Notice: wp_enqueue_script hatalı çağırıldı. Betikler ve stiller wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, ya da login_enqueue_scripts kancalarından önce kayıt edilmemeli ya da sıraya alınmamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 3.3.0 sürümünde eklendi.) in /home/belgesel/public_html/wp-includes/functions.php on line 4152
Vali Güzeloğlu’ndan güzel projeler – Belgesel Yayıncılık
2015, Aralık 2015

Vali Güzeloğlu’ndan güzel projeler

Kocaeli Valisi Sayın Hasan Basri Güzloğlu, Eylül ayında Mersin’den Kocaeli’ye 2014 Eylül ayında Vali olarak atandı. 1 Ekim 2014 tarihinde de Kocaeli’de göreve başladı. Göreve başladığının haftasında kendisini Gebze’deki makamında görüşmüştük. Daha sonra bir çok toplantıda görüşüp çalışlmalarını takip etme ve açıklamalarını takip etme Kocaeli ile ilgili çalışmaları yakından izleme imkanım oldu.

Zaman zaman Sayın Valimize hitaben yazdığımız haber yorum yazılarımızın dikkate alınması ise bizi sevindirdi. Örneğin Akçokoca gazinin Kandıraki Lokmanlı köyündeki Karargah merkezi ve gerçek türbesi ile ilgili yazdığımız yazılarla ilgilenen valimiz kültür müdürü başkanlığında heyet görevlendirip araştırma yaptırdı ve yazılarımızın haklı olduğu ortaya çıktı şu anda sözünü ettiğimiz bölge valimiz Güzeloğlu’nu özel ilgisi sayesinde koruma altına alınarak kültür tarihimize kazandırıldı kendisine bir kez daha teşekkür etmeyi borç biliyoruz.

KOCAELİ YAŞANILIR KENT OLMALI

Her valimizin ayrı özelliği var, Kocaeli’de gazetecilik yaptığım 35 yıl içerisinde bir çok vali tanıdım, halen bazıları ile görüşüyorum bazıları da ebedi aleme göç ettiler. Bu valiler içinde merhum İhsan Dede ile Ercan Topaca’nın ayrı bir yeri var. Her iki valimiz Kocael’nin sorunlarına parmak basan özellikle eğitim çevre konusunda ciddi hizmetler yapan isimler, merhum Dede’nin eğitim noktasında çalışmalarını unutmak zor, gerçekten Kocaeli bölgesinde eğitim seferberliği düzenlemiş eğitime katkı sağlatmış, hatta ‘Kocaeli Atılım Vakf’ kurarak bu vakıf sayesinde Kocaeli’ye Fen Lisesini kurulmasını gerçekleştirdi.

Bir önceki valimiz Ercan Topaca ise Kocael’nin yaşanılır kent olması ve çevre kirliliğinin önlenmesi için ciddi çalışmalar yapan birisiydi. Değişik çeşitlerde anılan Dilovasını çevre kirliliğine karşı savaş açan Sayın Topaca Dilovası’ndaki kirliliğin önüne geçmiş, sanayi kuruluşlarına çok ciddi yatırım yaptırıp Dilovasının havasını korumuştu. Bunların dışında diğer valilerimizinde hakkını teslim etmek şart, Kemal Nevrozoğlu’nun devlet adamı anlayışı, ihtilal dönemi olmasına rağmen Hüseyin Öğütce’nin babacan tavrı, Kemal Önal, Erdal Ata, Adnan Dağrendelilerin beyefendilikleri hiçbir zaman unutulmayacak.

Vali Güzeloğlu’nun güzel projeleri 

Makam ve mevkiler geçici. Baki kalan gök kubbede hoş sedalar. Nice makam sahibi biliyoruz ki. Bırakın hoş sedayı bugün adları bile anılmıyor. Sayın Güzeloğlu göreve başladığında buradan “Güzeloğlu Nasıl Anılacak?’ başlıklı yazı yazdım. Aradan 1 yıl geçti, Sayın Vali programlarını takip ediyorum, çalışmalarını görüyor açıklamalarını okuyorum, daire müdürlerine çalışmalarla ilgili açıklama yapma yetkisi tanıması güzel, basının önüne fazla çıkmayan daha çok yaptığı işlerle anılan birisi sayın vali.

Sayın Valimizle dün bir kez daha görüştük, kendisinden bir yıllık Kocaeli ile ilgili değerlendirme almak istedim röportaj vermek istemedi. Ancak özetle Kocaeli ile ilgili projelerinin olduğunu öğrendim. Kocaeli sadece sanayi kenti olarak değil, bilim teknoloji, kültür, sanat, turizm olarak da anılmalı diyor. Gebze’de çalışan insanlar, İstanbul’a gitmemeli, burada yaşamalı diyor. Kocaeli bölgesi Gebze bölgesi sadece sanayi şehri değil, yaşanılan şehir olmalıdır diyor kedisi.
Sayın vali Kocaeli bölgesinin yaşanılır şehir yapmanın projelerini de açıklıyor, öncelikle Kocael’nin marka değerleri, ön plana çıkarılmalı bilişim vadisinden teknik üniversiteye TÜBİTAK’tan Kocaeli üniversitesine Kocaeli’nin bilgi, bilişim, teknoloji, ve eğitim şehri olduğu kamuoyuna tanıtılıp anlatılacak bilgi bilişim ve teknoloji deyince Kocaeli bölgesi hatırlanacak bu konuda özel çalışmalar yapacağını söyledi.

Kocaeli bölgesi, bir çok uygarlığa merkez olmuş, bir çok kültür ve tarih mirasına sahip Litinya devleti, doğu roma imparatorluğunun izleri bulunmakta Anibal gibi dünyaca meşhur bir komutan bu bölgede bulunuyor, Kocaeli yarımadasına adını veren Akçakoca gazi burada, Osmanlı’da ilk sancak merkezi olan Kocaeli’nin valisi Gazi Süleyman Paşa Kocaeli’de görev yaptı. Osmanlı’da denizcilik merkezi Kocaeli’de. İlk donanım komutanı Karamürsel Alp Kocaelili.  Fatih Sultan Mehmet gibi bir cihan imparatoru Gebze’De hünkar çayırında vefat etti. Dünyaca meşhur ressam ve müzeci Osman Hamdi Gebze’de resimlerini yaparak bölgeyi tanıttı. Bundan başka daha bir çok değer var, bu değerleri mutlaka önce kendimiz sonra ülkeye tanıtacağını ifade etti.

Kocaeli bir turizm kenti, kültür turizminin yanında Marmara denizi, karadeniz, sapanca gölüne kıyısı olan ender doğal güzelliğe sahip illerden biri. Kartepe kayak merkezi, karadenizin tek üzerinde insan yaşayan tek adası burada bulunuyor. Ballıkayalar, beşkayalar, göl ve göletleri ile doğal güzellikler diyarı olan ilimiz bu güzellikleri, en iyi biçimde tanıyıp tanıtmalıyız, bölgemizi yaşanılır şehir haline getirmeliyiz, bölgemizde insanlar, İstanbul yerine burada oturmayı tercih edecek alt yapı oluşturmalıyız bunun için direkt insana hitap eden ve yaşanılır kent  olması için ne gerekiyorsa yapacağız kocaeliyi sanayi ile kültürün turizm ile çevrenin iç içe yaşandığı bir kent olarak dünyaya tanıtacağız” şeklinde konuştu.

Evet gerçekten Kocaeli önemli bir kent olmalı, sadece Gebze bölgesindeki değil, Gebze’nin bazı ünlü isimleri bile istanbulda durmayı tercih ediyor bögemizi cazibe merkezi yapmak için seferberlik başlatmalı Kocaeli yaşanılır kent olmalıdır, bu güzel projeler inşallah hedefe ulaşır. Kocaeli ve gebze bölgesi yaşanılır kent olur.
Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bayan | mersinescorthande.com | trt 1 canlı