu 54 bindi. Vakıf sayısı ise 168 idi. Bugün nüfus 1.5 milyon, cumhuriyet döneminde kurulan vakıf sayısı 40. Biz vakıf anlayışını insanlara anlattığımız takdirde insanlarımız kadir şinastır, mutlaka vakıf ve hayır hizmetlerine yönelir. Bizim kurtuluşumuz vakıf anlayışında.”dedi.

VAKIF ESERLERİNİ KORUYALIM

İsa bey son mesajında ise vakıf eserlerini çoğaltalım, bize atalarımızdan yadigar kalan vakıf eserlerini ayakta tutalım. Onlara zarar vermeyelim. Korumasak dahil zarar vermeyelim.” Diye konuştu.

Vakıflar bölge Müdürü İsa Güven’e bu keyifli sohbetten sonra teşekkürlerimizi ilettik. Devri Alem olarak Gaziantep’i gezdik, vakıf eserlerini gördük. Müzeyi gördük.

  Böylelikle Güneydoğuda’da ki gezimizin sonuna geldik. Geniş kapsamlı hazırladığımız belgeseli yakın bir zamanda bir çok televizyon kanalından ve internet sitelerinden izleyebileceksiniz. Sizlerde internet televizyonumuz olan www.kocaeligebze.tv ve www.devrialem.tv adreslerinden gerçekleştirdiğimiz yayınları izleyebilirsiniz.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir